Bento – japoński sposób na smaczny lunch

Bentō (jap. 弁当?) – to bardzo popularny w Japonii, jednoporcjowy posiłek na wynos, który jest pakowany do pudełka i wygląda jak małe dzieło sztuki. Spożywany zwykle podczas przerwy w pracy i szkole, na piknikach lub w podróży. Można go kupić na wynosi lub przygotować w domu. Zwykle składa się z ryżu, mięsa lub ryby oraz gotowanych warzyw.

Najczęściej jest przechowywany w plastikowych pudełkach, ale spotyka się również opakowania z drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Opakowania są starannie wykonane, mają różne kształty i kolory. Poza tym są wodoszczelne, antyseptyczne i długo trzymają ciepło posiłku.

Można do nich dokupić dopasowane pałeczki, srebro stołowe i etui do transportu.

Kiedyś pudełka do bento były wykonywane z liści dębu, bambusa lub magnolii. Zanim stały się pojemnikami na lunch, wykorzystywano je do przechowywania potraw wegetariańskich i słodyczy.

Obecnie można je kupić praktycznie wszędzie – na stacjach benzynowych, w sklepach spożywczych i kioskach. Istnieją również sklepy, w których sprzedaje się tylko bento.

Stały się tak popularne, że na stacjach kolejowych w Japonii, można kupić aż 3000 rodzajów pudełek do bento, które mają różne kolory i kształty.

Komunikacja międzyludzka na wyższym poziomie abstrakcji

Pomimo tego, że biznes sprzedawania posiłków na wynos osiągnął w Japonii rekordowy poziom, wielu Japończyków woli je przygotowywać w domu. Własnoręcznie wykonany i udekorowany posiłek jest wyrazem miłości i oddania względem małżonka lub dzieci.

W Japonii można kupić sporo czasopism i książek, poświęconych sztuce bento.

W szkołach organizowane są grupy dyskusyjne dla młodych matek, gdzie rozmawia się o estetycznych wartościach i przekazach zawartych w bento. Podczas takich spotkań matki dowiadują się, że przygotowane w domu bento bezpośrednio wpływa na sukcesy ich dzieci w szkole, a męża w pracy. Poza tym uczą się, że bento stanowi ważną drogę do ich samorealizacji.

Według Japończyków bento to forma przekazu informacji, komunikacji między matką a dzieckiem lub małżonkami. Są przekonani, że te posiłki łączą dom z pracą lub szkołą i zacieśniają więzy rodzinne. Ważne jest więc to, jak wyglądają, jakie historie czy obrazy przedstawiają.

Rodzaje bento

Ze względu na dekorowanie posiłków, bento można podzielić na dwa style:

  1. Kyaraben – jedzenie przypomina bohaterów komiksów manga, kreskówek anime lub gier.
  2. Oekakiben – jedzenie przypomina zwierzęta, ludzi, rośliny i budynki.

W zależności od tego, z jakich składników są przygotowywane i gdzie je można kupić, Japończycy dzielą bento na kilka rodzajów:

  • chuka bento – zimne dania lub przekąski zrobione z chińszczyzny,
  • kamameshi bento – gotowane i podawane w glinianym garnku danie, można je kupić na stacji kolejowej Nagano,
  • makunouchi bento – to potrawa, która składa się z ryżu, marynowanych śliwek, jajka i łososia,
  • noriben – na dole pudełka znajduje się gotowany ryż, na wierzchu zaś kładzie się wodorosty nori z sosem sojowym,
  • sake bento – to kawałki pieczonego łososia,
  • shidashi bento – to ryż z warzywami i tempurą, zamawiany z restauracji jako lunch,
  • tori bento – kurczak z ryżem w sosie.

Czy ta wiedza zachęciła Was do spróbowania stworzenia własnego lunchu w formie bento? Mamy nadzieję, że tak i po japońsku życzymy: Itadakimasu!

Autor: Agnieszka Śliwińska

New Call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *