Jak przedłużyć życie kwiatów w restauracji?

Świeże kwiaty to jeden ze znaków rozpoznawczych dobrych restauracji. Wpływają na atmosferę miejsca i wizerunek właściciela. Potrafią stworzyć domowy klimat, poprawić samopoczucie gości i pozostawić miłe wrażenie.

Utrzymanie świeżych kwiatów zarówno w małych jak i większych restauracjach może być kłopotliwe, ale również kosztowne. Jeśli nie dbamy o nie w odpowiedni sposób mogą szybko więdnąć i szpecić naszą restaurację. Aby zachować na dłużej ich świeżość wcale nie musimy kupować drogich produktów, które polecają floryści, istnieje bowiem kilka domowych sztuczek, które działają błyskawicznie i dają długotrwały efekt.

Jak utrzymać kwiaty w dobrej kondycji:

1.    Przed włożeniem kwiatów do wazoników koniecznie pozbądźmy się dolnych liści. Jeśli włożymy kwiaty do wody, bez wcześniejszego usunięcia niepotrzebnych liści te szybko zgniją i zanieczyszczą wodę. Róże oczyszczamy dodatkowo z kolców, koniecznie rękoma, nie nożem.

2.    Końcówki kwiatów przycinamy pod skosem ostrym nożem. Jeśli użyjemy do tego celu nożyczek, możemy zmiażdżyć delikatną tkankę przewodzącą łodygi.Powierzchnia cięcia powinna być jak największa, by końcówki łodyg jak najmniej stykały się z dnem wazonu. Dzięki temu nasze kwiaty będą mogły łatwo pobierać wodę z naczynia. Najlepiej przycinać łodygi pod wodą, by powietrze nie dostało się do naczynek rośliny. Robimy to płynnym ruchem, aby nie uszkodzić naczyń naszych kwiatów. Odcinamy 1 do 3 cm. Nigdy nie należy łamać lub zgniatać łodyg, nawet zdrewniałych.

3.    Jeśli w każdym wazonie układamy po kilka kwiatów lub cały bukiet, powinniśmy ułożyć je w miarę luźno i równo. Absolutnie ich nie ściskamy.

4.    Nie przesadzajmy z zanurzaniem łodyg. Optymalne powinny być zanurzone na ok. 3-5 cm.

5.    Cięte kwiaty najlepiej czują się w chłodnych i wilgotnych miejscach, co zmniejsza ich parowanie. Nie powinno się trzymać kwiatów w mocno nasłonecznionych miejscach. W pomieszczeniach suchych zaś warto regularnie rozpylać wodę.

6.    Kwiaty nie powinny stać w przeciągu ani obok urządzeń elektrycznych, ponieważ wiotczeją.

7.    Nie wstawiajmy kwiatów do wody z kranu, ponieważ nie każde kwiaty są w stanie znieść chlor. Lepiej jest przegotować wodę i odstawić do ostudzenia na kilka godzin. W międzyczasie osad z twardej wody opadnie na dno wazonu.

8.    Woda w wazonie powinna być codziennie wymieniana, a końce łodyg przemywane oraz podcinane, to zapobiega nadmiernemu rozwojowi bakterii, mętnieniu wody a w rezultacie gniciu kwiatów.

9.    Warto też co kilka godzin sprawdzać poziom wody w wazonie i go uzupełniać – niektóre kwiaty dość szybko ją spijają.

10.    Wazon powinien być zawsze czysty. Osady i przebarwienia mogą powodować nadmierne gromadzenie się na nich bakterii – a w rezultacie gnicie łodyg. Jeśli czyścimy wazon środkami chemicznymi, pamiętajmy, by dokładnie wypłukać go wodą!

11.   Raz dziennie wrzucajmy kilka kostek lodu do wazonu z wodą, w którym trzymamy nasze kwiaty. Woda dla kwiatów powinna być zimna.

12.   Woda w metalowych naczyniach dłużej pozostaje świeża – warto więc zastanowić się nad przechowywaniem kwiatów w metalowych wazonach.

BLOG POSbistro - kwiaty w restauracji

14.   Wkładając zapałkę w łodygę kwiatu powodujemy, że nie więdnie nawet w wazonie z wodą. Takim sposobem roślina pięknie się zasuszy.

15.   Nie powinno się umieszczać w wazonie obok siebie bardziej i mniej rozwiniętych kwiatów. Te silniej rozwinięte wydzielają większą ilość etylenu, co powoduje szybsze przekwitanie tych mniej rozwiniętych.

16.   Wazonu nie powinno się stawiać w pobliżu naczyń z owocami, ponieważ skraca to żywotność kwiatów.

POMOC dla konkretnych kwiatów:

1.   Łodygi róż przed wstawieniem do wazonu powinny być na minutę zanurzone we wrzątku lub occie.

2.   Łodygi chryzantem, dalii, lilaków, fiołków alpejskich i cyklamen powinno się na kilka minut zanurzyć we wrzątku, a potem włożyć do zimnej wody.

3.   Narcyzów nie możemy trzymać w tym samym wazonie co tulipanów. Nie czują się za dobrze w swoim towarzystwie i szybko więdną.

4.   Jeśli chcemy komponować narcyzy z innymi kwiatami (pomijając tulipany), powinniśmy odstawić je na jeden dzień, lub na noc. Wtedy wydzielą nadmiar śluzu, dzięki czemu uda nam się uniknąć procesu gnilnego łodyg ich towarzyszy.

5.   Łodygi kwiatów zawierających sok mleczny  (przykładowo maki i poisencje) po przycięciu należy zanurzyć we wrzącej wodzie, lub przypiec. Ta czynność zatrzyma wydzielanie soku z łodygi.

6.   Lewkoniom nie przycinamy korzeni. Powinny być całkowicie zanurzone w wodzie, łodyga zaś koniecznie nad powierzchnią.

7.   Goździki, róże i kalie nie lubią spryskiwania wodą.

8.   Kwiaty polne powinniśmy zaparzać. Przycięte łodygi kwiatów należy włożyć do naczynia z wrzącą wodą i policzyć do pięciu. Ta czynność rozszerza naczynia w łodydze, dzięki czemu nasze kwiaty będą lepiej pobierały wodę.

BLOG POSbistro - kwiaty w restauracji

Substancje przedłużające życie ciętych kwiatów:

1.   Dobrą odżywką dla większości kwiatów jest mała szczypta cukru, lub miodu – dodana do wazonu. Cukier najbardziej lubią astry, irysy, lwie paszcze, narcyzy, petunie i groszek pachnący.

2.   Chlorek wapnia równie skutecznie odświeży nasze kwiaty (1g na 1L wody).

3.   Aby zwiększyć zakwaszenie wody i tym samym zmniejszyć rozwój bakterii warto do wody dodać pół aspiryny, pół łyżeczki kwasku cytrynowego, lub soli. Podobny efekt uzyskamy wkładając do wazonu miedzianą monetę, lub mosiężną blaszkę. Aspiryna polecana jest chryzantemom i daliom, sól pomaga gardeniom,  cukier astrom, tulipanom i narcyzom, a kwasek cytrynowy polecany jest różom i chryzantemom.

4.   Do wody dla gerberów możemy dodać kilka kropel płynu wybielającego (na każdy litr 3 krople płynu). Po wstawieniu do wody należy odpowietrzyć łodygi gerberów, w tym celu nakłuwamy je szpilką powyżej poziomu wody. Wtedy roślina łatwiej i szybciej pobiera wodę z naczynia.

5.   Róże uwielbiają sól. Po podcięciu łodygi powinniśmy umieścić we wrzątku, lub przypalić, a następnie włożyć do wody ze słabym roztworem soli kuchennej. Sól dobrze służy również kameliom i gardeniom.

6.   Łodygi frezji, chryzantem, czyli lilaków warto na kilka minut zanurzyć w mocnym roztworze alkoholu.

7.   Cukier szczególnie polecany jest tulipanom, narcyzom, irysom, lwim paszczom i petuniom. Pamiętajmy jednak, że należy uważać z jego dawkowaniem. Za duża ilość nierozpuszczonego cukru może powodować gnicie łodyg i kwiatów. Najbezpieczniej dodać szczyptę cukru na litr wody. Cukier ma jeszcze jedną cudowną właściwość: pąki kwiatów umieszczonych w wazonie z wodą i cukrem szybciej się rozwijają.

Wiesz już jak zajmować się kwiatami w restauracji, by jak najdłużej zachowywały swoje piękno. Jednak czy wiesz jak dobrać je do lokalu? Zajrzyj do naszego artykułu na ten temat i dowiedz się jakie znaczenie dla wystroju mają rośliny: Jakie kwiaty wybrać do restauracji?

Autor: Agnieszka Śliwińska

New call-to-action

4 thoughts on “Jak przedłużyć życie kwiatów w restauracji?

  • Moja babcia zawsze wrzucała do kwiatów skorupki od jajek 🙂 Twierdziła że to im pomaga ale nie wiem na ile to prawda 🙂

    Reply
  • Pingback:

  • Pingback:

  • Wazon z porcelany lub szkła będzie bardziej higieniczny i łatwiejszy w utrzymaniu niż wazon z materiałów porowatych, które mogą gromadzić bakterie. Co więcej, odpowiednie oświetlenie może podkreślić urok kwiatów i całego wnętrza. Zatem, warto również zastanowić się nad instalacją delikatnego, rozproszonego oświetlenia wokół miejsca, gdzie stoją kwiaty. Oprócz tego, wybór kwiatów zgodnie z ogólnym stylem aranżacji wnętrza również robi różnicę. Na przykład, jeżeli restauracja jest utrzymana w stylu skandynawskim, proste i eleganckie kwiaty jak tulipany czy frezje będą pasować idealnie. Z kolei w wnętrzach o industrialnym charakterze, dobrze sprawdzą się sukulenty czy też rośliny o bardziej surowym wyglądzie. Wspomniano tu o wpływie kwiatów na atmosferę, ale nie można zapomnieć również o ich wpływie na jakość powietrza. Niektóre kwiaty, jak na przykład storczyki czy peace lilies, są znane ze swoich właściwości oczyszczających powietrze, co jest dodatkowym atutem, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach jak restauracje.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *