Jak przeprowadzić inwentaryzację magazynu w barze?

Kontrola zapasów w magazynie to podstawa sprawnego działania każdego lokalu. Inwentaryzacja zapewnia nadzór nad całkowitymi kosztami, jakie ponosi lokal. Podstawą w przypadku baru jest sprawdzenie wszystkich alkoholi oraz innych oferowanych napojów.

Inwentaryzacja dostarcza informacji na temat użytego alkoholu i realnego stanu magazynu. Pozwolą na zmniejszenie nadużyć ze strony personelu, a także zapewnia nadzór nad terminem ważności wszystkich towarów. Choć inwentaryzacja jest zajęciem mało lubianym, jest bardzo potrzebna dla sprawnego działania każdego lokalu.

Obecnie nie ma potrzeby wykonywania inwentaryzacji tradycyjnymi metodami, przy pomocy kartki i długopisu. Dostępne są aplikacje wspomagające cały proces m.in. aplikacja sprzedażowa POSbistro. System do inwentaryzacji w gastronomii zawiera specjalną zakładkę do zarządzania magazynem, w której można gromadzić wszystkie faktury, a także sprawdzać stan magazynu. Dzięki temu proces inwentaryzacji przebiega sprawnie i szybko. Obejrzyj wideo, które przedstawia pozostałe korzyści jakie daje Moduł Magazyn w POSbistro:

Dzienna inwentaryzacja baru. Czy to konieczne?

W wielu lokalach gastronomicznych, standardem jest przeprowadzanie comiesięcznych inwentaryzacji. Specyfika baru jest jednak nieco inna. Tutaj zalecane jest sprawdzanie zasobów magazynu codziennie, po zamknięciu lokalu. Podczas serwowania drinków, butelki mogą się stłuc. Trzeba to wszystko skontrolować i ewentualnie zamówić trunki, których brakuje.

Dodatkowo konieczne jest także ważenie butelek, aby sprawdzić, jaką objętość zawierają i ile alkoholu zostało zużyte. Wszystko to zajmuje sporo czasu, jednak jest konieczne. Dzięki wsparciu ze strony nowoczesnych systemów, inwentaryzacja w restauracji będzie mogła przebiegać sprawnie każdej nocy.

Gdy ekstremalnie brakuje czasu i nie ma możliwość na przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji, warto postawić na sprawdzenie jedynie najważniejszych trunków. Jest to tak zwana kontrolna inwentaryzacja alkoholi. Polega na wybraniu tych butelek, które najczęściej są używane do tworzenia drinków i innych napojów. Będzie to minimum, które obowiązkowo należy wykonać.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *