“Nie mam czasu”, czyli jak wyjść z błędnego koła przedsiębiorców z branży gastronomicznej?

Prowadzisz sieć lokali i nadmiar obowiązków spędza Ci sen z powiek? Chciałbyś mieć więcej czasu, ale nie wiesz jak to osiągnąć? Zobacz jak wykorzystać system POS, jak sprawniej zarządzać kilkoma lokalami i zyskaj w końcu chwilę dla siebie!

Gastronomia to branża, która pochłania masę czasu, szczególnie gdy jest się właścicielem kilku lokali gastronomicznych. Im bardziej rozwija się Twoja firma, tym więcej jest spraw do załatwienia. Jak wiadomo, przepracowanie nie jest dobrym partnerem w biznesie – zdenerwowanie, negatywne emocje, brak kreatywności i sił na rozwój nie niosą ze sobą niczego dobrego. Dlatego tak ważne jest dobre zarządzanie czasem i znajdowanie chwil na odpoczynek i regenerację. Poniżej opisaliśmy narzędzia, które pozwolą Ci dużo sprawniej kierować siecią gastronomiczną, a tym samym oszczędzać czas.

1. Ułatw pracę w lokalach i ogranicz błędy

Im sprawniej będą działały Twoje lokale, tym mniej będą Cię angażować sprawy związane z pomyłkami, błędami czy procesami wymagającymi poprawy. Automatyzacja pomoże nie tylko Tobie, ale również pracownikom, którzy zamiast zajmować się problemami, będą mogli wykorzystać swój potencjał przygotowując dania lub obsługując klientów. Dlatego warto zapewnić w lokalu profesjonalne oprogramowanie, które pozwala na mobilny przesył danych. Dzięki niemu zamówienia będą realizowane szybciej, ograniczysz liczbę pomyłek i szybciej obsłużysz klientów.

Dla lokali realizujących dowozy idealny będzie system POS, który posiada integrację z najważniejszymi portalami do zamawiania jedzenia – zamówienia od razu wpadają do POSa, a obsługa nie musi ich przepisywać. Przy własnych dostawach świetnie sprawdzi się aplikacja dla kierowców POSdriver. Jeden kierowca może dzięki niej obsługiwać dostawy z kilku lokali jednocześnie. Daje Ci to pewność, że czas jego pracy będzie w pełni wykorzystany, a Ty zaoszczędzisz na dodatkowych kosztach. Aplikacja udostępnia również raporty dostaw dla każdej z lokalizacji osobno.

Dowiedz się więcej o POSdriver

2. Zarządzaj siecią zdalnie – wystarczy jedno logowanie!

Możliwość zdalnego zarządzania siecią gastronomiczną to jedno z najważniejszych usprawnień, jakie oferuje mobilny system POS. Właściciel nie musi jeździć od jednego lokalu do drugiego, by sprawdzić jak idzie sprzedaż. Wszystkie dane z lokalizacji są przesyłane do chmury obliczeniowej, przez co dostęp do nich jest możliwy w każdym miejscu i czasie. By wygodnie przeglądać najważniejsze statystyki, powstała aplikacja na smartfony POSowner. Dzięki niej możesz na bieżąco kontrolować co się dzieje w restauracji. 

Wydaje Ci się, że zarządzanie siecią może być czasochłonne, nawet przy wykorzystaniu systemu POS? Specjalnie dla tego POSbistro maksymalnie usprawniło proces logowania się do Panelu Administracyjnego. Wystarczy, że zalogujesz się na główne konto, by z jego poziomu przeglądać dane z wszystkich lokali. Jedno logowanie pozwala Ci zyskać dostęp do statystyk z całego biznesu!

3. Zautomatyzuj procesy i unikaj papierologii

Jeśli chcesz mieć więcej czasu, przyspiesz pracę nad kontrolowaniem biznesu i maksymalnie ogranicz tzw. “papierologię”. Możesz do tego wykorzystać zaawansowane raporty dostępne w systemie POS. Za pomocą kilku kliknięć wygenerujesz raporty sprzedażowe, magazynowe i dostaw, rozliczenia kasjerów, zrealizowane zamówienia, a także raport zbiorczy, w którym zawarte są informacje o sprzedaży brutto i netto, zniżkach, podatkach. 

New call-to-action

Dodatkowo, POSbistro znacznie ułatwia prowadzenie magazynu. Przy zarządzaniu siecią szczególnie przydają się funkcje takie jak: globalny magazyn i menu, przesunięcia międzymagazynowe, a także automatyczne tworzenie list zakupów. Te opcje oszczędzą Ci masę pracy, a dodatkowo będziesz mógł w wygodny sposób porównywać ze sobą lokalizacje i monitorować ich działalność.

4. Szybkie wdrożenie nowych pracowników

Prowadząc sieć gastronomiczną zadbaj również o szybkie wdrażanie nowych pracowników. Znacznie pomoże Ci w tym mobilny system POS, który umożliwia zbieranie zamówień za pomocą tabletu, na którym wyświetla się aktualne menu, z opisami i zdjęciami dań oraz listą składników i alergenów. Nowy pracownik będzie mógł szybko przystąpić do przyjmowania zamówień, bez zapamiętywania pozycji czy kodów na kasie. Wystarczy mu kilka kliknięć, żeby wiedzieć wszystko o konkretnej potrawie i profesjonalnie obsłużyć Gości. Drugą istotną funkcją mobilnego POSa jest moduł rekomendacji, który znacząco ułatwia kelnerom prowadzenie sprzedaży sugerowanej, a tym samym zwiększenie wartości rachunku.

Jeśli interesuje Cię jak szybko i dobrze wdrożyć pracowników gastronomii pobierz naszą bezpłatną checklistę. 

Checklista wdrożenie pracowników

5. Deleguj zadania pracownikom 

Nauka delegowania zadań pracownikom to istotna umiejętność, bez której nie da się sukcesywnie rozwijać biznesu. Jeśli chcesz poszerzać swoją sieć gastronomiczną, musisz część obowiązków przekazać managerom lub innym pracownikom. Chcesz utrzymać balans między oddaniem komuś części zadań a utrzymaniem kontroli? Ustaw w systemie POS odpowiednie dostępy dla pracowników! Dzięki temu, że możesz nadać im różny stopień uprawnień do wybranych funkcji wyznaczysz konkretne osoby odpowiedzialne np. za nadawanie zniżek lub anulowanie rachunków, a równocześnie będziesz mógł kontrolować w POSie jak dużo takich operacji miało miejsce.  

Ponadto, w systemie POSbistro każde zamówienie jest przypisane do konkretnego pracownika, co pozwala na kontrolę historii sprzedażowej całego personelu. Dzięki nadawaniu uprawnień przekażesz obowiązki konkretnym pracownikom, a jednocześnie będziesz mógł trzymać rękę na pulsie i sprawdzać co dzieje się w Twoich lokalach.

Prowadzenie własnego biznesu to mocno angażujące zajęcie, jednak należy pamiętać, że człowiek nie żyje tylko pracą, a odpoczynek i regeneracja pozwalają szybciej wykonywać zadania i mieć jaśniejszy umysł. Nowoczesne zarządzanie nie opiera się na pracy ponad siły, ale na świadomym wykorzystaniu dostępnych narzędzi i mobilnych technologii. W przypadku zarządzania siecią gastronomiczną profesjonalne oprogramowanie dla gastronomii to jeden z najważniejszych czynników, które odpowiadają za sukces biznesu, pozwalają sieci się rozwijać i zapewniać najlepsze standardy obsługi gości.

Przetestuj za darmo nasz system POSbistro! Kliknij w banner na dole i pobierz darmowe DEMO – przez 14 dni testuj możliwości POSbistro!

Prowadzisz franczyzę gastronomiczną? Koniecznie przeczytaj artykuł: Franczyza gastronomiczna – funkcje systemu POS, które na pewno Ci się przydadzą.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *