Przygotuj się na nowe otwarcie gastronomii!

W poniedziałek 20 kwietnia wszedł w życie pierwszy etap odmrażania polskiej gospodarki. Jeśli wszystko pójdzie dobrze będą wprowadzane kolejne etapy, z czego trzeci dotyczy gastronomii. Zobacz, co możesz zrobić już dziś, by dobrze przygotować się na ponowne otwarcie lokalu.

Przedłużający się okres kwarantanny dał wielu osobom w kość. Nadchodząca wiosna zachęca do skorzystania z pięknej pogody, jednak witanie słońca z maseczką na twarzy i w gumowych rękawiczkach to nie to, na co czekaliśmy. Ludzie tęsknią za wyjściem na miasto, spotkaniami towarzyskimi i korzystaniem z lokali gastronomicznych. 

Rząd powoli przygotowuje się do odmrożenia gospodarki, w tym gastronomii. Przygotowano czteroetapowy plan, a jego pierwszy etap wszedł w życie 20 kwietnia. Gastronomia została wymieniona w trzecim etapie, jako “umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami”. Na szczegóły będziemy musieli jeszcze poczekać, ale już teraz restauratorzy mogą wykorzystać obecny czas, by jak najlepiej przygotować się na ponowne otwarcie lokalu i pozytywnie zaskoczyć swoich Gości.

New call-to-action

Zmierz się z problemami z przeszłości

Po koronawirusie gastronomia nie będzie taka sama – wiele przedsiębiorstw musiało przestawić się na nowy system funkcjonowania, przewartościować swoje usługi, dostosować się do nowej rzeczywistości i przepisów prawnych. Wiele z nich wykorzystało ten trudny okres, by wdrożyć nowe rozwiązania i pomysły w życie. Ty również wykorzystaj czas pandemii najlepiej jak możesz. 

Zbierz pracowników i wspólnie zdefiniujcie problemy z przeszłości, których chcecie uniknąć po ponownym otwarciu lokalu. Może to być spotkanie on-line, telefoniczne lub na żywo, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Ważne jest to, żeby zebrać wszystkie kluczowe kwestie i wspólnie zastanowić się jak sobie z nimi poradzić w przyszłości. Skupiajcie się na procesach, narzędziach i wzajemnej komunikacji, zamiast na konkretnych osobach i ich brakach. 

Przeanalizuj działanie Twojego zespołu i procesy w lokalu. Czy pracownicy tracą cenne minuty na powtarzalnych, czasochłonnych czynnościach? A może przekazywanie zamówień na kuchnię i kontakt z wydawką szwankuje? Pracę w lokalu znacząco możesz przyspieszyć systemem POS, który pomoże w obsłudze zamówień, tworzeniu intuicyjnego menu, zarządzaniu magazynem. Teraz masz czas, by na spokojnie zapoznać się z ofertami i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zamknięcie lokali dla Gości pokazało jak cenne jest oferowanie swoich dań na dowóz i na wynos. W obsłudze zamówień online pomoże ci DirectBistro – czyli aplikacja do zamówień online. To wygodna aplikacja na telefon, która nie pobiera prowizji do restauratora i pozwala wysyłać wiadomości push do klientów. 

Virtual Menu

Wprowadź powiew nowości do swojego menu

W ostatnich tygodniach restauratorzy pokazali, że ich kreatywność nie zna granic i że potrafią przekuć świetne pomysły w realny zysk. O najciekawszych pisaliśmy we wpisie 5 pomysłów jak przeorganizować biznes gastronomiczny na czas koronawirusa. Może zainspirują cię one do stworzenia czegoś nowego?

Konkurencja nie śpi i w tym czasie tworzy nowe dania, testuje przepisy i składniki. Z tego powodu warto przemyśleć swoje menu i na otwarcie przygotować coś, co oczaruje Twoich klientów. Może to być nowa karta dań, wprowadzenie ciekawych napojów lub produktów do zabrania ze sobą do domu. Ciekawym pomysłem jest stworzenie dań, które mają wzmacniać naszą odporność – np. napoje z witaminą C, kiszonki, kimchi. Jeśli wypiekasz własne pieczywo lub ciasta zastanów się czy klienci nie chcieliby ich zamawiać do domu? A może zaoferujesz im półprodukty, które pozwolą im zostać bohaterem własnej kuchni? 🙂

Nie daj o sobie zapomnieć

Jeśli nadal działasz i oferujesz swoje menu w dowozie lub na wynos, wiesz jaką wartość stanowią lojalni klienci i budowanie społeczności online. Efektywna komunikacja to klucz do sukcesu, również tego gastronomicznego. Media społecznościowe to obecnie najlepszy kanał do przedstawiania aktualnej oferty i ciekawych akcji promocyjnych.

Chociaż część lokali jest zamknięta, to ich profile w mediach społecznościowych nie powinny świecić pustkami. Podczas gdy ty niczego nie publikujesz, uwaga klientów skupia się na postach, które dodają inne profile. Dlatego nie pozwól o sobie zapomnieć! Pomysłów na nowe treści jest mnóstwo. Jeśli za zamkniętymi drzwiami testujecie nowe menu podziel się zdjęciami nowych dań. Remont? Zdjęcia odświeżonego wnętrza to świetny sposób by zakomunikować Gościom, że zmieniacie się dla nich na lepsze. Każde działanie może zostać przedstawione w ciekawy sposób w social mediach, dlatego śmiało dziel się tym, co w restauracji piszczy, nawet w czasie zamknięcia.

New call-to-action

Odśwież wnętrze i zrób generalny porządek

Jeśli dysponujesz tzw. “poduszką finansową” i czasowe wstrzymanie sprzedaży lub przestawienie się na dowozy nie stanowi dla ciebie dużego problemu, zastanów się nad przeprowadzeniem remontu lub odświeżeniem wnętrza. Teraz jest na to najlepszy moment – lokal i tak jest zamknięty dla Gości, więc nie poniesiesz dodatkowych strat z tego tytułu. Jeśli planowałeś generalny remont do dłuższego czasu nie zostaje nic innego jak wziąć się do roboty. Natomiast jeśli jest to decyzja podjęta pod wpływem aktualnej sytuacji, możesz wykorzystać proste metody, by szybko i niskim kosztem odświeżyć wnętrze. Najważniejsze jest zaangażowanie i skrupulatność przy tego typu działaniach. Załoga lokalu może pomóc ci w podstawowych pracach, jak i sprzątaniu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak inwestować środki, odwiedź naszą BIBLIOTECZKĘ GASTRONOMICZNĄ i pobierz darmowy ebook “INWESTYCJE POSEZONOWE”. Możesz go również pobrać wypełniając formularz umieszczony na dole tego wpisu.

Decydując się na odświeżenie wnętrza możesz zastanowić się nad przearanżowaniem przestrzeni – wypróbuj nowy układ stolików, krzeseł, sprzętów. Przemaluj ściany na nowy kolor i dobierz do niego pasujące dodatki i nakrycia stołu. Pamiętaj również o karcie menu. Powinna zawsze być aktualna, dobrze zaprojektowana i schludna. Jeśli widać, że jest zniszczona i zabrudzona, lepiej wydrukuj nową. Zadbaj o świeżą zieleń i dobrej jakości dodatki na stolikach. Diabeł tkwi w szczegółach i to one w dużej mierze odpowiadają za ogólne wrażenie, jakie wywiera lokal. 

Skup się również na sercu lokalu, czyli kuchni. Dokonaj przeglądu sprzętu gastronomicznego – sprawdź, czy wszystko działa, jaki jest stan urządzeń i czy potrzebują one serwisu lub dokładnego czyszczenia? Zapytaj pracowników o wyposażenie i sprzęt. To oni najlepiej wiedzą w jakim stanie i co należy naprawić. Może mają sugestie dotyczące tego, co usprawniło by ich pracę? 

Wejdź również do magazynu i dokonaj generalnych porządków. Wykonać inwentaryzację magazynu z pomocą systemu POS. Dzięki temu będziesz zawsze wiedział ile produktów masz na stanie, czego zaczyna brakować i łatwiej zorganizujesz nowe dostawy. Przeczytaj nasz wpis Jak przeprowadzić inwentaryzację magazynu w restauracji? i miej wszystko pod kontrolą!

Poza tym przejrzyj wszystkie składniki do przygotowywania posiłków (produkty mrożone, sypkie, przyprawy i inne) i sprawdź ich datę przydatności do spożycia oraz czy były odpowiednio przechowywane. Jeśli trzeba, przeorganizuj magazyn, wprowadź nowe pojemniki, półki i inne sprzęty, które pomogą w sprawnym poruszaniu się po magazynie. 

Nie zapominaj o ogródku! Nadchodzą ciepłe miesiące, a Goście uwielbiają korzystać z pięknej pogody. Ogródek to dodatkowe miejsca siedzące, a jeśli jest przytulny i zadbany może stanowić reprezentacyjną przestrzeń na czas lata. Wysprzątaj ogródek restauracyjny po zimie, odmaluj stoliki, zasiej zioła i posadź krzewy, jeśli ich brakuje. Zdążą przyjąć się i rozwinąć do czasu odwiedzin klientów. W ogródku najważniejsza jest obsługa kelnerska! Gościom najbardziej przypadają do gustu ogródki… z których nie muszą się ruszać 😉 Z naszego wpisu Przygotuj obsługę kelnerską na sezon ogródkowy! dowiesz się jak wykorzystać system POSbistro, by zwiększyć zyski z prowadzenia ogródka i ułatwić obsłudze rekomendowanie produktów i odbieranie zamówień.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *