Jak optymalizować koszty dostaw jedzenia w sieci lokali?

Popularność jedzenia na dowóz rośnie już od prawie 10 lat. Dotychczas rynek delivery mógł być postrzegany przez restauratorów jedynie jako dodatkowy sposób na zwiększenie obrotów. Jednak pandemia COVID-19 i zamknięcie punktów gastronomicznych na okres ponad dwóch miesięcy pokazała, że dowozy jedzenia to istotny element oferty lokali. 

Zwyczaje zakupowe konsumentów i ich świadomość zmieniają się i mają wpływ na to jak wygląda polska gastronomia. Możliwość zamówienia jedzenia na dowóz za pomocą aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej powoli przeradza się w standard, który powinna zapewnić każda sieć lokali. Ponadto na rynek delivery wchodzi coraz więcej biznesów, które do tej pory nie oferowały dowozów (piekarnie, kawiarnie czy lodziarnie), co prowadzi do wzrostu konkurencyjności.

Skoro więc dowozy jedzenia to obecnie konieczność, jak realizować je szybko, efektywnie i, co najważniejsze, opłacalnie? Poniżej przedstawiamy sposoby na to jak zoptymalizować koszty dostaw jedzenia w konceptach wielolokalowych.

New call-to-action

Wykorzystaj sieć lokali

Przy uruchamianiu dowozów najważniejszą kwestią jest wybór sposobu ich realizowania. Popularne portale do zamawiania jedzenia wspierają restauratorów swoją bazą logistyczną, ale pobierają często niemałe prowizje. Do tego dochodzi czas oczekiwania na dowóz i jakość obsługi, na które nie ma się wpływu. Za wyborem własnego kuriera przemawia fakt, że można kontrolować wykonywaną przez niego pracę i zadbać o dobre wrażenie.

Jak wiadomo, im więcej realizowanych zamówień na dowóz każdego dnia, tym większa opłacalność posiadania własnych kurierów. Dlatego pojedynczym lokalom ciężej utrzymać własnego kierowcę niż sieciom. Kurier, który obsługuje kilka punktów gastronomicznych to optymalne wykorzystanie czasu, większe zyski i redukcja pustych przebiegów. W zorganizowaniu takiego systemu dostaw znacząco pomoże aplikacja dla kierowców POSdriver, o której piszemy poniżej.

New call-to-action

Usprawnij pracę kierowcy i kelnerów – automatyzacja

Oszczędność czasu to więcej zrealizowanych zamówień, a tym samym większy zysk. Dlatego tak ważna jest dobra komunikacja między kierowcą a personelem. Informowanie o gotowych zamówieniach do odebrania i planowanie najlepszej trasy to znaczące ułatwienie dla kierowcy.

Mobilna aplikacja POSdriver pozwala przesłać z systemu POS na smartfon kuriera szczegółowe informacje dotyczące zamówienia, a także dokładny adres dostawy. Dzięki temu nie trzeba niczego przepisywać do telefonu, a następnie do nawigacji, co pozwala uniknąć pomyłek. Na podstawie gotowych zamówień aplikacja tworzy kurs, co znacząco ułatwia pracę kierowcy. Kierowca ma stały dostęp do swojego raportu sprzedażowego i na bieżąco kontroluje zrealizowane płatności.

Z kolei kelnerzy mają podgląd aktualnego położenia kierowcy na mapie, co pozwala im oszacować czas potrzebny na realizację kolejnych zamówień. Dodatkowo na koniec dnia mogą wygodnie rozliczyć kierowcę, dzięki raportom z aplikacji.

Dowiedz się więcej o POSdriver

Kontroluj sprzedaż w dowozie

By dowóz jedzenia był opłacalny trzeba regularnie sprawdzać jakie przynosi zyski i jak można go zoptymalizować. Dane liczbowe są bardzo ważne, jednak równie istotne jest ich czytelne przedstawienie. Miej oko na swój biznes i wykorzystaj do tego wygodne, mobilne rozwiązania.

Aplikacja POSdriver pozwala tworzyć szczegółowe raporty dotyczące dostaw, natomiast aplikacja dla właścicieli POSowner pozwala na dostęp do danych sprzedażowych w czasie rzeczywistym. POSbistro pozwala Ci tworzyć spersonalizowane raporty, pokazujące dokładnie te dane, które są dla Ciebie najważniejsze. Więcej informacji znajdziesz we wpisie 5 zalet zarządzania siecią lokali online!

Wybierz optymalny kanał do zamówień online

To bardzo ważny punkt, ponieważ kanał sprzedaży może znacząco wpłynąć na koszty realizowanych dostaw. Sieci mają do wyboru kilka opcji:

  • Własna aplikacja to dobry pomysł dla sieci, które chcą dysponować własną, dedykowaną aplikacją do składania zamówień. Dzięki temu mogą zadbać o odpowiednią szatę graficzną aplikacji i oferować użytkownikom specjalne promocje lub programy lojalnościowe. Koszty stworzenia jej od podstaw są wysokie, ale można wykorzystać do tego tańsze i równie funkcjonalne rozwiązanie – aplikację typu White Label. Jest to gotowa aplikacja, którą można dostosować do swoich wymagań.
  • Portal do zamawiania jedzenia – pozwala użytkownikom w wygodny sposób zamawiać jedzenie przez aplikację lub przeglądarkę internetową. By ograniczyć widoczność konkurencji, lokale mogą udostępniać w mediach społecznościowych link bezpośrednio do swojej oferty. Tak działa np. DirectBistro – platforma z niskimi prowizjami i integracją z systemem POS. Dzięki integracji kelnerzy nie muszą przepisywać zamówień do systemu POS – są one automatycznie do niego przesyłane.
  • Własna strona www z interaktywnym menu. Dzięki niej klienci, którzy szukają informacji o lokalu mogą od razu złożyć zamówienie. Taką możliwość daje DirectBistro – wystarczy wkleić kawałek kodu do strony, by umieścić na niej zaciągnięte z platformy, w pełni funkcjonalne menu. Platforma realizuje płatności za pomocą serwisu Przelewy24 i BLIK’a, a zgromadzone środki można wypłacić w dowolnym momencie.

Na bazie platformy DirectBistro stworzyliśmy usługę Virtual Menu rozwiązanie do sprzedaży własnymi kanałami – Facebookiem i stroną WWW restauracji. Dowiesz się więcej klikając w poniższy banner Virtual Menu.

New call-to-action

Sieci lokali i sieci franczyzowe cechują się tym, że mogą stworzyć ze swoich punktów dobrze zorganizowany i optymalny mechanizm, który przynosi dobre wyniki. Prowadzenie kilku lokali przy użyciu tych samych rozwiązań pozwala połączyć je w jeden, dobrze zorganizowany koncept, który wzajemnie się wspiera i umożliwia rozwój każdemu punktowi. Dowozy jedzenia są tego przykładem – w sieci mogą być w prosty sposób optymalizowane.

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *