Kawiarnia – zostać przy kasie online czy postawić na mobilne oprogramowanie?

Zastanawiasz się czy twojej kawiarni potrzebny jest system sprzedażowy POS? A może wystarczy Ci zwykła kasa online, używana przy ladzie? Z naszego artykułu dowiesz się jakie funkcjonalności kryje w sobie profesjonalne oprogramowanie dedykowane kawiarniom, których nie uświadczysz w sprzęcie nastawionym wyłącznie na ewidencjonowanie sprzedaży. 

Sprawne zarządzanie biznesem to nieustanny proces doskonalenia procesów i wyszukiwania najlepszych rozwiązań. Dzięki nim praca staje się prostsza, efektywniejsza i przynosi więcej satysfakcji. Właściciele kawiarni, którzy starają się zapewnić swojemu lokalowi jak najlepsze warunki do rozwoju, nie boją się korzystać z najnowszych zdobyczy technologii. Kierują się zasadą samego Thomasa Alvy Edisona: 

Jeżeli istnieje sposób, aby zrobić coś lepiej – znajdę go.

Zadowolony z obsługi kawosz

Kawiarnie są miejscem, w którym klienci chcą w miłej atmosferze i przy ulubionym napoju spędzić trochę czasu albo szybko odebrać kawę na wynos. W jednym i drugim przypadku zadowolenie osób odwiedzających lokal uzależnione jest od sprawnej obsługi. Mobilne systemy POS znacząco usprawniają zbieranie i wydawanie zamówień.

Intuicyjne menu pomaga kelnerowi wybrać odpowiedni produkt i szybko skompletować zamówienie z sali. Pomocną funkcją, z której chętnie korzystają kawiarnie, jest wyświetlanie rekomendowanego dodatku do określonego produktu. Na tablecie pokazuje się informacja, że np. do cappuccino najlepiej zasugerować bułeczkę z cynamonem lub czekoladowego muffina. Polecanie produktów może być dobrym sposobem na wykorzystanie wiedzy o preferencjach klienta, być zachętą do poszerzania zamówienia i korzystania z rabatów za zestaw. 

Dzięki mobilnemu oprogramowaniu, zamówienie przyjmowane na tablecie bądź smartfonie od razu trafia do pracownika, który zajmuje się jego przygotowaniem. Zdalne przesyłanie danych powoduje, że klient niedługo po zamówieniu swojej kawy czy ciasta może zacząć delektować się ich smakiem.  

Nie musisz mieć wielkiego lokalu i kilkunastu stolików, by stanowić ważny punkt na mapie miłośników kawy. Dla osób regularnie zamawiających karmelowe latte na wynos najważniejsze jest szybkie odebranie gorącego napoju. System POSbistro nie dość, że ułatwia kelnerowi nabijanie zamówienia, błyskawicznie wystawia też rachunek lub paragon. Sprawna obsługa klienta to standard, który powinna oferować każda nowocześnie prowadzona kawiarnia.

Wirtualne worki z kawą

Prowadzenie magazynu to żmudna praca – wszystko należy odnotować, porównywać ceny u dostawców, dobrze zaplanować zakupy, tak żeby niczego nie zabrakło, ale też nic się nie przeterminowało. Z pomocą przychodzi tu wirtualny magazyn, w którym można utworzyć bazę wszystkich wykorzystywanych surowców i produktów (moduł Asortyment), wprowadzać dostawy, tworzyć szablony dostaw, przeprowadzać inwentaryzację (moduł Magazyn), a także tworzyć listy zakupów i wysyłać je do dostawców (moduł Zamówienia). 

Automatyzacja prowadzenia magazynu niweluje ryzyko pomyłek, przyspiesza wprowadzanie produktów i pozwala w przejrzysty sposób kontrolować straty. Więcej szczegółów na temat prowadzenia magazynu w systemie POSbistro i korzyści, które z tego wynikają przedstawiliśmy w naszym wpisie “Gospodarka magazynowa w gastronomii”. 

POSdlaKawiarni

Dziesiąta kawa gratis! 

Kawiarnie często starają się zachęcić swoich klientów do ponownych odwiedzin, a najbardziej zależy im na lojalnym konsumencie,  regularnie zamawiającym produkty z oferty. Popularnym sposobem nakłaniania do ponownego zakupu są programy lojalnościowe, zazwyczaj w postaci karty klienta. Benefity płynące z takiej karty mogą być różne – można uzyskać zniżki na produkty z oferty, zbierać punkty za zamawianie określonych pozycji lub za wydanie określonej kwoty, a następnie wymieniać je na np. darmową kawę lub na zakup z rabatem. Promocjami można obejmować różne produkty z menu lub przygotowywać zestawy czy dania specjalnie dla klubowiczów. 

Programy lojalnościowe nie stanowią problemu dla oprogramowania gastronomicznego, mogą natomiast być kłopotliwe dla kelnerów, którzy nie wiedzą jak rozliczyć zniżkę czy darmowy produkt. Niedoinformowany pracownik woli czasem nie wydać gratisowego produktu w obawie przed pomyłką, co może spotkać się z niezadowoleniem klientów. 

Do systemu POSbistro można wprowadzić informacje o obowiązujących programach lojalnościowych, co ułatwia obsłudze uwzględnianie ich w zamówieniach i eliminuje ryzyko błędu. Kilka kliknięć na tablecie wystarczy, by nabić punkty lub pieczątki na karcie klienta, opłacić nią zamówienie lub wydać gratisowy produkt. 

Obecnie konsumenci mają dostęp do wielu aplikacji mobilnych, które ułatwiają zbieranie pieczątek czy punktów i nie wymagają do tego papierowej karteczki. Jedną z nich jest aplikacja Kekemeke z zaznaczonymi na mapie miejscami, gdzie obowiązują zniżki i gdzie można zbierać pieczątki. Dla restauratora jest to świetna opcja, żeby zaprezentować swój lokal i powiadomić klientów o korzystnych ofertach, np. poprzez wiadomości SMS. 

Kekemeke poleca między innymi Dorota Kaska, menedżerka warszawskiej kawiarni Secret Life Cafe: “Bardzo pomocna aplikacja. Widzimy, że nasi klienci lubią zbierać pieczątki w Kekemeke i zawsze się o nie upominają. Dzięki systemowi mamy jeszcze więcej stałych i zadowolonych klientów.”

Checklista wdrożenie pracowników

Co w Twojej kawiarni piszczy?

Ilu klientów zamówiło dzisiaj macchiato, a ilu espresso? Który sernik cieszy się większą popularnością – nowojorski czy z malinami i kruszonką? Ile kilogramów arabiki zostało na magazynie? Czy musisz niedługo spodziewać się kolejnego zamówienia? Czy poszerzenie listy dostępnych kanapek o kolejną wegetariańską opcję to dobry pomysł?

Jeśli w swojej kawiarni korzystasz ze specjalistycznego oprogramowania dla gastronomii to odpowiedź na te pytania jest się o wiele prostsza. Oprócz stałego monitorowania wysokości wpływów ze sprzedaży możesz dokonywać jakościowej i ilościowej analizy zamawianych pozycji z Twojego menu, a tym samym badać preferencje twoich klientów. Poprzez Panel Administracyjny masz dostęp do aktualnych danych z jednej lub wielu lokalizacji. Aktualny utarg, ruch na przestrzeni tygodnia czy miesiąca, stany magazynowe, raporty z ostatnich zamówień – jeżeli prowadzisz swój biznes z wykorzystaniem oprogramowania dla gastronomii to wszystko jest pod Twoją ręką.

Rozwiązania technologiczne w branży gastronomicznej to bardzo popularny sposób na zwiększenie efektywności kuchni, usprawnienie obsługi klientów i łatwiejsze kontrolowanie pracy lokalu. Oprogramowanie POSbistro to nie tylko zamiennik tradycyjnego urządzenia do rejestrowania sprzedaży. Obsługuje ono urządzenia mobilne z systemem Android, jest kompatybilne z istniejącymi na rynku systemami drukarek bonowych i fiskalnych, a także wszelkiego rodzaju terminalami płatniczymi, ale przede wszystkim posiada wiele dodatkowych funkcji, które znacząco ułatwiają prowadzenie lokalu gastronomicznego.

Jeśli chcecie zobaczyć jak to wszystko działa w praktyce, poniżej prezentujemy film z Panem Dominikiem Hubickim, właścicielem kawiarni Via Caffe, który już od kilku lat pracuje na systemie POSbistro.

Więcej informacji na temat kas fiskalnych mających postać oprogramowania i projektu rozporządzenia opublikowanego przez Ministerstwo Finansów, znajduje się w naszym wpisie Wirtualna kasa fiskalna w gastronomii. Zobacz, jaką rewolucję szykuje rząd.

Lubisz dowiadywać się przydatnych informacji na temat prowadzenia biznesu? Zapraszamy do naszej POSbistrowej biblioteczki, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i całkowicie darmowych e-booków, przygotowanych z myślą o właścicielach lokali gastronomicznych.

Przejdź do biblioteki

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *