Manual kelnerski – dlaczego potrzebujesz go w swoim lokalu?

Jednym z najważniejszych zadań właściciela restauracji jest rekrutacja i odpowiednie przeszkolenie pracowników. W końcu to oni mają największy kontakt z gośćmi lokalu, a to oznacza, że są reprezentacją Twojej marki. Szkolenie każdego nowego pracownika od podstaw jest jednak żmudną pracą, na którą zazwyczaj brakuje czasu. Jest jednak narzędzie, które może je ułatwić – manual kelnerski. Sprawdź, dlaczego potrzebujesz go w swojej gastronomii.

Czym jest manual kelnerski?

W dobie częstego zatrudniania studentów zamiast profesjonalnych pracowników, czy szybkiego przyuczania nowej załogi, niestety często zapominane są istotne kwestie dotyczące obsługi klienta. Profesjonalny kelner powinien dbać o to, jak przywitać gości, odebrać zamówienie, kiedy je podać i przynieść rachunek. Manual kelnerski to nic innego jak instrukcja obsługi lokalu gastronomicznego dla Twoich pracowników. W tym materiale zbiera się najważniejsze zasady obowiązujące w restauracji, które powinien znać każdy pracownik. Dzięki niemu tylko łatwiej jest odnaleźć się w pracy, a nowa osoba nie będzie mogła się tłumaczyć właścicielowi, że nie wiedziała co zrobić. 

Pamiętaj, że w manualu powinny znaleźć się informacje takie, jak standardy obsługi, dokładne informacje na temat karty dań, ale możesz w nim zawrzeć również historię powstania lokalu czy kilka słów na temat szefa. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. 

New call-to-action

Co powinno znaleźć się w manualu kelnerskim?

Manual to swego rodzaju encyklopedia na temat istnienia Twojego lokalu. Dlatego ważne jest, by dobrze go przygotować. Co powinno się w nim znaleźć?

Informacje o lokalu

Sekcja informacji o lokalu powinna zaczynać się od historii jego powstania, wyjaśnienia nazwy czy przedstawienia właściciela. Dokładnie opisz kuchnię, jaką serwujesz, czy restauracja zyskała jakieś nagrody oraz czy posiada dress code, zarówno dla pracowników, jak i gości. W tej części powinny znaleźć się rzeczy, które Tobie mogą wydawać się oczywiste, np. godziny otwarcia.

Standardy obsługi gości

To jedna z ważniejszych części, która powinna znaleźć się w manualu. Dokładnie opisz sposób witania gości w lokalu, ale również dobre praktyki sprzedażowe i wskazówki. Warto wspomnieć tutaj przynajmniej o podstawowej obsłudze systemu POS, jeśli taki posiadasz – pozwoli to sprawniej przyjmować zamówienia. Pamiętaj, że od poziomu obsługi zależy, jak klienci będą postrzegać Twoich pracowników, a przez to Twój lokal.

Wytyczne dla kelnera

Wytyczne dla kelnerów powinny zawierać informacje na temat wyglądu i stroju, ale także tego co kelner powinien mieć zawsze przy sobie, obsługując gości. 

Menu

Pamiętaj, by na bieżąco aktualizować tę część instrukcji, wraz ze zmianami w karcie dań! Tutaj powinna znaleźć się lista serwowanych dań, razem z opisem składników i sposobami przygotowania. Ważne, by obsługa kelnerska znała te podstawy, bo dzięki temu będzie w stanie lepiej doradzać gościom. 

Informacje dodatkowe

Dobrze wiadomo, że czasami mimo dokładnych instrukcji i szkoleń, zdarzają się sytuacje awaryjne. Właśnie dlatego w dodatkowych informacjach warto umieścić kontakty alarmowe (np. do właściciela lub managera) i opisy, w jakich sytuacjach do nich dzwonić. 

Stworzenie takiego kompendium wiedzy o Twoim lokalu z pewnością nie będzie łatwe i zajmie Ci dużo czasu. Pamiętaj jednak, że warto porządnie przygotować taką bazę, bo jest ona ogromną pomocą w codziennej pracy. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas przy szkoleniu pracowników, ale także zmniejsza ryzyko pomyłek. 

Sprawdź szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *