Wirtualna kasa fiskalna dla gastronomii – jak to działa?

Wirtualne kasy fiskalne to przyszłość gastronomii – wygodne i nowoczesne rozwiązanie do rejestracji sprzedaży, które można instalować na urządzeniach mobilnych. Na polskim rynku właśnie pojawiają się pierwsze kasy wirtualne dopuszczone do użytku przez Główny Urząd Miar. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się czym są wirtualne kasy fiskalne i jak wykorzystać je w biznesie gastronomicznym.

Czym są wirtualne kasy fiskalne?

Wirtualne kasy fiskalne to oprogramowanie do rejestracji sprzedaży, które można zainstalować na urządzeniu mobilnym, tj. smartfon lub tablet, i które łączy w sobie wiele funkcji przydatnych w procesie sprzedaży. 

Wirtualna kasa fiskalna online pozwala legalnie ewidencjonować sprzedaż, zgodnie z aktualnymi wymogami GUM. Tego typu oprogramowanie umożliwia wystawianie paragonów papierowych (drukowanych na drukarce fiskalnej) oraz e-paragonów. Elektroniczny paragon fiskalny, jest uznawany za pełnoprawny dowód zakupu i zapłaty (tak samo jak paragon papierowy). Sprzedawca nie musi go drukować – wystarczy, że dostarczy go klientowi elektronicznie, np. drogą mailową.

Wymagania prawne dotyczące wirtualnych kas fiskalnych zostały omówione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Obecnie na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze kasy wirtualne, który uzyskały homologację i zostały dopuszczone do obrotu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Również firma POSbistro pracuje nad dostarczeniem swoim klientom mobilnego oprogramowania zintegrowanego z systemem POS, które będzie spełniało wszystkie wymogi wirtualnej kasy fiskalnej. Obecnie czekamy na pozytywną decyzję GUM i homologację naszego rozwiązania.

Jak działają wirtualne kasy fiskalne?

Wirtualne kasy fiskalne to oprogramowanie do ewidencji sprzedaży, które należy zainstalować na wybranym przez siebie urządzeniu, np. na tablecie, a następnie zafiskalizować. Od tego momentu aplikacja spełnia funkcje kasy fiskalnej online – przesyła dane do Centralnego Repozytorium Kas w czasie rzeczywistym. Dzięki temu legalne rejestrowanie sprzedaży może odbywać się za pomocą smartfona lub tabletu, a restaurator nie musi inwestować w kosztowny sprzęt fiskalny.

Wirtualna kasa nie tylko umożliwia prowadzenie ewidencji sprzedaży za pomocą kilku kliknięć, ale może też być zintegrowana z systemem POS, programem do zamówień online czy programem lojalnościowym, co stanowi rozwiązanie all-in-one. Kasa w formie aplikacji pozwala na integrację z terminalami płatniczymi, analizę wyników sprzedaży, wystawianie paragonów i e-paragonów, a także gromadzenie wszystkich danych sprzedażowych w chmurze. 

Oprócz opłacalności tego rozwiązania, dużym plusem jest fakt, że tego typu oprogramowanie daje możliwość poszerzenia o kolejne funkcjonalności, np. zbieranie danych i poddawanie ich analizie, kontrola nad magazynem, pracownikami, sprzedażą. Dodatkowo może być stale poddawana aktualizacjom, a tym samym na bieżąco dostosowywać się do aktualnych wymogów prawnych.

Wirtualne kasy fiskalne dla gastronomii – zalety

Kasy w formie oprogramowania pozwalają restauratorowi zaoszczędzić, nie wymagają bowiem zakupu drogiego sprzętu, by działać. Aplikacje mogą być instalowane na komputerach, tabletach, laptopach. Jedynym wymaganym urządzeniem do rejestrowania sprzedaży z użyciem kasy wirtualnej jest drukarka, jeśli restaurator chce wystawiać papierowe paragony. Jedynym kosztem jest zakup oprogramowania w formie abonamentowej oraz drukarki fiskalne online.  

Kasy wirtualne jako oprogramowanie komputerowe, nie wymagają regularnych serwisów czy wymiany pamięci – wszystkie operacje są przeprowadzane i zapisywane w tzw. wirtualnej chmurze. Podatnik nie musi przejmować się tym, że jego sprzęt jest przestarzały, ponieważ kasy będą mogły przechodzić kolejne aktualizacje, a tym samym dostosowywać się do zmieniających się przepisów czy wymagań bez konieczności zakupu kosztownego sprzętu.

Sprawdź szczegóły

Czy wirtualne kasy fiskalne są bezpieczne?

To rozwiązanie jest jak najbardziej bezpieczne. By dana firma mogła wprowadzić oprogramowanie do sprzedaży, musi uzyskać specjalny certyfikat producenta, potwierdzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Każdy będzie mógł sprawdzić, czy dany producent rzeczywiście go posiada, poprzez publiczny wykaz producentów kas wirtualnych, którzy są certyfikowani.

Kasy wirtualne w gastronomii

Do korzystania z kas wirtualnych są uprawnione nie tylko lokale gastronomiczne, ale także hotele i inne obiekty noclegowe, a także firmy oferujące catering. W przypadku gastronomii jest to duża konkurencja dla tradycyjnych kas fiskalnych. Wirtualne kasy mogą również zawierać również dodatkowe funkcje, bez których nie może obejść się gastronomia, np. funkcje oprogramowania sprzedażowego, czyli systemu POS. Takie rozwiązanie stanowi kompleksowe narzędzie do zarządzania lokalem gastronomicznym. 

Wirtualne Kasy Fiskalne wkrótce w POSbistro

Wirtualne kasy już wkrótce zagoszczą w POSbistro! Naszym celem jest zapewnić klientom bezpieczne oprogramowanie mobilne, które będzie spełniało wszystkie wymogi kasy fiskalnej online, m.in. przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas, a równocześnie będzie pełnić funkcje systemu POS. Pracujemy obecnie nad dostarczaniem Państwu rozwiązania sprzedażowego all-in-one – rozwiązanie fiskalne, system sprzedażowy oraz terminal płatniczy. Do jego obsługi potrzebny będzie jedynie smartfon lub tablet i drukarka do drukowania paragonów. Będziemy Państwa informować o postępach w pracy nad POSbistro.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *