Dlaczego w niektórych restauracjach wydajemy więcej, niż planowaliśmy

Czy zdarzało Wam się zostawić w restauracji więcej pieniędzy, niż planowaliście? Sztuczki stosowane przez właścicieli restauracji są oparte na prostych, psychologicznych mechanizmach. Mimo tego, że ich skutki są proste do przewidzenia, to jednak nie zawsze je sobie uświadamiamy. Poniżej opisujemy kilka najbardziej popularnych metod manipulacji, z jakimi możemy się spotkać odwiedzając niektóre restauracje.

Ułożenie dań w menu

Według badań psychologów Uniwersytetu Oksford najdroższe dania znajdują się w prawym, górnym rogu karty, najtańsze zaś w lewym dolnym rogu karty.

Często też dania w menu są ułożone na zasadzie kontrastu – przy czym mamy na myśli ceny potraw. Obok steku z wołowiny argentyńskiej za 100 zł znajdziemy szaszłyk z polędwicy wołowej już za 54 złote. Cena polędwicy wygląda bardziej atrakcyjnie, jeśli porównamy ją z ceną steku. Tego typu kontrast powoduje, że cena nie wydaje się już tak bardzo wygórowana.

Amerykanie stosują jeszcze jeden trik – usuwanie z menu znaków $. Znak dolara przypominał ludziom o pieniądzach, więc przed złożeniem zamówienia kalkulowali w głowie wszystkie wydatki.

Przystawki w formie słonych przekąsek

Podawanie klientom przed daniem głównym przystawek takich jak chipsy czy słone orzeszki ma swój cel. Po zjedzeniu słonych przekąsek zwykle chce nam się pić. W międzyczasie kelner podsuwa nam kieliszek i bezwiednie zamawiamy zimny napój lub alkohol.

 

Szybkie sprzątanie brudnych naczyń

Gdy kończymy danie główne, zawsze zjawiają się kelnerzy, którzy błyskawicznie zabierają brudne naczynia. To ma zobligować nas do kolejnych zamówień, bo przecież niegrzecznie jest siedzieć przy pustym stoliku. Często zdarza się również, że jednocześnie kelner kładzie kartę deserów.

Proponowanie miejsc przy drzwiach lub oknie

Jeśli wchodzimy do pustej, lub prawie pustej restauracji wiedzmy, że na 99% kelner posadzi nas przy oknie, drzwiach lub na tarasie. Ten trik powoduje, że lokal wydaje się bardziej wypełniony gośćmi, więc tym samym bardziej atrakcyjny i zachęcający innych klientów do wejścia.

Pytania zamknięte

Kelnerzy często zadają pytania zamknięte, by nie dać klientowi innych możliwości. Przykładowo: „Czy wybiorą Państwo przystawki, czy podać od razu wino”, lub „Na jaki deser mieliby Państwo ochotę? Polecamy wyśmienity sernik z malinami”.

Wydawanie reszty w drobnych

Drobne monety zwyczajnie prościej jest zostawić jako napiwek.

Szczegółowe opisy dań w karcie

Im bardziej szczegółowe opisy będą znajdować się w karcie dań, tym mniejszą uwagę klient będzie zwracał na ich cenę. Niektóre restauracje opanowały ten trik do perfekcji i w ich karcie można znaleźć składniki dania, sposób przygotowania czy gramaturę.

 

Wybór odpowiedniej muzyki

Naukowcy z Uniwersytetu Loyola w Chicago donoszą, że w restauracje, które grają wolne i spokojne utwory muzyczne, mają o 38% wyższą sprzedaż, niż lokale z głośną i szybką muzyką. W miejscach, gdzie puszczana jest muzyka sprzyjająca ogólnemu odprężeniu, goście zostają dużo dłużej.

Badania potwierdziły również, że muzyka klasyczna wpływa na wydawanie większych sum pieniędzy w lokalach gastronomicznych.

Długie karty dań i win

Właściciele restauracji liczą na to, że klienci nie będą mogli zdecydować się na konkretne danie lub wino i wybiorą pierwszą, lepszą pozycję z karty, albo poradzą się kelnera.

Kelner zapytany o radę prawdopodobnie dobierze do naszej potrawy jedno z najdroższych win w karcie, więc jeśli nie chcemy wydać na kolację majątku, lepiej samemu dobrać zarówno potrawę, jak i wino. Można też na samym początku przedstawić kelnerowi nasze oczekiwania co do cen i możliwości finansowych.

Według badań psychologów klienci, najczęściej zamawiają drugą z kolei najdroższą butelkę wina. Robią to dlatego, żeby pokazać, że ich na to stać, chociaż często w rzeczywistości jest inaczej. Restauratorzy znając te nawyki, największą marże nakładają właśnie na drugą butelkę na liście.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

 

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *