Jak podczas upałów stworzyć komfortową przestrzeń dla gości?

Lato w Polsce coraz częściej kojarzy się z falami upałów. Gdy żar leje się z nieba, ludzie szukają chwili wytchnienia w klimatyzowanych lokalach i zacienionych ogródkach przyrestauracyjnych. Podpowiadamy jak stworzyć przestrzeń, w której klienci chętnie będą spędzać nadchodzące upalne dni. 

Ciężko wyobrazić sobie życie bez klimatyzacji, gdy temperatura za oknem jest niemiłosiernie wysoka. Jednak długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z zimnym i wilgotnym powietrzem niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Szczególnie, jeśli z powodu zaniedbanego serwisu klimatyzacja jest zanieczyszczona przez grzyby i groźne bakterie. Coraz więcej osób unika tej metody radzenia sobie z upałem, jeśli tylko ma możliwość. Na szczęście istnieje wiele innych sposobów na obniżenie temperatury, które możesz zacząć wdrażać już teraz, by przygotować się na upalne dni.

New call-to-action

Przystosuj gastronomiczny ogródek na sezon!

Ciepłe miesiące zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że z powodu pandemii koronawirusa ludzie mają już dość siedzenia w domach. Ponowne otwarcie lokali i ogródków umożliwia korzystanie z pięknej pogody i usług gastronomicznych . Jeśli odpowiednio wyposażysz swój kawiarniany czy restauracyjny ogródek, pobyt w nim będzie czasem błogiego odpoczynku pomimo upałów. 

Po pierwsze zapewnij gościom ochronę przed promieniami słonecznymi – mogą to być zwykłe parasole, daszki, altany, ale również bujna roślinność, która podniesie walory estetyczne miejsca. W upalne dni świetnie sprawdzają się coraz popularniejsze kurtyny wodne i zraszacze – skutecznie nawilżają powietrze i zapewniają ożywczą mgiełkę. 

Jeśli martwisz się, że wieczorami goście będą atakowani przez chmary komarów postaw na rośliny odstraszające te owady. Ich listę zawarliśmy w artykule: Jak pozbyć się komarów z przyrestauracyjnych ogródków? Twoje stoliki będą się pięknie prezentować i pachnieć!

Ogródki to sprzyjające miejsce do zabrania ze sobą zwierzęcego towarzysza, dlatego pamiętaj o misce świeżej wody dla spragnionego psa lub kota. Ten niewielki gest może przysporzyć ci dużo wdzięczności ze strony właścicieli czworonogów. 

Menu w restauracji na upalne dni

Nie tylko czynniki zewnętrzne wpływają na uczucie ochłodzenia, ale również przyjmowane napoje i pokarmy. Niektóre dania podwyższają temperaturę naszego organizmu, inne natomiast ją obniżają. Dostosuj swoje menu do pory roku, tak by goście znaleźli w nim orzeźwiające dania na upalne dni. 

Zapewnij klientom dostęp do darmowej wody, najlepiej z lodem i dodatkiem cytryny. Nie jest to rzecz, która znacząco odbije się na budżecie lokalu – powszechnie wykorzystuje się do tego celu wody z kranu, jeśli jest ona dobrej jakości. Latem odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne. Poszerz ofertę o lemoniady, koktajle i smoothies produkowane z sezonowych owoców i warzyw, a także zimne wersje popularnych napojów, takie jak mrożona herbata lub kawa.

New call-to-action

Wiosenne i letnie menu powinno obfitować w pożywne a równocześnie lekkie dania, bogate w składniki mineralne i witaminy. Dlatego warto postawić na owoce i warzywa, które zawierają dużo wody i skutecznie ochładzają organizm. Według portalu hellozdrowie.pl w walce z upałami szczególnie dobrze sprawdzają się owoce cytrusowe. Pochodzą one z rejonów, gdzie panują wysokie temperatury i ze względu na swój skład są wręcz stworzone do łagodzenia skutków upałów. Dzięki dużej zawartości wody pozwalają szybko uzupełnić niedobory elektrolitów. Cytryny, limonki, pomarańcze, mandarynki i grejpfruty stanowią idealną bazę dla przekąsek i soków. 

Podobnie działają zielone warzywa, takie jak ogórki, cukinia, fasola, sałata, szparagi czy brokuły, składające się nawet w 80-95 proc. wody! Są łatwe do strawienia i nie obciążają układu pokarmowego, który wkłada mniej energii i ciepła do ich rozkładu. Właściwości wychładzające mają również niektóre zioła, szczególnie mięta, melisa, kolendra, rumianek i mniszek lekarski. Wymienione składniki najlepiej sprawdzą się w formie zup, chłodników, lekkich sałatek.

Cyrkulacja i nawilżanie powietrza w lokalu gastronomicznym

Jeśli chcesz w naturalny sposób ochłodzić pomieszczenie wietrz je wtedy, gdy na zewnątrz jest niższa temperatura – czyli w nocy lub wczesnym rankiem. Natomiast w dzień unikaj otwierania okien i postaraj się nie wpuszczać do środka gorąca. Nieprzyjemne odczucia związane z wysoką temperaturą może złagodzić działanie wiatraków i nawiewów. Ruch powietrza i dobra wentylacja znacząco poprawią komfort.

Gorące powietrze najczęściej jest suche, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności. W lokalu możesz użyć nawilżaczy, które dodatkowo mogą odświeżać powietrze dzięki olejkom eterycznym. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomogą także rośliny. 

Choć upały są dla nas uciążliwe, w chłodniejsze dni tęsknimy do słońca i spędzania czasu pod gołym niebem. Wiosna i lato to idealny czas na spędzanie czasu na mieście, dlatego zadbany i dobrze urządzony ogródek oraz przyjemna atmosfera w lokalu może zapewnić stały ruch i przysporzyć lojalnych klientów.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.