Pandemia zwiększyła zapotrzebowanie na dowozy jedzenia, które trwa do teraz!

Pandemia nauczyła nas jednego – dowozy to nie chwilowy trend, to konieczność! Jak zmieniły się preferencje zakupowe Polaków i co jest dla nich najbardziej istotne podczas zamówień na dowóz? Zbuduj na tej wiedzy własny kanał online!

Jak pandemia zmieniła rynek delivery?

Jak wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia, przeprowadzonego w pierwszej połowie czerwca, Polacy po okresie izolacji obawiali się wyjść do restauracji, ale chętniej zamawiali jedzenie na dowóz. Na pytanie o to, z czego najczęściej rezygnowali ankietowani, 81% procent osób odpowiedziało z wyjść do restauracji. 

Z kolei jedna trzecia badanych częściej niż przed pandemią zamawia jedzenie z dowozem (34%), co pokazuje, że nie chcemy rezygnować z potraw przygotowywanych przez restauracje, ale wybieramy bardziej bezpieczną opcję.

Klienci woleli unikać niepotrzebnego kontaktu z obcymi osobami, dlatego preferowali bezkontaktowe dostawy. Wyniki czerwcowego sondażu wskazywały, że z usługi dowozu jedzenia najczęściej korzystały osoby w wieku 18-24 lata (44 proc. ankietowanych), a najrzadziej osoby z grupy wiekowej 45-65 (27 proc. ankietowanych).

New call-to-action

Popularność zakupów online potwierdza także badanie „Jedzenie i zakupy z dostawą do domu” przeprowadzone w lipcu 2020 roku przez SW Research na zlecenie aplikacji mobilnej Glovo. Sondaż został przeprowadzony na grupie 1012 osób i wynika z niego, że aż 40 proc. Polaków co najmniej raz w tygodniu zamawia jedzenie z dostawą. Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości składania zamówień online przez aplikacje i strony internetowe.

Prawie 90 proc. zamawia posiłki z dostawą do domu czy pracy, a 80 proc. w ten sposób nabywa żywność i inne towary. Chociaż raz w tygodniu korzysta z tej możliwości co trzeci badany.

Aż 94% procent ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że “jedzenie i zakupy z dostawą to przyszłość na polskim rynku”. Ten trend potwierdza dr Tomasz Marcysiak, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy, który twierdzi, że zamówienia z dostawą coraz bardziej się upowszechniają i są odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych konsumentów:  

“Dostawa do domu stała się normą i czasem koniecznością. Kojarzona wcześniej z wygodą, dziś jest powszechną usługą. A zamawiamy niemal wszystko – od pizzy do naparstka krawieckiego, bo usługa jest tania, a przy okazji daje także poczucie bezpieczeństwa, choć pozbawia nas emocji towarzyszących poszukiwaniu i dokonywaniu wyboru wśród innych konsumentów.

Kolejnym interesującym badaniem z perspektywy rozwoju polskiego rynku delivery jest “Badanie preferencji konsumentów w zakresie zamówień jedzenia online” przeprowadzone przez ConQuest w lipcu 2020 roku (dostępne w najnowszym wydaniu Raportu 2020. Rynek gastronomiczny w Polsce). Na podstawie odpowiedzi respondentów opracowano tzw. profil “modelowego” użytkownika aplikacji mobilnych z branży food delivery. Charakteryzuje się on tym, że: 

  • regularnie korzysta z 2 serwisów do zamawiania jedzenia,
  • najczęściej składa zamówienia w godzinach wieczornych,
  • najwyższą akceptowalną kwotą zamówienia, pozwalającą na dostawę gotowego posiłku jest dla niego 30 zł,
  • mieszka w mieście powyżej 1 mln mieszkańców,
  • często korzysta z promocji,
  • liczy się dla niego koszt dostawy (jest skłonny zapłacić za nią nawet 10 zł) i czas dostawy (maksymalny akceptowalny czas określa jako do 60 minut).

Virtual Menu

Nadchodzi druga fala koronawirusa? Przygotuj się na jesień!

Według ekspertów, druga fala zakażeń koronawirusem może nastąpić jesienią – w październiku i listopadzie. Pod koniec roku wzrośnie liczba zachorowań na grypę i przeziębienie, które dają identyczne objawy jak zakażenie COVID-19. Z tego powodu osoby chore mogą być podejrzane o  zakażenie SARS-CoV-2. 

Jeśli chcesz przygotować się na jesień i ewentualne ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, uruchom własny kanał online już teraz. Daj swoim klientom możliwość wygodnego i bezpiecznego zamawiania jedzenia, bez wychodzenia z domu. 

Umieść interaktywne menu na swojej stronie internetowej, za pomocą widgetu Virtual Menu. Osoby, które szukają na stronie aktualnej oferty dań i informacji o lokalu, będą mogły od razu złożyć zamówienie i zrealizować płatność. Wystarczy, że wkleisz fragment kodu html na swoją stronę, a pojawi się na niej menu restauracji zaciągnięte z platformy DirectBistro. 

Taki system do zamówień online umożliwia zarządzanie menu w każdej chwili i z dowolnego miejsca. Możesz samodzielnie dokonywać zmian, które będą widoczne na stronie lokalu w czasie do 15 minut. 

Nie martw się o kwestie estetyczne – Virtual Menu umożliwia dopasowanie kolorystyki i czcionki do identyfikacji wizualnej restauracji, a także dodawanie spersonalizowanych zdjęć i opisów potraw. 

Drugą przydatną funkcją, jaką możesz wykorzystać przy promowaniu zamówień online jest Link Menu. Pozwala Ci ona wygenerować bezpośredni link do Twojego menu na platformie DirectBistro, który następnie możesz umieszczać w social mediach. Dodawanie odnośnika do menu w postach na fanpage’u restauracji pozwoli Ci przekierować obserwatorów strony, gdzie mogą złożyć zamówienie. Im szybciej klienci trafią na interaktywne menu, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecydują się na zakup.

Zobacz jakie jakie inne zalety ma korzystanie z platformy DirectBistro i Virtual Menu – uruchom własny kanał sprzedaży online.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *