Preferencje klientów związane z usługami gastronomicznymi W Polsce

Badania prowadzone przez naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pozwoliły jasno określić preferencje klientów gastronomii w Polsce.

restaurant-939434_640

Według naukowców, najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na to, czy dany klient korzysta z usług restauracji jest poszukiwanie nowości.

Konsumenci, którzy zostali poddani badaniom zadeklarowali, że istotnym czynnikiem, który wpływa na wybór restauracji jest poszukiwanie nowości i atrakcji. Przyznali, że bardzo lubią wypróbowywać nowe przepisy i potrawy.

Większe zainteresowanie wśród klientów restauracji budzą te pozycje z menu, które nie są znane.

[banner id=”5424″]

Z badań wynika, że najmniejsze zainteresowanie respondenci wykazali w przypadku potraw przygotowanych z produktów ekologicznych.

Kolejnym czynnikiem, który determinuje preferencje związane z usługami gastronomicznymi jest rozwijanie kontaktów z ludźmi. Według respondentów na równi ze smakiem potraw stawiają możliwość przebywania w gronie ludzi. Zadeklarowali, że wspólne jedzenie to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu ze znajomymi i rozmowy.

table-settings-873232_640

Wybierając restaurację i zamawiając w niej konkretne dania Polacy bardzo często biorą pod uwagę opinie przyjaciół czy znajomych.

Podczas badania respondenci przyznali również, że rodzinne wyjście na obiad do restauracji nie jest dla nich luksusem, ale mimo to nie jadają zbyt często poza domem. Dlaczego? Dlatego, że poszukiwanie dobrej restauracji jest dla nich zbyt trudne i czasochłonne. Trudno im znaleźć dobrą restaurację, która spełniałaby ich oczekiwania.

Jakie marki lokali gastronomicznych najczęściej wybierają Polacy

W badaniu zostały uwzględnione dwa typy restauracji – sieciowe i tzw. „niezależne'. O dziwo, respondenci przyznali, że nie widzą różnicy między obydwoma typami restauracji. Większość badanych nie ma również zdecydowanych preferencji względem marki restauracji.

bar-918541_640

W ich mniemaniu jedyną różnicą jest poziom elegancji wewnątrz lokalu. Wnętrza restauracji niezależnych są bardziej eleganckie, sieciowe zaś w dużej mierze przypominają lokale fast-foodowe.

Jeśli chodzi o porównanie obsługi, to według respondentów, obsługa w lokalach sieciowych jest szybsza, a jakość usług bardziej przewidywalna.

Badani przyznają też, że jedzenie w restauracjach sieciowych jest zazwyczaj tańsze i istnieje tam szerszy wybór dań, niż w niezależnych.

restaurant-843832_640

Według nich należy bardzo starannie dokonywać wyboru lokali gastronomicznych, ponieważ znacząco różnią się między sobą pod względem nie tylko jakości oferowanych posiłków, ale również obsługi.

Z badań wynika, że Polacy ciągle nie czują się pewnie wybierając nowy lokal gastronomiczny. Wiedzą bowiem, że jeśli dokonają złego wyboru to poniosą duże koszty (nie tylko finansowe).

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: https://www.academia.edu

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *