Kardamon – afrodyzjak, lek na odchudzanie i raka
Kardamon to zaraz po szafranie najdroższa przyprawa na świecie. Ma uniwersalny smak, więc pasuje do większości dań zarówno słodkich, jak i słonych. Jest też skutecznym afrodyzjakiem i ma nieocenione właściwości lecznicze.
Kardamon to afrodyzjak
Starożytni Grecy i Rzymianie mieszali kardamon z woskiem, napełniali nim muszle i wpinali we włosy i ubranie. Tak przygotowanymi perfumami zwabiali swoich kochanków do sypialni. Do dnia dzisiejszego kardamon jest stosowany do wyrobu silnie pobudzających perfum – szczególnie męskich.
Wszystkim tym, którzy chcą skusić wybranka serca, polecamy kawę lub czekoladę z kardamonem. Możecie też wymieszać kardamonowy olejek terapeutyczny z olejkiem do masażu. To działa!
Właściwości lecznicze kardamonu
Starożytni Indianie stosowali kardamon jako preparat na otyłość. Chińczycy wierzą że wzmacnia organizm i jest antidotum na jadowite ukąszenia i użądlenia. W Afryce Północnej kardamon wykorzystuje się do przywrócenia pewności siebie i radości życia. Leczy się nim również problemy trawienne, astmę i zapalenia oskrzeli.
W dzisiejszej medycynie kardamon to podstawowy składnik leków na niestrawność i wzdęcia. Poza tym wzmacnia apetyt i łagodzi smak lekarstw. Poprawia przemianę materii, więc jest polecany osobom odchudzającym się.
Żucie ziaren kardamonu pozwala pozbyć się nieprzyjemnego oddechu i przeciwdziała zapaleniom jamy ustnej. Przyprawa ta ułatwia trawienie białek, dlatego warto dodawać go do potraw mięsnych. Poza tym łagodzi bóle reumatyczne i ma działanie moczopędne.
Najnowsze badania wykazują, że zmniejsza namnażanie się komórek rakowych i czterokrotnie zwiększa apoptozę – czyli proces obumierania komórek rakowych.
Jak smakuje kardamon?
Ma słodkawy, piekący smak. Można w nim wyczuć korzenny aromat kamfory, pieprzu, cytrusów i eukaliptusa.
Zastosowanie kardamonu w kuchni
Kardamon ma uniwersalny smak, więc pasuje do większości dań zarówno słodkich, jak i słonych. Jest składnikiem wielu indyjskich mieszanek przypraw, jak curry i garam masala. Wystarczy szczypta kardamonu, by ożywić potrawę.
Można go dodawać do kawy, herbaty, nalewek, wódek i likierów, ale najczęściej jednak jest używany do potraw curry. Poza tym stosuje się ją jako przyprawę aromatyzującą pikle, marynowane śledzie i grzane wino.
Ta wyjątkowa przyprawa doskonale pasuje do dań mięsnych, drobiu, skorupiaków, gulaszów, pasztetów i dań na słodko. Cytrynowy aromat kardamonu wspaniale współgra z sałatkami owocowymi, lodami, deserami, piernikami i marcepanem.
Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com