5 powodów, dlaczego powinieneś zautomatyzować dowozy w lokalu

raporcie STAVA o rynku dowozów jedzenia możemy zauważyć, jak szybko segment dowozów się rozwija. Nic dziwnego, bowiem ludzie mają coraz mniej czasu na gotowanie w domu. Poza tym, zamawianie posiłku do domu albo biura jest po prostu wygodne. Aby jednak skutecznie wpisywać się w ten trend, trzeba go na nowo poznawać. Dobrze zorganizowany lokal nie pozostawia takich działań losowi, ale szuka nowych sposobów na zarządzanie. Jednym z nich jest usprawnienie zamówień w dostawie. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze powody, dla których powinieneś zautomatyzować dowozy.

Automatyzacja przyspiesza realizację zamówień w dostawie

Założyciel i dyrektor Telepizzy, Witold Kowalski, przyznaje w wywiadzie dla Stava, że najbardziej profesjonalny dowóz wynosi 30 min. od czasu przyjęcia zamówienia do dostarczenia go klientowi. Czy da się jednak przyspieszyć ten proces, jeżeli lokal realizuje kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt zamówień na godzinę, a do tego obsługuje klientów na bieżąco?

Okazuje się, że jest to możliwe właśnie dzięki odpowiednim systemom POS. Po pierwsze – zamówienia telefoniczne. Weźmy na przykład aplikację POScaller zintegrowaną z całym systemem POSbistro. Kiedy dzwoni klient, telefon łączy się z tabletem i wyświetla na nim podstawowe informacje, jak chociażby adres oraz historię zamówień. Jednym kliknięciem przekazuje się informacje o zamówieniu do kuchni, gdzie rozpoczyna się już przygotowywanie posiłku. Na ostatnim etapie, personel kuchenny informuje kierowcę, kiedy zamówienie będzie gotowe. Według STAVA jedzenie spędza najwięcej czasu w pojeździe kierowcy, zwłaszcza w dniach o najwyższych liczbach zamówień. W jednym kursie kierowcy zabierają wtedy ze sobą najwięcej posiłków. Dzięki połączonej z systemem aplikacji POSdriver dostawca może przyjechać na czas oraz dobrać optymalną trasę dojazdu do klientów.

Automatyzacja optymalizuje organizację pracy

Zintegrowanie procesów związanych z zamówieniami do jednego miejsca, czyli jednego urządzenia, powoduje, że do zarządzania i kontroli nie potrzeba wielu osób. Zatem – im mniej osób, tym lepsze zorganizowanie, mniejsze zamieszanie oraz oczywiście – mniejsze koszty.

Ponadto dzięki aplikacjom dostosowanym na potrzeby dowozu oraz kierowców, można usprawnić cały proces. System na bieżąco informuje kierowcę o nowym zamówieniu gotowym do dostarczenia. Dzięki temu, posiłek nie czeka w lokalu, ale świeży i ciepły zostaje dowieziony do klienta. Sam dowóz może zostać skrócony o czas błądzenia po nieodpowiednich ulicach albo nieodpowiednim doborze trasy. Integracja z Google Maps, pozwala włączyć nawigację uwzględniając aktualne korki.

New call-to-action

Automatyzacja zmniejsza koszty

Choć zakupienie systemu POS wydaje się na początku większym wydatkiem, tak naprawdę okazuje się być inwestycją na przyszłość. I to nawet najbliższą przyszłość. Można zaoszczędzić na dodatkowym personelu do pracy, wynagrodzeniu dla kierowcy, na paliwie. W końcu oszczędza się na pomyłkach związanych z realizowaniem zamówienia. Ile razy oferuje się klientowi “wynagradzającą” dodatkową pizzę, sos albo napój. Ile razy kucharz nie może doczytać się zapisków kelnera i przez to dochodzi do notorycznych pomyłek. A w konsekwencji do zwrotów zamówienia oraz pieniędzy. Czy nie lepiej zminimalizować pomyłki i być spokojniejszym, choć na początku więcej zainwestować?

Automatyzacja usprawnia proces kontroli, a przez to zmniejsza stres

Kontrola dla właścicieli lokali niejednokrotnie wiąże się z dużym niepokojem. Często jest również niepewna, ponieważ tylko niektóre działania są widoczne. Jest podgląd, jak pracują kucharze, jak kelnerzy rozmawiają z klientami, o której godzinie przyjechał lub wyjechał kierowca. Ale czy można zobaczyć, gdzie w danym momencie ten kierowca się znajduje? Albo jaki jest stan magazynu? Okazuje się, że można. W systemie POSbistro wszystkie dane są przesyłane do tzw. chmury, gdzie można obserwować raporty oraz statystyki w czasie rzeczywistym. Dzięki zaawansowanej mapie w aplikacji POSdriver, właściciel widzi najczęstsze miejsca dostaw (tzw. heat mapa) oraz wszystkie informacje na temat każdej transakcji kierowcy. Dodatkowy opis, jak działa konrola takiego procesu opisaliśmy tutaj.

Automatyzacja buduje większe zaufanie klientów do firmy

Brak problemów związanych ze złożeniem zamówienia oraz krótki czas oczekiwania na posiłek pozytywnie wpływają na wizerunek lokalu. Poza tym, dzięki zapisywanym informacjom o kliencie możesz zaskoczyć go znajomością historii jego zamówień albo po prostu przywitać po imieniu, co mile go zaskoczy.

Dlatego tak ważną rolę odgrywają oprogramowania. Nowe technologie to już nieodłączny element biznesu. Aby ułatwić pracę oraz poprawić jakość obsługi, a przez to zbudować zaufanie do firmy warto wybrać odpowiedni system. Automatyzacja to odpowiednie rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który stawia na skuteczne rozwiązania. Rozwiązania, które zdejmą z jego barków nadmiar obowiązków oraz stresu. Dołącz do POSbistro teraz.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *