Jak podczas upałów stworzyć komfortową przestrzeń dla gości?

Lato w Polsce coraz częściej kojarzy się z falami upałów. Gdy żar leje się z nieba, ludzie szukają chwili wytchnienia w klimatyzowanych lokalach i zacienionych ogródkach przyrestauracyjnych. Podpowiadamy jak stworzyć przestrzeń, w której klienci chętnie będą spędzać nadchodzące upalne dni. 

Ciężko wyobrazić sobie życie bez klimatyzacji, gdy temperatura za oknem jest niemiłosiernie wysoka. Jednak długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z zimnym i wilgotnym powietrzem niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Szczególnie, jeśli z powodu zaniedbanego serwisu klimatyzacja jest zanieczyszczona przez grzyby i groźne bakterie. Coraz więcej osób unika tej metody radzenia sobie z upałem, jeśli tylko ma możliwość. Na szczęście istnieje wiele innych sposobów na obniżenie temperatury, które możesz zacząć wdrażać już teraz, by przygotować się na upalne dni.

Pobierz poradnik

Przystosuj gastronomiczny ogródek na sezon!

Ciepłe miesiące zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że z powodu pandemii koronawirusa ludzie mają już dość siedzenia w domach. Ponowne otwarcie lokali i ogródków umożliwia korzystanie z pięknej pogody i usług gastronomicznych . Jeśli odpowiednio wyposażysz swój kawiarniany czy restauracyjny ogródek, pobyt w nim będzie czasem błogiego odpoczynku pomimo upałów. 

Po pierwsze zapewnij gościom ochronę przed promieniami słonecznymi – mogą to być zwykłe parasole, daszki, altany, ale również bujna roślinność, która podniesie walory estetyczne miejsca. W upalne dni świetnie sprawdzają się coraz popularniejsze kurtyny wodne i zraszacze – skutecznie nawilżają powietrze i zapewniają ożywczą mgiełkę. 

Jeśli martwisz się, że wieczorami goście będą atakowani przez chmary komarów postaw na rośliny odstraszające te owady. Ich listę zawarliśmy w artykule: Jak pozbyć się komarów z przyrestauracyjnych ogródków? Twoje stoliki będą się pięknie prezentować i pachnieć!

Ogródki to sprzyjające miejsce do zabrania ze sobą zwierzęcego towarzysza, dlatego pamiętaj o misce świeżej wody dla spragnionego psa lub kota. Ten niewielki gest może przysporzyć ci dużo wdzięczności ze strony właścicieli czworonogów. 

Menu w restauracji na upalne dni

Nie tylko czynniki zewnętrzne wpływają na uczucie ochłodzenia, ale również przyjmowane napoje i pokarmy. Niektóre dania podwyższają temperaturę naszego organizmu, inne natomiast ją obniżają. Dostosuj swoje menu do pory roku, tak by goście znaleźli w nim orzeźwiające dania na upalne dni. 

Zapewnij klientom dostęp do darmowej wody, najlepiej z lodem i dodatkiem cytryny. Nie jest to rzecz, która znacząco odbije się na budżecie lokalu – powszechnie wykorzystuje się do tego celu wody z kranu, jeśli jest ona dobrej jakości. Latem odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne. Poszerz ofertę o lemoniady, koktajle i smoothies produkowane z sezonowych owoców i warzyw, a także zimne wersje popularnych napojów, takie jak mrożona herbata lub kawa.

New call-to-action

Wiosenne i letnie menu powinno obfitować w pożywne a równocześnie lekkie dania, bogate w składniki mineralne i witaminy. Dlatego warto postawić na owoce i warzywa, które zawierają dużo wody i skutecznie ochładzają organizm. Według portalu hellozdrowie.pl w walce z upałami szczególnie dobrze sprawdzają się owoce cytrusowe. Pochodzą one z rejonów, gdzie panują wysokie temperatury i ze względu na swój skład są wręcz stworzone do łagodzenia skutków upałów. Dzięki dużej zawartości wody pozwalają szybko uzupełnić niedobory elektrolitów. Cytryny, limonki, pomarańcze, mandarynki i grejpfruty stanowią idealną bazę dla przekąsek i soków. 

Podobnie działają zielone warzywa, takie jak ogórki, cukinia, fasola, sałata, szparagi czy brokuły, składające się nawet w 80-95 proc. wody! Są łatwe do strawienia i nie obciążają układu pokarmowego, który wkłada mniej energii i ciepła do ich rozkładu. Właściwości wychładzające mają również niektóre zioła, szczególnie mięta, melisa, kolendra, rumianek i mniszek lekarski. Wymienione składniki najlepiej sprawdzą się w formie zup, chłodników, lekkich sałatek.

Cyrkulacja i nawilżanie powietrza w lokalu gastronomicznym

Jeśli chcesz w naturalny sposób ochłodzić pomieszczenie wietrz je wtedy, gdy na zewnątrz jest niższa temperatura – czyli w nocy lub wczesnym rankiem. Natomiast w dzień unikaj otwierania okien i postaraj się nie wpuszczać do środka gorąca. Nieprzyjemne odczucia związane z wysoką temperaturą może złagodzić działanie wiatraków i nawiewów. Ruch powietrza i dobra wentylacja znacząco poprawią komfort.

Gorące powietrze najczęściej jest suche, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności. W lokalu możesz użyć nawilżaczy, które dodatkowo mogą odświeżać powietrze dzięki olejkom eterycznym. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomogą także rośliny. 

Choć upały są dla nas uciążliwe, w chłodniejsze dni tęsknimy do słońca i spędzania czasu pod gołym niebem. Wiosna i lato to idealny czas na spędzanie czasu na mieście, dlatego zadbany i dobrze urządzony ogródek oraz przyjemna atmosfera w lokalu może zapewnić stały ruch i przysporzyć lojalnych klientów.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *