Solo dining – poznaj nowy trend w gastronomii

Solo dining (lub “dining alone”) oznacza solowe stołowanie się w konceptach gastronomicznych. Coraz więcej osób żyje obecnie w pojedynkę. Duże znaczenie ma także dbanie o siebie i swoje przyjemności. Dlatego też warto przygotować lokal pod takich klientów i zapewnić im przestrzeń do tego, by mogli zjeść lub popracować w spokoju i samotności. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Samotne chodzenie do restauracji – hit czy kit?

W ostatnich czasach samotne chodzenie do restauracji stało się bardzo popularnym trendem na światowym rynku gastronomicznym. Już nie uważa się tego za niespotykane zjawisko lub przejaw izolowania się od ludzi, lecz za świetny sposób na zadbanie o siebie.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na życie w pojedynkę lub po prostu nie lubi czekać na znajomych, żeby odwiedzać ciekawe miejscówki. Solo dining kojarzy się z ludźmi, którzy chcą miło spędzić czas i zadbać o swoje samopoczucie, cieszyć się atmosferą lokalu we własnym rytmie, skupić się na walorach dobrego jedzenia, a także popracować w ładnym miejscu.

Solo dining w lokalu – od czego zacząć?

Nie dla wszystkich samotne wyjście do lokalu będzie całkowicie komfortowe. Jest wiele osób, które próbują się przełamać i czerpać radość z odwiedzania ciekawych miejsc bez towarzystwa innych osób. Warto więc szczególnie zadbać o przyjazną atmosferę w lokalu i profesjonalną obsługę kelnerską. Pomoże to zminimalizować potencjalną nieśmiałość czy poczucie izolacji. Warto także dobrze przemyśleć wystrój lokalu i układ stolików, by taka wizyta była dla gościa jak najmniej niezręczna. Dużo restauracji popełnia duży błąd, bagatelizując samotnych klientów ze względu na potencjalnie mniejszy rachunek, niż w przypadku większej grupy gości. Warto jednak pamiętać, że obsługa pojedynczego gościa jest znacznie szybsza i łatwiejsza niż dużej grupy, a zadowolony gość prawdopodobnie odwiedzi lokal ponownie.

New call-to-action

Jak przygotować lokal dla samotnych klientów?

Jeśli chcesz, by Twoja restauracja była brana pod uwagę przez osoby praktykujące solo dining, musisz przede wszystkim zadbać o zróżnicowane miejsca do siedzenia. Klienci są różni, niektórzy wolą kontakt z innymi ludźmi, a inni wolą jeść w spokoju, w bardziej oddalonym miejscu. Warto więc zapewnić nie tylko małe, dwuosobowe stoliki, ale także zapewnić gościom miejsce przy barze lub przy oknie lub przygotować specjalne miejsce dla tych, którzy chcą popracować.

Pozostając w temacie pracy, jest kilka rzeczy, które warto mieć na uwadze. Wiele osób przychodzi do lokali nie tylko po to, by delektować się pysznym jedzeniem, ale także po to, by odpocząć lub popracować. Często korzystają w lokalu z laptopów czy telefonów. Warto wziąć to pod uwagę i zadbać o to, by klienci mieli dostęp do Wi-Fi oraz gniazdek. 

Pod trend solowego stołowania się w lokalach, warto dostosować także menu. Zadbaj o to, by w karcie były przystępne cenowo dania, które są szybko serwowane oraz wyróżniają się mniejszymi porcjami, niż standardowe pozycje. Możliwość zamówienia mniejszych porcji będzie też atutem dla tych gości, którzy mają ochotę spróbować kilku pozycji z menu, ale standardowa wielkość porcji byłaby dla nich zbyt duża.

Solo dining – korzyści dla restauracji

Z racji tego, że solo dining jest obecnie bardzo popularny, prędzej czy później będziesz zmuszony dostosować swój lokal pod samotnych klientów. Warto iść z duchem czasu, szczególnie dlatego, że jest to świetna okazja na poprawę rentowności lokalu. Pojedyncze posiłki to świetny sposób na zwiększenie liczby klientów, jakie restauracja może obsłużyć. Jesteś w stanie obsłużyć więcej osób w krótszym czasie, co może pozytywnie wpłynąć na przychody. Dodatkowym atutem jest fakt, że pojedynczy klienci często są skłonni zapłacić wyższą cenę za wygodę. Restauracje oferujące pojedyncze posiłki mogą skuteczniej kontrolować wielkość porcji i zmniejszać ilość niedojedzonego jedzenia, co oznacza mniej zmarnowanej żywności.

Oferując wyjątkowe doznania kulinarne, które są przeznaczone specjalnie dla osób, które chcą jeść samotnie, restauracje mogą przyciągnąć nowy segment klientów, który niezaprzeczalnie rośnie. 

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *