Jakie urządzenie z Androidem wybrać do kawiarni lub restauracji?

Mobilny tablet, ekran dotykowy, stacjonarny terminal POS czy może Smart TV? W tym artykule skoncentrujemy się na sprzęcie pracującym w systemie Android. Nie będą to tylko tablety czy sprzęt mobilny, ale także terminale stacjonarne, ekrany dotykowe, urządzenia smart TV lub tablety do specjalnych zastosowań. Przeanalizujemy je pod kątem użyteczności na rożnych stanowiskach. Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o systemie POS dla kawiarni.

Stanowisko stacjonarne

Tablety idealnie sprawdzają się jako stanowiska stacjonarne. Można je zamontować na specjalnej podstawce, która zapewnia stabilność i zabezpiecza tablet przed kradzieżą. Dzięki małemu rozmiarowi, w porównaniu do tradycyjnego POSa, nie zabierają dużo cennego miejsca na ladzie czy barze, jednocześnie podnoszą prestiż lokalu. Wymiana tabletów w razie awarii jest bezproblemowa, ponieważ są one powszechnie używane i przede wszystkim łatwo dostępne. Często restauratorzy sugerując się niską ceną zakupują dodatkowy tablet i wykorzystują go w razie wystąpienia problemu ze sprzętem.

Tablety dzięki swojej mobilności mają wiele innych zastosowań. Mniejsze tablety, 7 calowe, sprawdzają się jako stanowisko stacjonarne w tych miejscach, gdzie nie posiadamy zbyt wiele przestrzeni np. we wszystkich pojazdach takich jak: food tracki, taksówki, busy czy autobusy. Połączenie tabletu z bezprzewodową drukarką znacznie ułatwia montaż urządzeń i obsługę klienta.

Ekrany dotykowe dzięki dużemu rozmiarowi, ułatwiają poruszanie się po aplikacji. Co więcej, do takich urządzeń można łatwo podłączyć wiele urządzeń USB. Często takie rozwiązania wzbudzają zainteresowanie klientów lokali gastronomicznych.

Proponowany sprzęt:

– tablet 10 calowy + stacjonarna drukarka + bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych +  stabilna podstawka – sprzęt dla stacjonarnych punktów sprzedaży,
– duży ekran dotykowy 21 cali + stacjonarna drukarka + bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych – wygodna obsługa, warunkiem jest dostępność odpowiedniej przestrzeni,
– terminal 15 cali ECOPLUS + stacjonarna drukarka + bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych – tradycyjne rozwiązanie stacjonarne,
– tablet 7 calowy + mobilna drukarka + stabilna podstawka w miejscach mobilnych np. food trucki, busy, taksówki czy sprzedaż obwoźna,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi lub sieci GSM (3G, LTE).

BLOG POSbistro - pos na tablet

Bezpośrednia obsługa klienta

Tablety idealnie nadają się do bezpośredniej obsługi klienta. Kasjer lub kelner może podejść do klienta i odebrać od niego zamówienie wprowadzając je od razu do systemu. Przyspiesza to znacznie realizację zamówienia, np: kuchnia od razu dowiaduje się o zamówieniu, w sklepie umożliwia to błyskawiczne wprowadzenie przedmiotu na rachunek – zanim klient się rozmyśli itd. Takie rozwiązania są stosowane w sklepach Apple już od kilku lat.

Obsługa klientów za pomocą tabletu eliminuje pomyłki związane z niewyraźnym pismem ręcznym i umożliwia wydanie paragonu klientowi na miejscu z wykorzystaniem drukarki mobilnej. Ponadto pozwala na płatności kartą kredytową lub płatniczą za pomocą terminala mobilnego (mPOS). To znacznie przyspiesza i podnosi jakość obsługi – np. likwiduje efekt kolejki do POSa stacjonarnego, aby wprowadzić zamówienia. Tablet można też schować do specjalnie przygotowanej kieszeni, którą kelner czy kasjer nosi przy sobie – to zdecydowanie ułatwia mu pracę.

Proponowany sprzęt:

– tablet 7 calowy + mobilna drukarka,
tablet 10 calowy + mobilna drukarka – jeżeli tablet równocześnie pełni rolę stanowiska stacjonarnego,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi lub sieci GSM (3G, LTE).

Wyświetlacz klienta

Tablet także bardzo dobrze sprawdza się jako ekran, na którym można zaprezentować produkt w trakcie zamówienia, tzw. wyświetlacz klienta. Można go zamontować na specjalnej podstawce, co znacznie poprawi jakość obsługi. Na ekranie można w między czasie wyświetlać prezentację z promocjami, różne ciekawostki, historię lokalu itd. Takie rozwiązanie na pewno podniesie prestiż lokalu i zadowolenie klienta, a co za tym idzie, zwiększy sprzedaż.

Proponowany sprzęt:

– tablet 7 calowy,
– tablet 10 calowy,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi.

BLOG POSbistro - program do restauracji

Kuchnia (KDS) – ekran informacyjny w kawiarni

Tablety często są stosowane jako ekran informacyjny w kuchni, także w połączeniu z drukarką bonową. Umożliwiają nadanie informacji od kasjera/kelnera do kuchni i odwrotnie – np. z kuchni do kelnera, że wybrane zamówienie jest już gotowe do odbioru. To rozwiązanie pozwala na szybką komunikację między personelem.

Tablety 10 calowe są też stosowane w kawiarniach jako ekran kuchenny. Ze względu na niewielki koszt i (co ważne!) rozmiar, można je bardzo łatwo zamontować na ścianie.

Proponowany sprzęt:

– telewizor + Smart TV z Androidem + klawiatura numeryczna – do standardowych zastosowań w kuchni,
– tablet 10 calowy + stabilna podstawka – stosowany w kuchni i kawiarniach jako ekran informacyjny,
– duży ekran dotykowy 21 cali – wygodna dotykowa obsługa,
– tablet 7 calowy + stabilna podstawka w miejscach mobilnych – np. food trucki,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi.

Wyświetlacz z prezentacją, promocjami lub menu dnia 

Coraz częściej w lokalach pojawiają się ekrany, na których można zobaczyć ofertę dnia, promocję lub po prostu menu z cenami. Pozwala to na nowoczesne zaprezentowanie oferowanego menu, co na pewno przyciągnie niejednego klienta. Ułatwia, podobnie jak w e-menu, zmianę cen, pozycji w menu, promocji, zdjęć itd. Nie ma potrzeby wielokrotnego drukowania menu, wymiany lub dokładania kartek w menu.

Wszystkim można zarządzać wygodnie, nawet w domu, z poziomu przeglądarki.

Proponowany sprzęt:

– telewizor + Smart TV z Androidem,
– duży ekran dotykowy 21 cali,
– tablet 10 calowy + stabilna podstawka,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi.

BLOG POSbistro - oprogramowanie dla gastronomii

E-menu dla klienta

Tablety coraz częściej są wykorzystywane jako e-menu dla klienta i znacznie ułatwiają zarządzanie menu. Zmiana cen, dodanie promocji, wielu wersji językowych czy wielu zdjęć do potraw, nie stanowi żadnego problemu. Łącząc to z atrakcyjnym wyglądem menu, uzyskujemy kompozycję, która z pewnością zachwyci nie jednego klienta.

Proponowany sprzęt:

– tablet 10 calowy + stabilna podstawka lub montaż w stole,
– tablet 7 calowy + stabilna podstawka lub montaż w stole,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi.

BLOG POSbistro - point of sale na tablet

Mobilna inwentaryzacja

Mniejsze tablety sprawdzają się także w trakcie przeprowadzania inwentaryzacji. Dzięki temu, że są mobilne i poręczne, można je ze sobą wszędzie zabierać. Przykładowo manager może zabrać tablet do magazynu, aby spisać aktualny stan asortymentu. Nie ma potrzeby spisywania stanu na kartce i późniejszego przepisywania danych do systemu. To ułatwia i przyspiesza pracę personelu.

Proponowany sprzęt:

– tablet 10 calowy + bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych,
– tablet 7 calowy + bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi lub sieci GSM (3G, LTE).

BLOG POSbistro - pos dla food truck'ów

POS do food trucka lub sprzedaży obwoźnej

W tym przypadku świetnie sprawdzą się tablety 10 i 7 calowe z kartą SIM. Umożliwiają bowiem monitorowanie sprzedaży, łatwą zmianę cen, oraz trackowanie położenia samochodu. Nie ma potrzeby ciągłego podłączenia urządzeń do prądu, więc można wystawiać faktury również na miejscu u klienta.

Proponowany sprzęt:

– tablet 10 calowy + mobilna drukarka,
– tablet 7 calowy + mobilna drukarka,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi lub sieci GSM (3G, LTE).

Miejsce podwyższonego ryzyka

Miejscami podwyższonego ryzyka są, np: magazyn, skład budowlany, basen czy sauna. To miejsca, w których sprzęt musi spełniać wysokie wymagania, związane z otaczającym go środowiskiem. W tym przypadku sprawdzą się specjalnie do tego przygotowane tablety, które są odporne na upadek i kurz oraz są wodoszczelne.

Proponowany sprzęt:

– tablet 7 calowy – np. Samsung Galaxy Tab Active,
– połączenie z Internetem za pomocą WiFi lub sieci GSM (3G, LTE).

Jak możemy zauważyć, sprzęt z systemem Android może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest myślenie globalne. W razie potrzeby rozwinięcia infrastruktury w naszym lokalu, sprzęt i możliwości muszą być na tyle elastyczne i dostępne, aby nie sprawiało to najmniejszego problemu. Warto pomyśleć o tym już na samym początku, decydując się na zakup sprzętu. To inwestycja na lata!

Marcin Czesak/POSbistro.com

POS_Kawiarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *