Jak szybko i sprawnie wdrożyć nowych pracowników w restauracji?

Zatrudniasz nowe osoby do swojego lokalu i zastanawiasz się jak dobrze wdrożyć pracownika? Na pewno będziesz potrzebował osoby, która zajmie się nowym członkiem załogi i nauczy go jak wygląda praca w restauracji. Przeszkolenie będzie dużo łatwiejsze, jeśli w lokalu korzystacie z systemu POS. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się dlaczego.

Nowy pracownik w restauracji ma przed sobą masę informacji do zapamiętania. Musi orientować się w menu i składnikach dań, poznać procedury obowiązujące w lokalu, nauczyć się podziału obowiązków i sposobów rozliczenia. Na szczęście restauracje dysponują narzędziem, które znacząco ułatwia pracę w lokalu, a jest nim intuicyjny system POS dla gastronomii. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze funkcje POSa, które pozwalają szybko i sprawnie wdrożyć nowego pracownika – nawet w ciągu paru dni!

1. Dostęp do pełnego menu na tablecie lub smartfonie

Dobry kelner powinien nie tylko znać menu, ale też potrafić odpowiedzieć na pytania Gości o poszczególne dania. System POS pozwala nowemu pracownikowi szybko przystąpić do przyjmowania zamówień, bez zapamiętywania pozycji czy kodów. Zamiast uczyć się na pamięć wszystkich szczegółów menu, kelner ma dostęp do menu na tablecie czy smartfonie, które obejmuje opisy i zdjęcia dań oraz listę składników i alergenów. Wystarczy mu kilka kliknięć, żeby wiedzieć wszystko o konkretnej potrawie i profesjonalnie obsłużyć Gości.

Checklista wdrożenie pracowników

2. Moduł rekomendowania produktów

Drugą istotną funkcją mobilnego POSa jest moduł rekomendacji, który znacząco ułatwia kelnerom prowadzenie sprzedaży sugerowanej. Możesz ustawić w menu dodatki pasujące do poszczególnych dań, np. białe wino do dań z rybą lub kawałek ciasta czekoladowego do kawy. Gdy Gość zdecyduje się na jakąś potrawę, kelnerowi wyświetlą się dodatki, które warto polecić do tej pozycji. Obsługa nie musi zapamiętywać i uczyć się sztuki dobierania potraw – zdefiniowane połączenia są dostępne w mobilnym POSie. Kelner może rekomendować produkty już pierwszego dnia pracy!

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Sprzedaż sugerowana, czyli jak zwiększyć średnią wartość rachunku?

3. Łatwa obsługa zamówień telefonicznych

Przyjmowanie zamówień telefonicznych może być niemałym wyzwaniem, gdy w lokalu panuje duży ruch, a słuchawka bez przerwy się odzywa. Stali klienci mogą wymagać znajomości ich ulubionych potraw czy adresu dostawy, natomiast nowy pracownik nie posiada tej wiedzy.

Na szczęście jest na to sposób – aplikacja POScaller, która integruje system POS z telefonem w restauracji i tworzy bazę informacji o klientach. Gdy do lokalu dzwoni osoba zapisana w bazie, jej numer wyświetla się wraz z nazwą – np. imieniem i nazwiskiem. Kelner może z łatwością przejrzeć historię zamówień klienta, odnaleźć jego adres i przesłać zamówienie do kuchni paroma kliknięciami. Wszystkie najważniejsze informacje znajdzie w aplikacji.

Jeśli interesuje Cię uprawnienie zamówień telefonicznych przeczytaj: Telefon w restauracji – dlaczego nie jest to najlepszy sposób na przyjmowanie zamówień?

New call-to-action

4. Układ stolików w POSie i rezerwacja

System POSbistro ułatwia nowo zatrudnionemu pracownikowi zapamiętanie nazw sal czy stolików, przez co łatwiej mu odnaleźć się w restauracji. Moduł stoliki umożliwia odwzorowanie układu stolików na tablecie i przypisanie im nazw, dzięki czemu obsługa może w łatwy sposób przyporządkować rachunki do konkretnych miejsc. Moduł stolików ułatwia też tworzenie rezerwacji za pomocą systemu POS, a notyfikacje przypominają o nadchodzącej godzinie odebrania stolika przez gości.

Zobacz na wideo jak wygląda edycja stolików na tablecie: Dokładny układ stolików widoczny w Twoim POSie.

Pamiętaj, że sprawne wdrożenie pracownika jest kluczem do jego efektywności. I choć dobre wprowadzenie do pracy  nie może się odbyć bez doświadczonej osoby, to jest ono o wiele łatwiejsze, gdy w lokalu korzysta się z profesjonalnego oprogramowania dla gastronomii. System POS może okazać się niezastąpiony, gdy zatrudniasz wielu nowych pracowników.

Zatrudniasz nowe osoby? Z naszą checklistą „Wdrożenie pracowników gastronomii” sprawnie wdrożysz ludzi do pracy w restauracji, zapewnisz im komfortowe warunki na start i o niczym nie zapomnisz! Pobierz checklistę za darmo poniżej!

Sprawdź szczegóły

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *