Rząd rozszerza Tarczę Antykryzysową – nowe rozwiązania dla przedsiębiorców

W nocy z 8 na 9 kwietnia Sejm przyjął przepisy uzupełniające Tarczę Antykryzysową. Za jej przyjęciem głosowało 233 posłów, przeciw było 183, natomiast 37 się wstrzymało. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Nowe rozwiązania wprowadzają m.in. możliwość skorzystania z „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających do 49 osób, dłuższe postojowe dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, zasiłki dla rolników i ich rodzin, a także darmowy dostęp do rządowych i edukacyjnych stron internetowych.

Zwolnienie ze składek ZUS dla małych firm

O możliwość zwolnienia z części składek ZUS na czas 3 miesięcy będą mogły ubiegać się firmy zatrudniające od 10 do 49 osób. Do tej pory takie zwolnienie obejmowało wyłącznie mikrofirmy, czyli osoby na samozatrudnieniu i firmy zatrudniające do 9 pracowników. „Wakacje składkowe” oznaczają płacenie połowy obowiązkowych należności do ZUS-u.  Pozostałe 50% składek pokryje państwo, pod warunkiem, że przedsiębiorcy w tym okresie utrzymają zatrudnienie.

Wydłużenie świadczenia postojowego

Świadczenie postojowe w kwocie około 2 tysięcy złotych, przysługujące osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i osobom zatrudnionym w ramach umów cywilnoprawnych, do tej pory miało być udzielone na okres 1 miesiąca. Tarcza 2.0 wydłuża ten czas do maksymalnie 3 miesięcy. 

Inne istotne rozwiązania podajemy za portalem pit.pl:

  • „W przypadku obowiązkowej kwarantanny, rolnicy i pracujący z nimi domownicy otrzymają zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • Wprowadzenie nielimitowanego dostępu do „publicznych” stron internetowych. Chodzi m.in. o domenę gov.pl, usługi umożliwiające zdalną diagnostykę medyczną oraz e-learning pozwalający na zdalną pracę nauczycieli i uczniów.
  • Wyposażenie placówek ochrony zdrowia w szybkie łącza internetowe i sprzęt umożliwiający prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej.
  • Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na organizacje pozarządowe.
  • Zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków pochodzących z Tarczy antykryzysowej.”

Tarcza Finansowa

Tarcza Finansowa to program, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej i jest skierowany do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Jak czytamy na stronie gov.pl, “do mikrofirm, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.”

Program ma na celu chronić rynek pracy i zapewnić firmom płynność finansową w okresie kryzysu. 

Beneficjenci programu zostali podzieleni na 3 grupy: mikrofirmy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy. Wsparcie dla dwóch pierwszych grup będzie wypłacane za pośrednictwem banków. Natomiast finansowanie dużych przedsiębiorstw, jak podaje strona gov.pl, “będzie miało charakter indywidualny i obejmie zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe”. 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia, które można uzyskać w ramach Tarczy Finansowej są dostępne na stronie gov.pl, pod linkiem TARCZA FINANSOWA

Przedłużenie okresu kwarantanny

Okres kwarantanny został przedłużony. Na ten moment rząd podał kilka dat, w zależności od omawianej działalności. Szczegółowy spis dostępny jest na stronie gov.pl. Dla właścicieli lokali gastronomicznych najważniejsza informacją jest to, że zamknięcie restauracji zostało przedłużone do 19 kwietnia, podobnie jak ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych oraz ograniczenia w przemieszczaniu się.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *