Jak delegować zadania w gastronomii?

Zarządzanie biznesem gastronomicznym nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie wtedy, gdy chcemy jeszcze mieć czas na życie prywatne. Właściciel lokalu gastronomicznego ma na co dzień wiele obowiązków. Często bywa tak, że bierze on na siebie zbyt dużo zadań, które z łatwością mógłby przekazać swoim pracownikom. Sporo czynności wykonywanych w lokalu gastronomicznym jest powtarzalne, a co za tym idzie łatwo je zaplanować z wyprzedzeniem! Jak więc delegować zadania w gastronomii? Podpowiadamy!

Jaka jest rola właściciela w restauracji?

Decydując się na prowadzenie lokalu gastronomicznego, restauratorzy często chcą wszystko robić sami, bo boją się, że ich pracownicy nie zadbają o ich biznes wystarczająco dobrze. To jednak prowadzi do ciągłej frustracji, stresu i braku efektywności w funkcjonowaniu gastronomii. Nie możesz zapominać o tym, że żaden człowiek nie jest w stanie zająć się wszystkim jednocześnie! 

Twoim głównym zadaniem powinno być odpowiednie zarządzanie personelem lokalu. Musisz przeprowadzać rekrutacje, dbać o dobre relacje w zespole oraz sprawiedliwy podział obowiązków. Jeśli opanujesz tę kwestię, wtedy będzie Ci dużo łatwiej oddać część innych zadań pracownikom. By wszystko funkcjonowało sprawnie, stwórz listę zasad pracy i obowiązków dla każdego pracownika. Pomoże Ci to uniknąć chaosu – każdy będzie wiedział, co ma robić i jak się zachować.

Musisz pamiętać, że delegowanie zadań pozwala zaoszczędzić czas i zająć się ważniejszymi obowiązkami!

Przejdź do biblioteki

Które zadania warto zlecać innym?

Jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych zadań jest zarządzanie finansami. Nie możesz skupiać się wyłącznie na liczeniu dziennego utargu i liczyć, że jakoś to będzie. Warto rozważyć zatrudnienie księgowej lub biura rachunkowego. Obsługa finansów może szczególnie stanowić problem, jeśli właściciel lokalu nie do końca się w tym odnajduje lub ma na głowie mnóstwo innych obowiązków. Jeśli boisz się, że nie będziesz w stanie kontrolować tego samodzielnie, warto zatrudnić do tego odpowiednią osobę. 

Drugą kwestią jest marketing, który w restauracjach często spychany jest na sam koniec listy zadań. Tworzenie pozytywnego wizerunku restauracji to jedno z ważniejszych zadań. Składają się na niego reklamy, kontakty z klientami, prowadzenie profili w mediach społecznościowych i wiele, wiele innych. Jest to kluczowy czynnik sukcesu Twojego lokalu, więc nie możesz go bagatelizować. Warto zlecić to w ręce specjalistów.

New call-to-action

Jak delegować zadania pracownikom?

Dzięki odpowiedniej selekcji w trakcie rekrutacji wybierasz do swojego zespołu wyłącznie doświadczone i zmotywowane osoby. Warto od razu zwrócić uwagę na umiejętności rekrutowanych kandydatów, by wiedzieć, w jakich zadaniach będą mogli Cię zastąpić. 

Jeśli chcesz zacząć dzielić się swoimi obowiązkami z personelem, musisz mieć pewność, że wykonują je właściwie. Warto więc postawić na odpowiednie przeszkolenie pracowników już na starcie! Dzięki temu staną się oni bardziej samodzielni i poczują większą odpowiedzialność za zadania, które im przydzielisz. To sprawi, że nie będziesz mieć obaw, że nie wykonują powierzonych obowiązków jak należy i że będziesz musiał nagle rzucić wszystko i “gasić pożar” w lokalu.

Warto także przygotować dla personelu odpowiednie instrukcje! Przygotuj listę najważniejszych rzeczy do wykonywania codzienne w restauracji oraz Twoich pozostałych oczekiwań i podziel się nią z pracownikami. Takie narzędzia pomagają usprawnić komunikację między właścicielem a personelem. 

Właściciel restauracji ma ogromną liczbę obowiązków. Często zostaje nimi przytłoczony, bo po prostu nie jest w stanie zrobić wszystkiego sam. To z kolei odbija się na funkcjonowaniu lokalu. Zastanów się więc, jakie zadania możesz spokojnie przekazać innym, daj pracownikom odpowiednie narzędzia do ich wykonania i przede wszystkim… zaufaj im!

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 70 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *