Pierwsza Komunia Święta w restauracji – jak przygotować konkurencyjną ofertę gastronomiczną?

Już wkrótce rozpocznie się sezon komunijny, który nie tylko jest dużym wydarzeniem religijnym, ale także okazją do zorganizowania dużej imprezy. Dla restauratorów jest to szansa na przyciągnięcie nowych klientów i wzbogacenia budżetu lokalu o organizację dużej uroczystości. Jak stworzyć konkurencyjną ofertę? Podpowiadamy!

Komunia w lokalu gastronomicznym 

Maj uważany jest przez wiele osób za najpiękniejszy miesiąc roku. Dla wielu maj jest także szczególny, bo od lat jest to czas Komunii Świętej i związanej z nią uroczystości. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Biuro Informacji Gospodarczej Krajowego Rejestru Długów w 2022 r. aż 64% badanych stwierdziło, że zależy im na wystawnej uroczystości. 26,5% przyznało, że jest gotowe na kredyt, aby zorganizować Komunię dziecka z rozmachem. Komunia Święta już od dawna nie jest skromną, rodzinną uroczystością. Jeśli chcesz przekonać gości do organizacji takiej imprezy w Twoim lokalu, musisz się bardzo postarać, by Twoja oferta była atrakcyjna dla wymagających klientów.

New call-to-action

Jak klienci wybierają lokal na komunię?

Jest kilka istotnych czynników, na które zwracają uwagę osoby planujące przyjęcie komunijne w lokalu gastronomicznym. Ty, jako restaurator, musisz zadbać o to, by je zapewnić. 

Lokalizacja

Duże znaczenie ma oczywiście lokalizacja! Rodzice organizują przyjęcia dla swoich dzieci zazwyczaj w miastach, w których odbywa się uroczystość lub jeśli nie mają takiej możliwości – w okolicznych miejscowościach, gdzie znajdą odpowiedni lokal. Warto więc rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, czy w pobliżu Twojej gastronomii nie znajduje się jakiś kościół, a następnie przygotować ofertę komunijną. Możesz być w korzystnej sytuacji, ponieważ potencjalni goście nie będą mieli daleko na przyjęcie po uroczystości w kościele, co zaoszczędzi wszystkim dodatkowego stresu w tym ważnym dniu. 

Przestronna sala z kameralną atmosferą

Wybór odpowiedniej sali, w której będzie odbywała się uroczystość, ma tutaj kluczowe znaczenie. Ważne jest, by była ona przestronna, by pomieścić wszystkich gości i by każdy czuł się komfortowo, ale to nie wszystko! Ważne jest zapewnienie gości, że w czasie ich imprezy, w lokalu nie będzie odbywała się druga podobna uroczystość. Jeśli jednak wiesz, że będziesz w tym samym czasie obsługiwać kilka imprez jednocześnie, zadbaj o to, by zapewnić gości, że przyjęcia będą od siebie oddzielone tak, by zachować swobodę i prywatność. 

Ogródek

Pogoda już teraz jest całkiem przyjemna, co pozwala sądzić, że w maju dni mogą być naprawdę ciepłe i słoneczne. Goście będą prawdopodobnie chcieli zaczerpnąć świeżego powietrza na zewnątrz, nikt przecież nie jest w stanie wysiedzieć cały czas przy stole. Jeśli Twój lokal posiada ogródek, warto poinformować o tym klientów, a może to zaważyć na ich decyzji.

Przykładowe menu i menu dla dzieci

Nie ma co ukrywać, że dobre menu to podstawa komunijnej oferty. Warto więc przedstawić gościom przykładowe menu do wglądu, może być nawet z poprzednich imprez tego typu i zaproponować możliwość wprowadzenia kilku zmian. Ważne jest, by przygotować również opcję dla dzieci.

Umowa 

Jako organizator imprezy, musisz przygotować nie tylko korzystną umowę dla gości, ale także taką, która zabezpieczy interesy Twoje i Twojego lokalu. Zadbaj o to, by wszystkie ustalenia zostały dokładnie i przejrzyście spisane. Wzór umowy okolicznościowej dla gastronomii przygotowany przez prawnika, możesz za darmo pobrać tutaj. 

Dodatkowe atrakcje 

Jeśli na liście gości jest sporo dzieci, ciekawą opcją jest wynajęcie animatora, który będzie mógł zaplanować najmłodszym czas. Dzięki temu starsi członkowie rodziny będą mieli chwilę dla siebie. Jest to szansa dla Ciebie, gdyż to cecha wyróżniająca na tle konkurencji. 

Pobierz wzór umowy

Daj się znaleźć potencjalnym klientom

Przygotowując ofertę przyjęcia komunijnego, musisz zadbać o to, by Twoi potencjalni klienci mogli łatwo znaleźć Twój lokal. Poznaj nasze wskazówki.

Postaw na reklamę

Działania reklamowe warto prowadzić cały rok, bo nie możesz mieć pewności, kiedy klient będzie poszukiwał idealnego lokalu dla siebie. Warto jednak zintensyfikować je chwilę przed rozpoczęciem sezonu komunijnego – warto wtedy postawić zarówno na promocję w internecie, ale również offline wśród lokalnej społeczności. 

Jeśli przygotowujesz informacje dla swoich potencjalnych klientów nie pomijaj korzyści, które przybliżą Cię do tego, by klient wybrał Twój lokal, a nie ten konkurencyjny. W tekstach reklamowych stosuj m.in. czas dojazdu od centrum lub najbliższego kościoła do obiektu, posiadanie ogródka czy animatora dla dzieci. Jeśli masz taką możliwość, zaprezentuj zdjęcia z poprzednich uroczystości. Nie zakładaj z góry, że klient zapozna się z nimi sam na stronie lub social mediach, tylko samodzielnie wyjdź z inicjatywą. 

Osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem

Wyznacz osobę wśród Twoich pracowników, która będzie odpowiedzialna za kontakt z klientem w sprawie organizacji takich uroczystości jak komunia czy. Nikt nie lubi długo czekać na linii i być przełączanym między kilkoma osobami. Pamiętaj, by odpowiednio przeszkolić takiego pracownika i przekazać mu komplet niezbędnych informacji. Musi on być przygotowany, by odpowiedzieć na wszystkie pytania potencjalnych klientów. 

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *