Więcej, szybciej, mocniej… ale naturalnie!

Moda na zdrowy styl życia trwa i nie wydaje się aby ten trend miał się w najbliższym czasie zmienić. Ciągle widać oblężenia na siłowniach, wiele rodzajów sportów zyskuje na popularności, już nie tylko wybrani trenują na TRXie, grają w squasha czy tenisa. Zdrowy tryb życia to w ogromnej mierze także zdrowa dieta. Odchodzimy od jedzenia byle czego i byle gdzie. Chyba w końcu nauczyliśmy się, że to jak się żywimy ma ogromny wpływ zarówno na wygląd naszego ciała, jak i kondycję naszego ducha.

BLOG POSbistro - tabletki odchudzające

A kiedy już jesteśmy „fit”, jemy zdrowo i racjonalnie, biegamy, pływamy, wyciskamy siódme poty na siłowni, zaczynamy poszukiwać czegoś więcej. Ostatnio na popularności zyskują różnego rodzaju „specyfiki” naturalnego pochodzenia, suplementy uzupełniające naszą dietę w różne wartości odżywcze i pozwalające działać na jeszcze wyższych obrotach.

W tym artykule chciałabym zrobić krótkie podsumowanie trzech zyskujących na popularności naturalnych produktów, które stają się uzupełnieniem diety coraz większej rzeszy zwolenników zdrowego stylu życia.

1. Guarana

Jest to roślina o pomarańczowo-czerwonych owocach występująca w Brazylii, najbardziej doceniana ze względu na większą zawartość kofeiny niż w ziarnach kawy. Wykorzystywana jest właśnie jako alternatywa dla spożycia kawy lub napojów energetycznych. Spożywa się ją w formie sproszkowanej, dodając do napojów, mlecznych shake’ów czy jogurtów. Ma gorzki smak i nie rozpuszcza się w wodzie. Stanowi dodatek do różnego rodzaju produktów spożywczych, głównie napojów, jest także dostępna w formie tabletek.

BLOG POSbistro - guaranahttp://en.wikipedia.org/[/caption]

Jak działa guarana?

Przede wszystkim guarana wpływa pobudzająco na organizm. Uwalnia kofeinę wolniej niż kawa, dzięki czemu jej działanie możemy obserwować nawet do 6h po spożyciu. Wspomaga koncentrację, minimalizuje uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego. Jest także stosowana jako środek wspomagający odchudzanie, jednak jej działania w tej kwestii nie potwierdzają żadne badania.

Skutki uboczne

Niepożądane działanie związane jest ze spożyciem zbyt dużej ilości kofeiny. Może prowadzić do uzależnienia, a w sytuacji odstawienia, powodować bóle głowy, osłabienie i uczucie zmęczenia. Niektóre źródła utrzymują, że guarana jest zdrowsza od kawy, jednak nie potwierdzają tego żadne badania naukowe.

BLOG POSbistro - spirulinahttp://en.wikipedia.org/[/caption]

2. Spirulina

Jest rodzajem algi, dostępnym w postaci tabletek. Zyskuje na popularności dzięki ogromnej zawartości białka i przyswajalności sięgającej nawet 95%. Jest bogata w witaminy, magnez oraz beta-karoten. Jest także antyoksydantem. Większość badań nad spiruliną prowadzono na zwierzętach, brak badań naukowych dotyczących efektów jej spożywania przez ludzi nie pozwala w pełni określić jej korzystnych oraz negatywnych oddziaływań.

Jak działa spirulina?

Uważa się, że spirulina pomaga wzmacniać system odpornościowy, działa przeciwwirusowo, wspomaga produkcję przeciwciał i działa antyalergicznie – hamuje reakcje alergiczne poprzez hamowanie uwalniania histaminy. Wpływa na ogólną kondycje organizmu dostarczając mu witaminy z grupy B, witaminę E czy takie związki jak magnez, cynk, żelazo.

Skutki uboczne

Podobnie jak jagody acai oraz inne substancje posiadające dużą zawartość błonnika, algi mogą wywoływać problemy ze strony układu pokarmowego. Dostępne w internecie źródła ostrzegają także przed spożywaniem spiruliny pochodzącej z niesprawdzonych źródeł, która może być zanieczyszczona metalami ciężkimi (zanieczyszczenia te występują podczas nieodpowiedniej hodowli alg).

BLOG POSbistro - jagody acaihttp://commons.wikimedia.org/[/caption]

3. Jagody acai

Te przypominające wyglądem borówki owoce, podobnie jak guarana, pochodzą z lasów Amazonii i uznawane są za naturalny środek o działaniach leczniczych i podnoszących energię. Zawierają ogromne ilości antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Ponadto zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. Omega 6 i 9, wpływające korzystnie na poziom cholesterolu. Są bogate także w aminokwasy, witaminy i błonnik. Dostępne są w postaci proszku lub tabletek do zażywania.

Jak działają jagody acai?

Podnoszą wydajność naszego organizmu, zarówno tę fizyczną jak i umysłową. Redukują uczucie zmęczenia i pomagają niwelować negatywne skutki stresu. Wpływają pozytywnie na procesy trawienia i obniżają poziom ciśnienia krwi.

Skutki uboczne

Jako działania niepożądane podawane są jedynie problemy żołądkowo-jelitowe w przypadku spożycia zbyt dużej ilości jagód. Jednak jak i przy wcześniejszych przykładach brak rzetelnych wyników badań skłania do zachowania szczególnej ostrożności podczas ich spożywania.

Z rozwagą – suplementy nie zastąpią zdrowej diety!

Pamiętajcie jednak, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Nie znamy do końca wszystkich możliwych efektów jakie wywołają w naszym organizmie nawet najzdrowsze produkty. Zaburzenie równowagi organizmu nigdy nie jest pożądane i może wywołać niemałe problemy. Sięgając po suplementy diety powinniśmy zachować dużą ostrożność. Może nie zaszkodzi czasami się nimi wspomóc, szczególnie w sytuacjach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego, jednak najlepiej wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe i czerpać energię z aktywnego trybu życia.

Barbara Baran/www.posbistro.com

Źródła:
http://portal.abczdrowie.pl; http://www.webmd.com; http://urodaizdrowie.pl/; http://www.planetazdrowie.pl; http://umm.edu/health

 

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *