Jak zmieniał się średni rachunek w dostawie od początku 2019 roku? Nowe dane o rynku gastro!

Poznaj najnowsze dane dotyczące rynku gastronomicznego! Tym razem przyglądnęliśmy się jak kształtowała się średnia wartość rachunku przy zamówieniach w dostawie przed pandemią COVID-19, aż do czerwca 2022 roku!

W naszej analizie rynku gastronomicznego wzięliśmy pod uwagę dane od początku roku 2019 do czerwca 2022, uwzględniając na wykresach okresy lockdownu z ich datami krańcowymi.

Zestawiliśmy ze sobą biznesy gastronomiczne jednolokalowe z biznesami wielolokalowymi, które obejmują 5 lub więcej lokali gastronomicznych.  W badaniu uwzględniono zanonimizowane oraz zagregowane dane użytkowników systemu sprzedażowego typu POS.

Średnia wartość rachunku w dostawie – trend w biznesach wielolokalowych (5+)

Przeglądając średnią wartość rachunku w dostawie od roku 2019 do końca czerwca 2022 roku można zauważyć, że okresy lockdownu wpłynęły na wzrost wartości zamówień. Z powodu zamkniętych dla gości lokali gastronomicznych, klienci częściej wybierali zamówienia z dostawą i zaczęli składać zamówienia w wyższej kwocie. W tym czasie oprócz zamówień na wynos był to główne źródło utrzymania restauratorów, którzy zachęcali do składania obszernych zamówień, oferowali promocje lub darmową dostawę od konkretnej kwoty. 

Choć po zakończeniu drugiego lockdownu średnia wartość rachunku nieznacznie spadła, początek roku 2022 przyniósł kolejny wzrost, który utrzymywał się przez kolejne 6 miesięcy. Przyczyny można szukać w rosnących kosztach energii elektrycznej, paliwa i gazu, a także inflacji, które wpływają na kształtowanie się wyższych cen w gastronomii. Interesującym przypadkiem jest miesiąc czerwiec, w którym zaobserwowano znaczny skok średniej wartości zamówienia w dostawie. 

Średnia wartość rachunku w dostawie – trend w biznesach jednolokalowych

W przypadku biznesów jednolokalowych średnia wartość rachunku już na początku roku 2019 była nieznacznie wyższa, niż w przypadku lokali sieciowych. Szczególnie drugi lockdown wpłynął na znaczne zwiększenie wartości zamówień. 

Na przestrzeni prawie trzech lat dobrze widać ogólny trend wzrostowy, jeśli chodzi o wysokość rachunków w dostawie – zarówno w przypadku biznesów indywidualnych, jak i wielolokalowych. Na początku 2019 roku średni rachunek wynosił od około 40 do 50 złotych, natomiast w połowie roku 2022 jest to już około 70 złotych.

Średnia wartość rachunku w dostawie – porównanie biznesów wielolokalowych (5+) do jednolokalowych (1)

Porównanie biznesów sieciowych do jednolokalowych pokazuje, że to biznesy indywidualne notują wyższy średni rachunek w dostawie. Możliwe, że jest to spowodowane tym, że lokale sieciowe mają zazwyczaj lepiej wypracowane warunki umów z dostawcami, m.in. ze względu na większą skalę sprzedaży i mogą oferować dania w niższych cenach. Z tego powodu lokalom sieciowym łatwiej konkurować na rynku ceną. Pojedyncze lokale natomiast nie mogą sobie na to pozwolić, bo opierają swoje dochody tylko na jednym punkcie gastronomicznym, przez co są mniej odporne na sytuacje kryzysowe i wolą utrzymywać wyższe ceny.  

To pierwsza część analizy rynku gastronomicznego, którą przygotowuje firma POSbistro. Niebawem zamieścimy informacje o reszcie wykresów, przedstawiających zmiany w gastronomii od początku roku 2019.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *