6 postanowień właściciela restauracji na 2020 rok

Nowy Rok to idealny czas na realizację planów, które od dłuższego czasu chodzą nam po głowie. Styczeń kojarzy się z nowym początkiem, świeżym startem i motywuje niejedną osobę do rozpoczęcia roku w pięknym stylu. 

Gorzej ma się sprawa z utrzymaniem postanowień dłużej niż przez jeden miesiąc… Rzucając się na duże przedsięwzięcia, takie jak “schudnę 20 kg”, “będę regularnie chodził na siłownię”, “przeczytam 52 książki w 2020”, mamy w głowie cudowny obraz zrealizowanego celu i płynącej z niego satysfakcji. Zapominamy jednak, że jest on efektem ciężkiej, systematycznej pracy i mądrego rozplanowania kolejnych kroków.

Nie tylko w sferze osobistych postanowień spotykamy ten problem – również nasze cele biznesowe wydają się nieraz bardzo odległe, niedookreślone i szybko zapominamy o wprowadzaniu ich w życie. Dlatego zamiast poszerzać listę do kilkudziesięciu pozycji, warto skupić się w 100% na paru najważniejszych zmianach i nie przestawać w dążeniu do ich realizacji. Styczeń, jako najspokojniejszy miesiąc w gastronomii, stanowi idealny czas na wprowadzanie zmian. Poniżej przedstawiamy 6 gastronomicznych postanowień noworocznych, które powinien rozważyć każdy właściciel czy menedżer restauracji.


POSdlaKawiarni

1. POStaw na rozwój

Początek roku to idealny czas na podsumowanie dotychczasowej działalności i zastanowienie się nad tym co można usprawnić, polepszyć, przyspieszyć. Pewnie znasz powiedzenie “człowiek, który się nie rozwija, cofa się”. Śledź trendy, które panują na rynku i zadbaj o jak najlepsze zarządzanie swoim biznesem.

  • Liczą się konkretne działania

Nie bój się skorzystać z technologicznych nowości – świadomy restaurator nie trzyma się kurczowo przestarzałych narzędzi. Lokale korzystają obecnie z najróżniejszych udogodnień – aplikacje obsługujące zamówienia telefoniczne, programy lojalnościowe, smartwatche dla kelnerów, dostęp do aktualnych danych sprzedażowych, czy nawet własne aplikacje do zamawiania jedzenia.  

Zastanów się, co w twoim lokalu szwankuje, który proces to “wąskie gardło” i znajdź rozwiązanie. Jeśli nie zrobisz tego teraz, prawdopodobnie wpadniesz w wir zajęć i ważniejszych spraw, a problem pozostanie. Najpierw określ budżet, który możesz wykorzystać, a później wyznacz sobie czas na szukanie rozwiązania. Możesz przyjąć, że przez cały styczeń aktywnie poszukujesz np. nowego, mobilnego systemu POS, a najpóźniej w marcu chcesz zacząć z niego korzystać. Staraj się każdego dnia zrobić choć krok w stronę zrealizowania tego celu. Najpierw poszukaj sprawdzonego producenta systemu POS, a następnie dopytaj o szczegóły, wypróbuj demo. Jeśli znajdziesz w miesiącu choć kilka godzin na zaznajomienie się z przydatnymi aplikacjami, w ciągu roku możesz zaoszczędzić masę czasu! 

  • Bądź na bieżąco

Czytaj branżowe portale i magazyny. Koniecznie sprawdzaj wiadomości dotyczące zmian przepisów czy nowych wymagań dla gastronomii – taka wiedza może cię uchronić od wielu błędów czy niedotrzymanych terminów. Bierz udział w wydarzeniach i targach gastronomicznych, szkoleniach i webinarach. Dzięki temu będziesz dobrze zorientowany w branży, zaznajomiony z najnowszymi trendami i zawsze przygotowany na nadchodzące zmiany. Wiele przydatnych informacji znajdziesz w naszej gastronomicznej biblioteczce – m.in. jak zarabiać na food trucku, restauracji, lodziarni, jak pozyskać fundusze na rozwój i jak inwestować środki.

2. Zainwestuj w dowozy

Rynek dostaw jedzenia w Polsce powiększa się z roku na rok. Według raportu Stavy z 2019, “już 20% polskich restauracji realizuje dowozy jedzenia” a w ubiegłym roku współczynnik ten wzrósł o około 50%. Współcześni konsumenci bardzo chętnie zamawiają posiłki do pracy, domu czy podczas spotkań ze znajomymi. Jest to zatem obszar, którego lepiej nie zaniedbywać!

Realizować dowozy można we współpracy z firmą agregującą restauracje, jak np. Uber Eats czy Pyszne.pl lub na własną rękę. Na szczęście zarządzanie kierowcami, jak i zamówieniami może być wyjątkowo proste i sprawne. Aplikacja mobilna POSdriver, dzięki połączeniu z systemem POSbistro, pozwala kelnerowi przesyłać szczegóły zamówienia do telefonu wybranego kierowcy. Kurier ma pod ręką wszystkie niezbędne informacje – adres wprowadzony do nawigacji, telefon do klienta, listę zamówionych dań, wysokość kwoty. Natomiast właściciel może w wygodny sposób dostosowywać i generować raporty dotyczące dostaw.
New call-to-action

* Jeśli chcesz, by jedzenie z twojej restauracji można było zamówić przez aplikację mobilną, ale nie chcesz płacić wysokich prowizji, skorzystaj z DirectBistro. W DirectBistro nie pobieramy prowizji ani od Twoich klientów, ani od Ciebie. Dodatkowo, możesz stworzyć również własną wersję aplikacji, dzięki usłudze White Label.

3. Zadbaj o internetowy wizerunek lokalu

Gastronomia jest uzależniona od preferencji klientów, które w ostatnich latach coraz szybciej się zmieniają. Dobry restaurator powinien dbać o to, żeby jego lokal “szedł z duchem czasu”, bo w innym wypadku zostanie w tyle. Już dawno restauracje wkroczyły w erę cyfrową – zarówno pod względem komunikacji z klientami, udostępniania informacji czy składania zamówień. Pewnie każdy słyszał o tym, że bez dobrych recenzji, angażujących profili w social mediach czy systemu do składania zamówień online ciężko wypromować swój lokal gastronomiczny. Nie zaniedbuj swoich mediów społecznościowych – to podstawowe źródło wiedzy na temat twojego lokalu. Jeśli profil świeci pustkami, to ludziom wydaje się że w restauracji nic się nie dzieje lub została zamknięta.

  • Wyznacz konkretną osobę

By w 2020 roku efektywnie prowadzić profile na FB czy IG koniecznie wyznacz do tego konkretną osobę. Jeśli nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności za to zadanie, posty będą się ukazywać nieregularnie i bez ustalonego planu. Lepiej nie bierz tego na siebie – jako właściciel masz zapewne na głowie dużo ważnych spraw – nie masz czasu na codzienne bieganie po lokalu i robienie fotek. Ustal z załogą jakie treści warto publikować i minimalną ilość postów w tygodniu. Zadbaj o ciekawe wpisy, pokazujące restaurację “do kuchni”. Do odwiedzenia lokalu zachęcą dobrej jakości zdjęcia i posty, które wywołują pozytywne reakcje. Za ich pomocą możesz zaprezentować serwowane dania lub poinformować klientów o promocjach. Bardzo ważne jest, by strona twojej restauracji była czytelna, aktualna i zawierała bieżące menu. To samo tyczy się informacji na Facebooku.


  • Chwal się swoimi sukcesami

Każdy sukces się liczy! Jednak jeśli się nimi nie pochwalisz to nikt się o nim nie dowie. Celebruj nawet niewielkie osiągnięcia i dziel się informacjami o własnym lokalu z klientami. Nawet informacje o codziennych sprawach mogą być bardzo angażujące dla fanów twojej restauracji. Pomysłów na nowe posty jest mnóstwo – pisz o nowościach w menu i sezonowych daniach, wydarzeniach, które są organizowane w twoim lokalu. Znajdź chwilę na przedstawienie swoich pracowników – może otaczasz się fascynującymi ludźmi pełnymi pasji, którzy do razu wzbudzają zaufanie? Śledź posty, na których została oznaczona twoja restauracja – może masz grono wiernych fanów, którzy na swoich social mediach zamieszczają posty z twoją restauracją lub tagują ją – to wszystko idealne sposoby na zwiększenie rozpoznawalności i utwierdzenie w przekonaniu, że serwujesz wysokiej jakości dania i warto cię odwiedzić.

4. Pamiętaj o pracownikach

Restauracja to przede wszystkim ludzie, którzy ją współtworzą. Za miłą atmosferę i obsługę Gości odpowiadają kelnerzy. Smaczne dania i szybkie wydawanie posiłków zależy do dobrze zorganizowanych pracowników kuchni. Bez tych osób lokal będzie tylko pustą przestrzenią, bez duszy. Pamiętaj, że relacje właściciela z pracownikami i pracowników między sobą odbijają się nie tylko na samopoczuciu załogi, ale również na Gościach. 

Jeśli możesz, zapewnij pracownikom pomoc w ich codziennych obowiązkach. Jeśli ich odciążysz, będą mogli skupić się na jeszcze lepszym wykonywaniu swojej pracy. Obsługę kelnerską ułatwi mobilny system POS i przyjmowanie zamówień zarówno na tablecie jak i smartfonie. Tradycyjną bonówkę możesz zastąpić dotykowym wyświetlaczem – zamówienie wprowadzone przez kelnera automatycznie się na nim pojawi. Również obsługa zamówień telefonicznych i online może być prostsza. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach – nawet kilkusekundowe czynności, które pracownik musi wykonać znacząco wpływają na jego efektywność, szczególnie w restauracjach szybkiej obsługi!

Zadowoleni pracownicy dobrze wpływają nie tylko na jakość serwowanych dań czy atmosferę w lokalu. Są bardziej zaangażowani, zależy im na pozytywnym wizerunku restauracji, a nawet chwalą się social mediach swoim miejscem pracy. Bycie częścią zgranej załogi traktują jako powód do dumy – to jedna z najlepszych rekomendacji, jaką może zdobyć restauracja. Zobacz, jak pomysłowo Frytki Belgijskie w Krakowie radzą sobie z tym zadaniem!

5. Zaprzyjaźnij się z danymi

Jeśli korzystasz z nowoczesnego systemu POS, posiadasz możliwość zbierania dużej ilości danych o twoim biznesie i możesz tworzyć na ich podstawie spersonalizowane raporty. Ponadto, dzięki aplikacji POSowner, masz dostęp do aktualnych danych z każdego miejsca na Ziemi – potrzebujesz tylko dostępu do Internetu.

Analiza danych to bardzo ważne narzędzie każdego właściciela restauracji. Pozwala zbadać efektywność prowadzonych działań, m.in. lepiej zarządzać stanami magazynowymi, dostosowywać menu do preferencji Gości, sprawdzać ile czasu przeciętnie zajmują dostawy.

W 2020 wypracuj sobie nawyk monitorowania danych z twojej restauracji, by świadomie nią zarządzać i mieć wszystko pod kontrolą. Dla przykładu, Kawiarnia Molto Bene swoje wyniki zaprezentowała w formie podsumowania roku 2019 – te liczby robią wrażenie!

6. Just do it!

W obecnych czasach nawet najbardziej szalone pomysły są w cenie! Nie bój się wymyślać nowych pomysłów na promocję, eksperymentować z nowymi daniami w menu czy organizować wydarzeń w twoim lokalu. Komunikacja z klientami jest bardzo ważna – każdy z podanych przykładów to okazja do pokazania swojej kreatywności i stworzenia ciekawego wpisu w social mediach. Zachęcaj swoich pracowników do podrzucania ci pomysłów na promocję – w końcu co dwie głowy to nie jedna 😉 Jeśli więc od dłuższego czasu zastanawiasz się czy wprowadzić nową pozycję do menu, zmienić wystrój lokalu czy zorganizować akcję charytatywną – zrób to! Masz szansę wyróżnić się z tłumu i zrealizować swoje ukryte marzenie. W roku 2020 postaw na realizację rzeczy, na które wcześniej nie miałeś czasu – bo jeśli nie teraz, to kiedy.

Postanowienia noworoczne, nawet te niespełnione, pokazują nam, że nadal istnieje wiele obszarów, które chcielibyśmy zmienić. Czy to w życiu osobistym, czy w zawodowym, pamiętaj o wyznaczonych celach i nieustannie staraj się do nich zbliżyć. Ale przede wszystkim ciesz się z każdego zrealizowanego etapu twoich postanowień – nowa dawka pozytywnej energii i satysfakcji pozwoli ci przez cały rok trzymać się obranego kursu. 
New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *