Nowy termin wejścia kas online i wirtualnych kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów zdecydowało się przesunąć termin obowiązkowej instalacji kas online, który dotyczył gastronomii. Ta decyzja jest związana z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się część przedsiębiorców, z powodu epidemii koronawirusa. 

Do kiedy obowiązkowe kasy fiskalne online w gastronomii?

Wprowadzenie kas online odbywa się w kilku etapach. Pierwsza grupa przedsiębiorców zaczęła obowiązkowo rejestrować sprzedaż na kasach online już do 20 stycznia 2020. W drugiej kolejności miały to zrobić firmy:

a) świadczące stałe lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

b) zajmujące się sprzedażą  węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Ministerstwo Finansów przewidziało dla tej grupy termin na wprowadzenie kas online do 1 lipca 2020 roku. Jednak epidemia koronawirusa zrewidowała te plany.

W rozmowie z PAP wiceminister finansów, Jan Sarnowski, zdradził powody tej decyzji: Epidemia koronawirusa spowodowała utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorców. Branże hotelarska i gastronomiczna są jednymi z najbardziej pokrzywdzonych. Ci podatnicy walczą o przetrwanie, jest więc dla nas oczywiste, że utrzymywanie dla nich obowiązku instalacji nowego rodzaju kas online do 1 lipca 2020 r. nie jest dobrym pomysłem. W tej chwili ważniejsze dla nas jest zapewnienie tym branżom płynności finansowej, ich utrzymanie się na rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się przesunąć obowiązek instalacji kas online na 1 stycznia 2021 r. dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i sprzedaży węgla.

20 kwietnia na stronie gov.pl zamieszczono oficjalną informację o odroczeniu obowiązku instalacji kas online do 1 stycznia 2021 roku, m.in dla branży gastronomicznej i hotelarskiej.

W dalszym ciągu trwają prace nad szczegółami rozporządzenia dotyczącego odroczenia terminu wejścia w życie kas online.

New call-to-action

Wirtualne kasy fiskalne – alternatywa coraz bliżej

Na początku tego tygodnia pojawiły się również nowe informacje na temat kas wirtualnych. Resort finansów poinformował, że przygotowany przez ministerstwo projekt techniczny dla wirtualnych kas fiskalnych online został zaakceptowany przez Komisję Europejską w ramach procesu notyfikacji.

Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad dwoma rozporządzeniami dotyczącymi tzw. kas wirtualnych, czyli kas w formie oprogramowania. Jak podaje portal www.cashless.pl, “Pierwsze z nich będzie dotyczyć procesu certyfikacji nowych kas. Drugie – branż, które w pierwszej kolejności będą stosować kasy aplikacyjne. Oba rozporządzenia mają wejść w życie już 1 czerwca 2020 r.

Drugie rozporządzenie ma mieć charakter pilotażowy. Ministerstwo poinformowało, że “rozporządzenie to wprowadza możliwość używania kas wirtualnych przez wskazane grupy podatników: w branży transportowej, hotelarskiej, gastronomicznej oraz w zakresie sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.”

Jeśli chodzi o gastronomię, kasy wirtualne mogą stanowić dużą konkurencję dla tradycyjnych kas fiskalnych. Skoro mają formę oprogramowania, które będzie instalowane np. na tablecie czy smartfonie, będą mogły pełnić takie funkcje jak system POS. Takie rozwiązanie stanowiłoby kompleksowe narzędzie do zarządzania lokalem gastronomicznym. Więcej cech kas w formie oprogramowania wymieniliśmy we wpisie: 5 cech, w których kasy wirtualne będą prawdopodobnie lepsze od kas online.

W rozmowie z PAP,  wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył: “Zależy nam na tym, aby kasy wirtualne były bezpiecznym, szeroko stosowanym narzędziem, prostym do rejestracji przez przedsiębiorcę. Ich stosowanie powinno być bezpieczne dla firm, ich klientów i dla administracji. Gwarantuje to certyfikacja oprogramowania i wprowadzenie zabezpieczeń, które zapewniają integralność i niepodważalność sprzedaży dokonanej przy ich użyciu”.

Jeśli interesuje cię temat kas wirtualnych koniecznie przeczytaj wpis: Wirtualna kasa fiskalna w gastronomii. Zobacz, jaką rewolucję szykuje rząd.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *