Od soboty zaostrzone restrykcje w 19 powiatach – zobacz czy dotyczą również Ciebie

Choć wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że najgorszy czas pandemii mamy już za sobą, to niestety statystyki wskazują na co innego. Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wzrasta, a kilka dni temu zanotowano rekordową liczbę zachorowań. W związku z obecną sytuacją w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń (województwa: śląskie, wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, podkarpackie i świętokrzyskie) od soboty zaczną obowiązywać zwiększone restrykcje.

Polska podzielona na czerwone i żółte strefy

Od soboty rząd wprowadzi bardziej restrykcyjne obostrzenia w powiatach z największym przyrostem zachorowań. Zostały one oznaczone jako “żółte” i “czerwone” strefy, z czego najbardziej restrykcyjne wymogi będą obowiązywały w powiatach “czerwonych”. 

Powiaty czerwone:

 • ostrzeszowski (woj. wielkopolskie)
 • nowosądecki (woj. małopolskie)
 • Nowy Sącz (woj. małopolskie)
 • wieluński (woj. łódzkie)
 • pszczyński (woj. śląskie)
 • Ruda Śląska (woj. śląskie)
 • rybnicki (woj. śląskie)
 • Rybnik (woj. śląskie)
 • wodzisławski (woj. śląskie)

Powiaty żółte:

 • wieruszowski (woj. łódzkie)
 • Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie)
 • jarosławski (woj. podkarpackie)
 • Żory (woj. śląskie)
 • kępiński (woj. wielkopolskie)
 • przemyski (woj. podkarpackie)
 • cieszyński (woj. śląskie)
 • pińczowski (woj. świętokrzyskie)
 • oświęcimski (woj. małopolskie)
 • Przemyśl (woj. podkarpackie)

Jak czytamy na rządowej stronie Ministerstwa Zdrowia:

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Obostrzenia dotyczą m.in. gastronomii, działalności hotelarskiej, organizacji wesel, targów, kongresów, a także  wydarzeń sportowych i kulturalnych, sanatoriów, parków rozrywki, transportu  i obowiązku noszenia maseczek.

Poniżej załączamy wycinek informacji, podany w dokumencie “Regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów”, który można pobrać na stronie gov.pl.

Obostrzenie Obecnie Strefa czerwona Strefa żółta
Gastronomia W lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. 1 osoba na 4 mkw 1 osoba na 4 mkw
Działalność hotelarska Jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów,basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona  w hotelu itp.

Bez zmian Bez zmian
Kluby nocne, dyskoteki Zakaz prowadzenia działalności. Bez zmian Bez zmian
Maski Obowiązek:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;

2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m;

3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;

4) w obiektach handlowych lub usługowych;

5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Wszędzie maski w przestrzeni publicznej Bez zmian                                                       
Wesela Do 150 osób. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa. 50 osób, z wyjątkiem obsługi 100 osób, z wyjątkiem obsługi

Zmniejszenie liczby osób w restauracjach i na weselach

Wczoraj rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz wskazywał, że: 

Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza to, że organizator przyjęcia będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Dzisiaj wiemy już, że w powiatach oznaczonych jako czerwone i żółte liczba gości w restauracjach nie może przekraczać 1 osoby na 4 metry kwadratowe. 

W przypadku organizacji wesel w przyjęciu może uczestniczyć 50 osób w strefie czerwonej i 100 osób w strefie żółtej. Natomiast nadal nie wiadomo jak będzie wyglądała procedura rejestracji gości weselnych, o której wspominał w tym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rejestr dużych imprez okolicznościowych i prowadzenie listy gości ma ułatwić służbom prowadzenie działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na ostateczne wytyczne będziemy musieli jeszcze poczekać. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oświadczył, że w tym tygodniu powinny ukazać się potwierdzone nowe rekomendacje dotyczące organizacji wesel.

Kontrole służb sanitarnych i policji w sklepach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapowiedział również kontrole przestrzegania zaleceń sanitarnych. W tym tygodniu służby sanitarne i policja zaczęły kontrole w galeriach handlowych i sklepach. 

Ignorowanie obowiązku zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczek lub przyłbic w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach zatłoczonych może zakończyć się mandatem w wysokości 500 złotych. W wyjątkowych sytuacjach, grzywna może wynosić od 5 do 30 tysięcy złotych, gdy została nadana przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego jako kara administracyjna.

W dzisiejszym komunikacie Ministerstwa Zdrowia czytamy,

Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwwskazania medyczne. 

Jak zapewnić bezpieczeństwo w lokalu?

Choć sytuacja związana z koronawirusem trwa już dość długo, to nie należy bagatelizować wytycznych sanitarnych. Potencjalne zakażenie nie tylko jest niebezpieczne dla życia gości, ale również pracowników, a zgłoszony przypadek może wyłączyć funkcjonowanie lokalu na kilka dni. Pobierz naszą bezpłatną checklistę sanepid i dostosuj swój lokal do obowiązujących wytycznych. Materiał znajdziesz na dole artykułu.

W zapewnieniu bezpieczeństwa gości i pracowników pomogą Ci również:

Mobilny system POS – kelnerzy będą sprawniej odbierać zamówienia z sali i automatycznie przesyłać je na kuchnię. Dzięki temu unikniesz częstego kontaktu między pracownikami na sali a osobami przyrządzającymi posiłek. Terminal mini przyspieszy obsługę gości i wydawanie dań. 

E-menu – pozwól gościom samodzielnie składać zamówienia lub przeglądać menu na tablecie. Odciążysz obsługę i zminimalizujesz kontakt między pracownikami a osobami odwiedzającymi lokal.

Platforma DirectBistro – z nią sprawnie uruchomisz kanał sprzedaży online i w prosty sposób odeślesz klientów  ze swoich  social mediów do interaktywnego menu. Natomiast aplikacja na telefon pozwoli gościom przeglądać menu i zamawiać dania, przez zeskanowanie kodu QR przy stoliku. 

Bezdotykowe płatności – każda z przedstawionych powyżej propozycji umożliwia Twoim klientom płacenie bezdotykowo. 

Zapraszamy do pobrania bezpłatnej checklisty Sanepid, w której znajdują się aktualne wytyczne dla gastronomii w czasie pandemii.Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Od soboty zaostrzone restrykcje w 19 powiatach – zobacz czy dotyczą również Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *