Klub czy kawiarnia? A może… klubokawiarnia!   

W ciągu dnia kawiarnia, wieczorem klub – to definicja lokalu, jakim jest klubokawiarnia. Niektórzy uważają to za nowe odkrycie w gastronomii, inni – że to po prostu nowa nazwa na stare miejsca. Swoje klubokawiarnie mają rodzice, podróżnicy i miłośnicy kultury. 

Klubokawiarnie powstają w dużych miastach jak grzyby po deszczu. Jest bardziej skomplikowana w założeniu, niż zwykła kawiarnia. Trzeba posiadać koncesję na alkohol i zgodę sąsiadów na nocne hałasy. W prowadzeniu klubokawiarni liczy się jej wystrój, tak aby spełniał wymagania klientów – dobra do posiedzenia przy kawie, ale posiadająca parkiet do potańczenia. Często tego typu lokale są bardzo aktywne w social media, to właśnie dzięki temu zdobywają nowych gości. Istnieje kilka typów klubokawiarni, w zależności od grupy docelowej jej klientów. 


Dla kulturalnych 
Kiedyś istniały kawiarnie kulturalne. Dziś tę rolę przejęły klubokawiarnie, które organizują spotkania dla zainteresowanych kulturą. Mogą to być wieczory filmowe, kawiarnie z księgarnią czy cykliczne spotkania miłośników jakiegoś hobby. Klubokawiarnia kulturalna wcale nie musi być otwarta do późna w nocy, ale za to oferuje dostęp do szeroko pojętej kultury.

POS_Kawiarnia

Dla hipsterów
Fani popularnego stylu życia też mają swoje lokale. Głównie chodzi tutaj o ofertę w menu i wystrój lokalu. Klubokawiarnie posiadają wegetariańskie, wegańskie lub bezglutenowe potrawy, serwują piwa z browarów rzemieślniczych, a wieczorem dawkę muzyki ze święcącymi lampionami w tle. 

Dla rodziców
Klubokawiarnia dla rodziców to biznes funkcjonujący w ciągu dnia. Tego typu lokale organizują wiele atrakcji dla dzieci, spotkania z animatorami, a także różnego rodzaju kursy dla rodziców. Mogą to być prelekcje dotyczące wychowania najmłodszych, jak i kurs szydełkowania. W przypadku lokalu dla rodzin, liczy się lokalizacja (przy placu zabaw, atrakcji dla dzieci, itp.) oraz dostosowanie wyposażenia. Oprócz kącika z zabawkami, należy wygospodarować większą przestrzeń między stolikami, przeznaczyć miejsce na wózki, dokupić specjalne krzesełka dla dzieci i umieścić przewijak w toalecie. 

Dla podróżników
Prelekcje, slajdowiska, spotkania podróżników to także pomysł na klubokawiarnię. Miejsce, gdzie spotykają się ludzie z pasją będzie zawsze popularne. Obecnie podróże po świecie są bardzo modne i łatwo dostępne, więc mamy coraz więcej amatorów wyjścia na podróżniczą imprezę. Jeżeli dodatkowo wystrój lokalu nawiązuje do kraju czy szeroko rozumianej turystyki, tym lepiej. 

Dla niepełnosprawnych 
Jedna z warszawskich fundacji otworzyła klubokawiarnię, w której pracują osoby niepełnosprawne. Ma ona na celu nie tylko dać im pracę, ale również integrować takie osoby i pozwolić im znaleźć towarzystwo. To świetny przykład inicjatywy i tego, że da się prowadzić biznes, a przy tym pomagać innym. 


Jeżeli nadal nie wiecie, czy zakładać klub czy kawiarnię, odpowiedź jest prosta. Właściciele kawiarni również mogą wcielić w życie niesztampowe pomysły na rozwój swojego lokalu, wprowadzić wieczorne potańcówki lub kulturalne spotkania. Wybór zależy oczywiście od potrzeb klienta i możliwości lokalu. 

Autor: Anna Motyka

kalkulator food cost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *