Co restaurator powinien wiedzieć o chmurze obliczeniowej

Pojęcie chmury, w kontekście oprogramowania nie powinno już zaskakiwać, co nie oznacza jednak, że każdy z niej korzysta – jest wręcz przeciwnie. Jak wynika z raportu State of the Cloud Report 2016 co trzeci przedsiębiorca na pytanie o bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych wykazał wątpliwość. Dane pokazały również, że im mniej mamy do czynienia z usługami w chmurze, tym bardziej się ich boimy.

Mimo iż spora część przedsiębiorców twierdzi, że rozwiązania w chmurze pozwalają im na szybki dostęp do informacji firmowych oraz ograniczają koszty, niektórzy nie potrafią nabrać do niej zaufania.

Czym jest chmura i dlaczego może Ci pomóc?

Praca z chmurą obliczeniową (z ang. cloud computing) polega na użytkowaniu usługi przetwarzania danych, dostarczanej przez usługodawcę. Funkcję, która daje użytkownikowi wartość dodaną rozumiemy tutaj jako możliwość korzystania z danego oprogramowania. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy instalować na komputerze tegoż oprogramowania – mamy do niego dostęp wszędzie i o każdej porze z dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową (czasami wymagana jest aplikacja). W odróżnieniu od standardowych rozwiązań, praca w chmurze odbywa się za pomocą sieci serwerów, które znajdują się w centrum obliczeniowym. Oznacza to, że pliki usługobiorcy (klienta) nie są trzymane na jego komputerze, lecz na zdalnym serwerze. Również wprowadzanie danych i wszelkie operacje odbywają się w chmurze, a nie na komputerze.

[banner id=”5424″]

Cechy chmury obliczeniowej, które powinien poznać restaurator:

przechowywanie i przetwarzanie danych na zdalnym serwerze– co zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa naszych danych z uwagi na uszkodzenie lub utratę sprzętu komputerowego,

stały podgląd danych i statystyk sprzedażowych czy magazynowych – dzięki temu rozwiązaniu możemy w każdej chwili podejrzeć jaki mamy utarg, ilu zalogowanych pracowników, ile otwartych rachunków itp.

działanie również w trybie offline – aplikacje działające w chmurze bardzo często umożliwiają wprowadzanie i zapisywanie danych bez konieczności połączenia internetowego, co w przypadku awarii internetu jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie zaburza rytmu pracy. Po ponownym podłączeniu aplikacji do internetu dane są przesyłane na serwer i aktualizowane,

dostęp poprzez przeglądarkę internetową – umożliwia nam dostęp do całej bazy danych z dowolnego komputera,

współtworzenie dokumentów w czasie rzeczywistym – umożliwia pracę wielu osobom nad jednym dokumentem (plikiem, arkuszem itp.) w tym samym czasie,

przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym – umożliwia wprowadzanie danych np. ilości towarów z dowolnego miejsca na zmieni o każdej porze z pewnością, że zostaną one natychmiastowo zaktualizowane.

podgląd danych z innych systemów – ta funkcja szczególnie powinna interesować właścicieli sieci i franczyz, ponieważ pozwala ona na udostępnianie danych z wielu lokalizacji jednocześnie i w czasie rzeczywistym.

Ile kosztuje chmura, i dlaczego tak tanio?

Usługi związane z udostępnianiem chmury obliczeniowej w biznesie opierają się zazwyczaj na modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa)czyli z ang. Software as a Service. Jest to często spotykany model rozliczeniowy w przedsiębiorstwach gastronomicznych. Klient (właściciel restauracji) otrzymuje oprogramowanie typu POS, w zamian za stałą miesięczną opłatę abonamentową (ceny od 99zł/mc.). Dzięki czemu już na starcie nie musi się martwić o sprzęt, środowisko pracy i wiele innych rzeczy. Oszczędza na kupnie drogich monitorów oraz dodatkowych modułów umożliwiających np. zarządzaniem magazynem. Na start potrzebuje zaledwie tablet.

Obecnie najbardziej cenionym spośród producentów oprogramowania dla gastronomii na polskim rynku, jest mobilny system sprzedażowy POSbistro. Technologicznie wyprzedza konkurencję o kilka lat do przodu, świadcząc m.in. właśnie zaawansowane usługi chmury obliczeniowej, dzięki czemu już nawet najdrobniejszy przedsiębiorca może pracować na podobnych zasadach jak szef wielkiego koncernu. Firma niejednokrotnie była już nagradzana przez ekspertów z branży gastronomicznej za innowacyjne podejście i ułatwienie pracy gastronomom(Nagroda Główna za Najlepszy Produkt Targów w kategorii Oprogramowanie na Targach HoReCa 2013 w Krakowie, Wyróżnienie w kategorii Oprogramowanie Sal Restauracyjnych i Barów na Międzynarodowych Targach EuroGastro 2014 w Warszawie). Niedawno producenci POSbistro zdecydowali się na kolejny produkt, jakim jest aplikacja POSowner, dzięki której aktualne dane o firmie znajdują się na telefonie właściciela. Za pomocą przycisku odśwież można śledzić utarg, ilość rachunków, czy czas pracy personelu. Firma otrzymała już zgłoszenia o uzależnieniach od aplikacji 🙂

Autor: Izabela Głód

Źródła:  Raport: State of the Cloud Report 2016 , posbistro.com, posowner.com

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *