Magiczna moc roślin – oczaruj zielenią swoich gości
Mieszkańcom miast coraz bardziej doskwiera tęsknota za przyrodą. Widać to szczególnie w czasie ładnej pogody – parki i bulwary są przepełnione, a ludzie chętnie spędzają weekendy w górach lub lesie. Miejsca, z których wylewa się zieleń są postrzegane jako przyjazna przestrzeń i dotyczy to również… gastronomii!
Urbanizacja ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na nasze samopoczucie. Miasta nie chcą być kojarzone z betonową dżunglą i starają się jak najlepiej wykorzystać dostępne tereny zielone. Na publicznych trawnikach tworzy się łąki kwietne – obsadzone miododajnymi roślinami pełnią rolę spiżarni dla wielu zapylaczy, w tym pszczół. Montuje się tzw. “hotele dla owadów”, stanowiące dla nich przestrzeń do życia i rozmnażania się. Przystanki przybierają postać ekologicznych budek – ich dachy i ściany porośnięte są zielonymi pnączami, a zarząd zieleni miejskiej sadzi coraz więcej drzew i kwiatów.
W otoczeniu roślin
Jak wiadomo, kolor zielony przynosi ukojenie zmysłom i pozytywnie wpływa na psychikę człowieka. Najlepszy odpoczynek dla naszego organizmu to spędzanie czasu na łonie natury. Potwierdzenia tej tezy można upatrywać w zyskujących na popularności trendach promujących powrót do kontaktu z przyrodą. Kilka lat temu Polacy na nowo odkryli lasy – popularne kąpiele leśne (jap. shinrin yoku) to nic innego jak spędzanie czasu wśród drzew i ćwiczenie trudnej sztuki uważności. Zaczęto też dużą uwagę przykładać do uprawy roślin w domach – powstało wiele poradników, które stawiały dobrze znane nam rośliny, takie jak paprocie, zielistki czy grubosze w nowym, lepszym świetle. Na nowo doceniliśmy ich właściwości i wpływ na naszą codzienność – oprócz walorów dekoracyjnych, poprawianie nastroju, oczyszczanie powietrza i produkowanie tlenu.
Rośliny w strefie gastro
Wraz z modą na rośliny w mieszkaniach, zapanował też styl na botaniczne restauracje i kawiarnie. Obecnie jest to stały element eleganckich restauracji, a także przytulnych kawiarni. W lokalach gastronomicznych żywa zieleń kojarzy się z życiem, witalnością, ale też ze świeżymi składnikami potraw i dużą ilością witamin. Poza tym rośliny współtworzą klimat miejsca na kilka sposobów:
- eleganckie rośliny i kompozycje kwiatowe świetnie sprawdzają się w restauracjach o wysokim standardzie. Szykowne bukiety kojarzą się z luksusem i dbałością o odczucia wizualne gości,
- industrialne wnętrza + zieleń to idealny przepis na kreatywną, nowoczesną przestrzeń, sprzyjającą spotkaniom biznesowym i pracy zdalnej,
- rośliny w ogródkach restauracyjnych i na tarasach wprowadzają miły akcent podczas spędzania czasu na zewnątrz i mogą być wykorzystane do oddzielania przestrzeni i tworzenia przytulnych zakątków.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać zalety roślin do budowania niesamowitego nastroju i klimatu w twojej restauracji. Jeśli chcesz postawić na kwiaty cięte, zapoznaj się z radami Jak przedłużyć życie kwiatów w restauracji? Motyw botaniczny widać też w nazwach lokali gastronomicznych – coraz częściej są one związane z roślinami, zieleniną i ziołami.
Kwiaty nie tylko na stoliku, ale również na… talerzu!
Oprócz pięknych roślin doniczkowych i kwiatów ciętych kreatywni szefowie kuchni stawiają też na kwiaty jadalne. Stanowią one niebagatelny dodatek – wzbogacają nie tylko walory estetyczne ale i smakowe dań. Choć w warunkach domowych można wykorzystywać do przyrządzania potraw kwiaty z własnej rabatki, to gastronomia korzysta z kwiatów pochodzących z profesjonalnych upraw. Dzięki temu szef kuchni ma pewność, że rośliny te nie były nawożone czy pryskane środkami, które dyskwalifikują ich przydatność do spożycia. Tylko kwiaty przeznaczone do konsumpcji z kontrolowanych upraw mogą trafić na talerze gości. Do najpopularniejszych kwiatów jadalnych należą:
stokrotka, mniszek lekarski, nagietek lekarski, kwiaty cukinii, nasturcja, lawenda, róża, aksamitka, bratek, fiołek, frezja, hibiskus, koniczyna, lipa, lucerna, malwa, pelargonia, rumianek, szałwia i wrzos.
Jak widać rośliny dają duże pole do popisu, zarówno szefom kuchni, ale też dekoratorom wnętrz. W dobie ekologicznych rozwiązań i powrotu do natury zieleń na ścianach i na talerzu stanowi dużą zachętę dla osób spragnionych odpoczynku od zgiełku miasta.
Jeśli chcesz usprawnić obsługę gości w ogródku restauracyjnym, przeczytaj nasz wpis System POS na smartfony, czyli Terminal Mini od POSbistro. Natomiast jeśli interesuje Cię system do zamówień online, interaktywne menu na własnej stronie i niskie prowizje, sprawdź co ma do zaoferowania nasza platforma do zamawiania DirectBistro.