Rodzaje opłat BDO w gastronomii – opłata produktowa, opłata recyklingowa, opłata SUP

Prowadzisz swój lokal gastronomiczny i sprzedajesz dania na wynos? Używasz jednorazowych opakowań? W artykule wyjaśniamy, jakie opłaty z tym związane obowiązują Cię jako przedsiębiorcę. Czym jest opłata produktowa, opłata recyklingowa oraz nowa opłata SUP? Sprawdź poniżej!

Czym jest opłata produktowa?

Opłata produktowa (inaczej opłata opakowaniowa) to rodzaj opłaty ekologicznej, nakładanej na przedsiębiorcę, który w wprowadza do obrotu w Polsce opakowania, czyli jest tzw. wprowadzającym. Jako wprowadzający przedsiębiorca powinien zapewnić ustawowy poziom recyklingu opakowań, które za jego pośrednictwem trafiły na rynek.

Opłatę produktową ponoszą m.in. przedsiębiorcy:

  • sprzedawcy (również internetowi), którzy pakują towar w związku z wysyłką go do klienta,
  • importerzy, którzy sprowadzają do Polski określone produkty z zagranicy,
  • producenci, którzy wytwarzają pod własną marką i pakują produkty w opakowania,
  • lokale gastronomiczne, które wydają jedzenie w opakowaniach.
Pobierz e-book o BDO

Czym jest opłata recyklingowa?

Opłata recyklingowa to opłata, którą rozlicza każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której oferuje swoim klientom torby na zakupy z tworzywa sztucznego, przeznaczone do pakowania produktów.

Opłaty recyklingowej nie pobiera się od nabywającego bardzo lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego pod warunkiem, że służy ona do bezpośredniego pakowania żywności.

Przykładowo, jeśli prowadzisz gastronomię i sprzedajesz ciasta na wagę, które pakujesz w zrywki (poniżej 15 mikrometrów grubości) – nie płacisz opłaty recyklingowej, ponieważ służą one do podstawowego pakowania żywności luzem i używasz ich ze względów higienicznych. Natomiast, jeśli prowadzisz food truck i pakujesz jedzenie w folię aluminiową, a następnie w reklamówkę z tworzywa sztucznego – wtedy musisz ponieść opłatę recyklingową. 

Czym jest opłata SUP?

W przypadku udostępniania produktów jednorazowych, wykonanych z tworzyw sztucznych będących opakowaniami, przedsiębiorca jest zobowiązany do pobierania dodatkowej opłaty od użytkownika końcowego, od każdego udostępnionego opakowania. Dotyczy to produktów takich, jak pojemniki na żywność oraz kubki na napoje z pokrywkami/wieczkami. Opłata pobierana powinna być od 1 stycznia 2024 roku. 

Według rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu i środowiska – od 1 stycznia 2024 r. do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego należy doliczyć 20 groszy, a do pudełka na żywność 25 groszy. Przedsiębiorcy, którzy zostali zobowiązani do pobrania opłaty od klientów, będą ją wpłacać na odrębny rachunek bankowy marszałka województwa, właściwego ze względu na miejsce pobrania opłaty, w terminie do 15 marca roku następnego po roku, w którym opłata została pobrana. 

Artykuł został opracowany na podstawie informacji, uzyskanych od organizacji Tom-Doleko-Ekola oraz AB-Eco. 

New call-to-action

Jak rozliczać opakowania w gastronomii? 

System POSbistro to narzędzie, które ułatwia restauratorom realizowanie obowiązków związanych z opakowaniami, ponieważ pozwala dodać do menu specjalny typ pozycji “Opakowanie”. Pozycja tego typu przeznaczona jest w szczególności do dodawania opakowań do zamówień i umożliwia automatyczne rozchody z magazynu.

Dodatkowo, opakowania mogą działać na zasadzie rekomendacji – kelner tworząc zamówienie z dostawą wybiera odpowiednią pozycję z menu (np. pizzę), a wówczas system automatycznie wyświetla mu propozycję dodania do zamówienia odpowiedniego opakowania. 

Taki proces przyspiesza pracę nie tylko obsługi, ale również właściciela, który może sprawdzić w raportach w Panelu Administracyjnym jak wyglądała sprzedaż opakowań i wygenerować go w formie pliku excel. Jak widać, POSbistro to rozbudowany system dla gastronomii, który wspomaga nie tylko sprzedaż, ale również ułatwia obowiązki administracyjne i raportowe restauratora. 

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 92 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz