Tablet dla kelnera, czyli profesjonalna obsługa w restauracji

Prowadzisz restaurację i szukasz sposobu na szybsze wydawanie zamówień i obsługiwanie większej liczby gości? Wyposaż swoich kelnerów w tablety z mobilnym systemem POS! Tablet dla kelnera to szybka i profesjonalna obsługa gości restauracji. Sprawdź, jakie korzyści ma takie rozwiązanie. 

Lepsza komunikacja z kuchnią i oszczędność czasu

Kelner wyposażony w tablet z systemem POS może przyjąć zamówienie od razu przy stoliku i jednym kliknięciem przesłać je na kuchnię – na ekran KDS lub bonówkę. Gdy danie będzie gotowe do wydania, a kuchnia zmieni status zamówienia, kelner otrzyma powiadomienie na tablecie. 

Nowoczesna obsługa i mniej pomyłek w zamówieniach

Jeśli gość chce się dowiedzieć jak wygląda danie i z czego się składa, kelner może pokazać zdjęcie potrawy i odczytać składniki. Dodatkowo mobilny POS pozwala dodawać notatki do zamówienia i ustalić kolejność serwowania dań, a tym samym lepiej zadbać o zadowolenie gości.

Sprawdź szczegóły

Łatwe dzielenie rachunków

Od teraz dzielenie rachunku na kilka osób to nie problem! Mobilny POS pozwala szybko podzielić rachunek na kilka osób lub utworzyć osobny rachunek dla konkretnego klienta. 

Wygodne rekomendowanie dań, czyli większe zyski

Funkcja rekomendacji zachęca kelnera do polecania gościom dań z menu. Jeśli klient zamawia jedną pozycję z menu, na ekranie kelnera pokazują się wskazówki, jakie dania z menu może do tego zarekomendować. Sprzedaż sugerowana potrafi znacznie podnieść średni rachunek i zwiększyć zyski nawet o 30%!

Szybkie wdrożenie nowego pracownika

POSbistro wspiera kelnera i kucharza od pierwszych dni pracy. Dzięki tabletowi, mogą oni przejrzeć aktualne menu, składniki dań i szybko komunikować się z kuchnią. Automatyczna przesyłka danych zmniejsza ryzyko pomyłki, dzięki czemu nowy pracownik czuje się pewniej i nie martwi się o błędy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz darmowe 14-dniowe demo i samodzielnie przetestuj nasz system POS!

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *