Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT

Wejście w życie nowej matrycy stawek VAT było przewidziane na 1 kwietnia 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa termin ten został przesunięty. W marcu Ministerstwo Finansów poinformowało, że nowe stawki VAT będą obowiązywać od 1 lipca. Co zmiany VAT oznaczają dla gastronomii?

Dotychczas stawki VAT przydzielano na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008). Jest to system dość skomplikowany, który obejmuje dużą ilość kategorii towarów, a mimo tego podobne do siebie towary mogą być inaczej opodatkowane. Wprowadzane zmiany mają na celu uprościć i ułatwić właściwe przyporządkowanie towarów i usług do właściwych kodów. 

Nowa nomenklatura i aktualizacja dotychczas obowiązującej klasyfikacji

Jak podaje portal gov.pl, od 1 lipca 2020 roku klasyfikacja towarów i usług na potrzeby VAT będzie prowadzona za pomocą:

 • “Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz
 • aktualnej (obowiązującej od 1 kwietnia 2020 r.) Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.”

Samo uproszczenie i ułatwienie stosowania przepisów dotyczących stawek VAT ma być możliwe dzięki:

 • “objęciu jedną stawką w jak największym stopniu całych grup towarowych (działów CN). Oznacza to istotne zmniejszenie liczby pozycji w nowych załącznikach nr 3 i nr 10 do ustawy VAT [2], które zawierają wykazy towarów i usług opodatkowanych według stawek odpowiednio 8% i 5%,
 • generalnemu obniżeniu stawek („równanie w dół”) – w przypadku konieczności zmiany stawki na dane towary,
 • zrównoważeniu efektu uproszczenia matrycy podwyżkami stawek na wybrane – ale nieliczne – towary”.

New call-to-action

Zmiany stawek VAT – towary i usługi

Bardziej szczegółowe informacje na temat grup towarów objętych nowymi stawkami prezentujemy za stroną www.podatki.gov.pl/, na której podano przykłady obniżek i podwyżek stawek VAT: 

Obniżenie stawki VAT:

 • owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (np. migdały, pistacje) – z 8% do 5%,
 • pieczywo o terminie przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości przekraczającej 14 dni z 8% do 5%,
 • wyroby ciastkarskie (z 8% lub 23% – w zależności od terminu przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości – do 5%),
 • zupy, buliony, żywność homogenizowana – w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – z 8% do 5%,
 • musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%”

Z uwagi jednak na zaproponowane obniżki stawek dla produktów niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka oraz konieczność zachowania pewnej równowagi budżetowej konieczne było punktowe podwyższenie stawek podatku dla niektórych towarów, na przykład na:

 • homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są ww. produkty – z 5% i 8% do 23%,
 • lód – używany do celów spożywczych i celów chłodniczych – z 8% do 23%,
 • drewno opałowe – z 8% do 23%.”

Właściciele lokali gastronomicznych zapłacą za wyżej wymienione towary podwyższoną stawkę VAT, ale również naliczą 23% VAT sprzedając potrawy zawierające te produkty. Dla przykładu, pizza z owocami morza będzie opodatkowana 23% stawką VAT, a nie jak dotychczas 8%. 

Co do napojów sprzedawanych w lokalach gastronomicznych, to jak podaje portal infor.pl, “na podstawie art. 41 ust. 12f pkt 1 ustawy o VAT stawkę 23% należy stosować do kawy i herbaty serwowanych jako napój w kawiarniach, restauracjach, barach, zarówno na miejscu, jak i na wynos.”

Usługi gastronomiczne będą one opodatkowane dotychczasową stawką 8%, tak samo jak usługi związane z kulturą, sportem, rekreacją, transport osobowy, roboty konserwacyjne. 8% VAT dotyczy również usług uzdatniania i dostarczania wody mieszkańcom za pośrednictwem sieci wodociągowych lub poza systemem sieciowym np. beczkowozami, cysternami, usługi odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz zagospodarowanie odpadów.


Przykład zastosowania nowych stawek VAT i zapisywania ich na rachunku (podajemy za portalem inforfk.pl):

“Klient zamówił w restauracji kotlet schabowy z dodatkami oraz kawę, tj. napój wyłączony z zakresu stosowania obniżonej stawki 8%. W części dotyczącej kotleta schabowego wraz z dodatkami świadczenie usługi restauracyjnej jest opodatkowane VAT według stawki 8%, a w części dotyczącej kawy – według stawki 23%.”

Wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej (WIS)

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli upewnić się jakie stawki VAT powinni stosować będą mogli złożyć wniosek o WIS. WIS jest to decyzja administracyjna, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej określa jaka stawka VAT jest właściwa dla wskazanego przez ciebie towaru lub usługi. Na gov.pl czytamy, że WIS “będzie zawierać opis towaru albo usługi, albo kilku towarów lub usług, które razem składają się na jedno świadczenie, a także ich klasyfikację i właściwą stawkę VAT”. Podatnik, który uzyskał WIS będzie prawnie chroniony. Po ustaleniu nowych stawek pozostaje wprowadzenie zmian w dokumentach księgowych, magazynowych i w kasach fiskalnych.

New Call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

4 thoughts on “Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT

Comments are closed.