Kiedy jest wymagana toaleta w lokalu gastronomicznym?

Toaleta to sprawa wysokiej rangi. Obowiązkowo wymagana dla personelu, ale jak się okazuje, w przypadku gości lokalu gastronomicznego, już nie tak bardzo. Czy toaleta musi znajdować się w restauracji, barze lub kawiarni? Kiedy wymagana jest toaleta w lokalu gastronomicznym?

Kto ustala przepisy dotyczące toalet w lokalu gastronomicznym?

O tym, jak otworzyć restauracje pisaliśmy we wpisie Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu Dziś jednak zajmujemy się tematem toalet i ich posiadania w lokalach gastronomicznych. W Polsce przepisy  dot. toalet w miejscach ublicznych reguluje Główny Inspektorat Sanitarny, ale też Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Toalety powinny być umieszczone zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, które jasno mówi, że należy posiadać toaletę w budynkach użyteczności publicznej. Do takiego rodzaju „budynku” zalicza się lokal gastronomiczny.

Checklista SANEPID

Czy zawsze wymagana jest toaleta dla personelu?

Tak. Według przepisów Sanepidu, właściciel lokalu gastronomicznego jest zobowiązany do zapewnienia toalety dla swoich pracowników.

Toalety dla personelu muszą być odpowiednio oznaczone. Powinny być wyposażone w ciepłą wodę, oświetlenie, mydło antybakteryjne i w papierowe ręczniki lub suszarkę. Podłogi i ściany mają być wykonane z powierzchni łatwych do utrzymania, a ściany do wysokości 2 metrów pokryte gładkimi materiałami, odpornymi na działanie wilgoci.

Kiedy wymagana jest toaleta dla klientów w lokalu gastronomicznym?

Bezwzględnie, gdy w lokalu gastronomicznym sprzedawany jest alkohol. W tym przypadku należy posiadać co najmniej jedną toaletę na około 20 gości.

Lokale, które sprzedają jedzenie na wynos nie mają wymogu dotyczącego toalet dla gości.

Szczegóły dotyczące toalety w danym lokalu gastronomicznym wyznacza Sanepid, do którego można zadzwonić i dowiedzieć się, czy toaleta jest wymagana. Obecnie praktykuje się toalety dla personelu i dla klientów w każdym lokalu gastronomicznym. Przyjmuje się liczbę jednej toalety na ok. 20 gości (tak jak w przypadku lokalu serwującego alkohol).

New call-to-action

Prowadzę ogródek letni z napojami alkoholowymi. Jak mogę rozwiązać wymóg posiadania toalet?

W takim przypadku najlepiej postawić przenośną toaletę. Jeżeli lokal ma tylko kilka stolików czy leżaków, wystarczy jedna, koedukacyjna toaleta.

Posiadam bar na dworcu lub w centrum handlowym. Dlaczego nie muszę mieć toalety?

Jeżeli lokal stanowi większą część centrum handlowego, dworca czy obiektu użyteczności publicznej (np. szpitala), nie musi mieć własnej toalety dla klientów.

Mój lokal mieści się w zabytkowym budynku – co w takiej sytuacji?

Jeżeli z powodu zabytkowego układu budynku nie da się w nim zainstalować toalety, czyli z przyczyn czysto fizycznych, to stanowi to wyjątek i toaleta nie jest wymagana.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *