Koniec jednorazowych opakowań z plastiku w gastronomii

Już 3 lipca 2021 roku wykluczone z użytku zostaną jednorazowe plastikowe opakowania. Szczególnie odczuje to branża gastronomiczna, która będzie musiała przestawić się na ekologiczne alternatywy lub opakowania, które można ponownie przetwarzać.

W krajach członkowskich Unii Europejskiej od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje The Single-Use Plastics Directive, czyli tzw. dyrektywa plastikowa. Ma ona na celu zapobieganie lub zmniejszanie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, jak i zdrowie człowieka oraz zachęcanie do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Opakowania i sztućce wycofane z użycia

Do dnia 3 lipca 2021 r. wykluczone z użycia zostaną produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do ponownego przetworzenia, a które posiadają swoje biodegradowalne odpowiedniki. W przypadku gastronomii mowa o:

 • jednorazowych sztućcach (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
 • jednorazowych talerzach,
 • słomkach i mieszadełkach do napojów,
 • jednorazowych kubkach na napoje, w tym ich pokrywkach i wieczkach,
 • styropianowych pojemnikach na jedzenie i napoje,
 • styropianowych kubeczkach na napoje.

New call-to-action

Choć sam zakaz produkowania i wprowadzania do obrotu jednorazowych opakowań z tworzyw plastikowych obowiązuje już od 1 stycznia 2021 roku, to do 3 lipca można będzie wykorzystywać tego typu produkty, które zakupiliśmy wcześniej i zgromadziliśmy w magazynach. Po tej dacie należy przejść na bardziej ekologiczną alternatywę. Mogą to być produkty, które ulegają biodegradacji lub podlegają kompostowaniu. Wykaz zamienników podajemy za Unilever Food Solutions.

Co stosować zamiast jednorazowych opakowań z plastiku?

 1. Opakowania, sztućce i dodatki z „bioplastiku”, czyli PLA.
 2. Biodegradowalne folie do zgrzewu z PLA.
 3. Słomki i opakowania papierowe.
 4. Sztućce wykonane z drewna.
 5. Pojemniki i pokrywki z trzciny cukrowej.
 6. Opakowania szklane, np. słoiki i butelki.
 7. Talerze i sztućce z otrębów.

Dopuszczalne są także tworzywa nadające się do ponownego przetworzenia, np. opakowania wykonane z tworzywa PP, jednak by nie zanieczyściły one środowiska ważne jest edukowanie konsumentów na temat poprawnej segregacji odpadów.

A czy ty wymieniłeś już opakowania w swoim lokalu na zgodne z nową dyrektywą unijną?

New Call-to-action

Więcej ekologicznych rozwiązań w gastronomii

Zrezygnuj z notowania zamówień na kartce i ogranicz zużycie papieru, dzięki mobilnemu systemowi POS. Wyposaż kelnerów w tablety, a automatyczny przesył danych na kuchnię pozwoli Ci znacznie przyspieszyć obsługę i wydawanie dań. Dodatkowo wyeliminujesz pomyłki!

Czy wiesz, że paragony w swoim składzie zawierają toksyczny dla ludzi i otoczenia bisfenol-A, który wchłania się do krwiobiegu poprzez kontakt wydruków ze skórą? Jeśli chcesz wyeliminować część wydruków, wykorzystaj w kuchni tablety lub ekrany KDS, które wyświetlają listę zamówień do przygotowania.

Na koniec mamy dla Ciebie zbiór poradników o prowadzeniu gastronomii. Są dostępne całkowicie ZA DARMO na stronie naszej biblioteczki gastronomicznej. Tylko pamiętaj – nie drukuj ich! 😉 Wygodnie przeczytasz je na tablecie lub laptopie i będziesz mógł otworzyć linki.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *