Zorganizuj salę zgodnie z najnowszymi wymaganiami – rezerwacja i układ stolików

Limit osób w restauracjach przestał obowiązywać 30 maja, jednak nadal należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy stolikami. Z tego względu w większości lokali nie wszystkie stoliki pozostają do dyspozycji gości. Przydatnym narzędziem w tej sytuacji jest układ stolików widoczny w systemie POS i możliwość rezerwowania miejsc.

Od 18 maja restauracje mogły przyjmować gości z zachowaniem limitu – 1 osoba na co najmniej 4 m2 lokalu. Kolejnym wymogiem było zachowanie odpowiedniej odległości między stolikami. Powinna ona wynosić minimum 2 metry (pomiędzy brzegami blatów). W przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 metra ponad blat, stoliki powinny być oddalone od siebie o minimum 1 metr. 

30 maja wszedł w życie IV etap odmrażania gospodarki, a wraz z nim zniesiono wspomniane limity osób w restauracji. Nadal obowiązują jednak pozostałe wymogi. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl:

“Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.”

Podpowiadamy jakie funkcje systemu POS pomogą zadbać o odpowiednie ustawienie stolików i umożliwią klientom rezerwowanie miejsc w lokalu


Więcej szczegółów dotyczących nowych zasad dla gastronomii znajdziesz we wpisie: Od 30 maja koniec limitów osób w restauracjach – kolejne obostrzenia zniesione.

kalkulator food cost

Zaprojektuj układ sali w … systemie POS

Restauratorzy muszą dostosować swój lokal gastronomiczny do obowiązujących wymogów GIS, co zazwyczaj oznacza wyłączenie z użytku części stolików. W dobrej organizacji po tych zmianach może pomóc moduł stoliki, dostępny w oprogramowaniu POSbistro

Przesuwanie stołów, krzeseł i innych elementów wystroju lokalu to czasochłonne zajęcie i najlepiej zająć się tym w kilka osób. Jednak długotrwałe przestawianie stolików, żeby zobaczyć które ułożenie będzie wygodne i bezpieczne dla gości może okazać się czynnością przeznaczoną dla ludzi o stalowych nerwach 😉 Na szczęście można najpierw przearanżować przestrzeń w systemie POS, wybrać najlepszą opcję, a dopiero później przejść do czynów 🙂 Moduł stoliki pozwala odwzorować wielkość, kształt i układ stolików na sali. Można je powiększać, pomniejszać i przestawiać do woli. Zobacz jak moduł stoliki działa w praktyce na poniższym VIDEO:

POSbistro pozwala również nadać stolikom numery, nazwy oraz przypisać ilość krzeseł. Stanowi to duże ułatwienie dla obsługi – kelner zbiera zamówienia z konkretnego stołu i przesyła je na kuchnię przez Terminal mini. Natomiast, gdy danie jest już gotowe trafia na wydawkę, a obsługa dokładnie wie do którego stolika powinno ono trafić.

Szczegółowy opis nowych funkcji, które wdrożyliśmy w lutym tego roku, znajdziesz we wpisie: Dokładny układ stolików widoczny w Twoim POS-ie

Rezerwacja stolików na 2 sposoby

Mniejsza ilość miejsc siedzących może odstraszyć gości, którzy będą się obawiali, że nie będą mogli wejść do lokalu. Dlatego warto zachęcać gości do korzystania z opcji rezerwacji stolika. POSbistro posiada specjalny Moduł rezerwacji, który umożliwia obsłudze kelnerskiej w przejrzysty sposób zarządzać rezerwacjami, a notyfikacje przypominają o nadchodzącej godzinie odebrania stolika przez gości. Funkcje Modułu rezerwacje dokładnie opisaliśmy przy okazji wpisu o tym, jak sprawnie zorganizować wigilię firmową, rozmieścić gości i usprawnić obsługę kelnerską: Wigilia firmowa – jak ją zorganizować?

Rezerwacji może dokonać również sam klient, jeśli posiada aplikację DirectBistro. Umożliwia ona zamawianie jedzenia online, przeglądanie menu restauracji i rezerwowanie stolików. Inne przydatne rozwiązania opisaliśmy we wpisie Goście wracają do lokali! Dostosuj obsługę do nowych wymogów.

Zobacz jak działa system POSbistro w praktyce – pobierz demo ↓

New Call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *