Kasy fiskalne online – od kiedy obowiązkowe w gastronomii?

Ministerstwo Finansów zdecydowało się przesunąć termin obowiązkowej instalacji kas online, który dotyczył gastronomii. Ta decyzja jest związana z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się część przedsiębiorców, z powodu epidemii koronawirusa. 

Od kiedy obowiązkowe kasy fiskalne online w gastronomii?

Wprowadzenie kas online odbywa się w kilku etapach. Pierwsza grupa przedsiębiorców zaczęła obowiązkowo rejestrować sprzedaż na kasach online już 20 stycznia 2020. W drugiej kolejności miały to zrobić firmy:

  • świadczące stałe lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • zajmujące się sprzedażą  węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Początkowo Ministerstwo Finansów przewidziało dla tej grupy termin na wprowadzenie kas online do 1 lipca 2020 roku. Jednak epidemia koronawirusa zrewidowała te plany i aktualnie obowiązujący termin to 1 stycznia 2021 roku.

W rozmowie z PAP wiceminister finansów, Jan Sarnowski, zdradził powody tej decyzji:

Epidemia koronawirusa spowodowała utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorców. Branże hotelarska i gastronomiczna są jednymi z najbardziej pokrzywdzonych. Ci podatnicy walczą o przetrwanie, jest więc dla nas oczywiste, że utrzymywanie dla nich obowiązku instalacji nowego rodzaju kas online do 1 lipca 2020 r. nie jest dobrym pomysłem. W tej chwili ważniejsze dla nas jest zapewnienie tym branżom płynności finansowej, ich utrzymanie się na rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się przesunąć obowiązek instalacji kas online na 1 stycznia 2021 r. dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i sprzedaży węgla.

20 kwietnia na stronie gov.pl zamieszczono oficjalną informację o odroczeniu obowiązku instalacji kas online do 1 stycznia 2021 roku, m.in dla branży gastronomicznej i hotelarskiej.

New call-to-action

Wirtualne kasy fiskalne – alternatywa coraz bliżej

Rozporządzenie dotyczące możliwości stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania weszło w życie 1 czerwca 2020 roku. Dla branży gastronomicznej jest to bardzo dobra wiadomość – kasy rejestrujące będą od teraz mogły funkcjonować na tabletach i smartfonach, oferując użytkownikom dodatkowe funkcjonalności.

Kasy w formie oprogramowania stanowią alternatywę dla obecnie używanych kas fiskalnych online i będą mogły być używane przez przez wskazane grupy podatników: w branży transportowej, hotelarskiej, gastronomicznej oraz w zakresie sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Jeśli chodzi o gastronomię, kasy wirtualne mogą stanowić dużą konkurencję dla tradycyjnych kas fiskalnych. Skoro mają formę oprogramowania, które będzie instalowane np. na tablecie czy smartfonie, będą mogły pełnić takie funkcje jak system POS. Takie rozwiązanie stanowiłoby kompleksowe narzędzie do zarządzania lokalem gastronomicznym. Więcej cech kas w formie oprogramowania wymieniliśmy we wpisie: 5 cech, w których kasy wirtualne będą prawdopodobnie lepsze od kas online.

W rozmowie z PAP,  wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył: “Zależy nam na tym, aby kasy wirtualne były bezpiecznym, szeroko stosowanym narzędziem, prostym do rejestracji przez przedsiębiorcę. Ich stosowanie powinno być bezpieczne dla firm, ich klientów i dla administracji. Gwarantuje to certyfikacja oprogramowania i wprowadzenie zabezpieczeń, które zapewniają integralność i niepodważalność sprzedaży dokonanej przy ich użyciu”.

Jako POSbistro, pracujemy obecnie nad dostosowaniem oprogramowania sprzedażowego do wymogów kasy wirtualnej. Naszym celem jest zapewnić klientom bezpieczne oprogramowanie mobilne, które będzie spełniało wszystkie wymogi kasy fiskalnej online, m.in. przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas, a równocześnie będzie pełnić funkcje systemu POS. Do jego obsługi potrzebny będzie jedynie smartfon lub tablet i drukarka do drukowania paragonów. Będziemy Państwa informować o postępach w pracy nad POSbistro.

Przypomnijmy, że obecnie w zakresie kas rejestrujących mających postać oprogramowania obowiązują dwa rozporządzenia:

  • rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania,
  • rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Jeśli interesuje cię temat kas wirtualnych koniecznie przeczytaj wpis: Wirtualna kasa fiskalna w gastronomii. Zobacz, jaką rewolucję szykuje rząd.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *