Reguła FIFO w gastronomii – pomoc przy kontrolowaniu dat przydatności do spożycia

Restauratorzy często bagatelizują korzyści, jakie może przynieść im odpowiednie zarządzanie magazynem. Jest to bowiem kluczowe narzędzie do efektywnej pracy restauracji, a także do kontrolowania finansów. Na początek wystarczy nauczyć się prawidłowego zarządzania zapasami, a w tym może pomóc działanie według reguły FIFO. Co to za metoda? Na czym polega? Wyjaśniamy w artykule!

Zarządzanie zapasami w magazynie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że musiałeś biec do najbliższego sklepu, bo na magazynie skończył się któryś ze składników? A może zamówiony surowiec zepsuł się, bo nie został wykorzystany na czas? By zapobiegać takim sytuacjom i trzymać finanse pod kontrolą, musisz nauczyć się odpowiedniej rotacji żywności i produktów. Tak właściwie wystarczy, odpowiednio kontrolować przychodzące dostawy. Pomoże ci w tym Moduł Magazyn, dostępny w systemie POSbistro.

Czym jest reguła FIFO?

Reguła FIFO (First In First Out), czyli dosłownie “pierwsze przyszło, pierwsze wyszło”, polega na tym, by zużywać produkty w takiej kolejności, w jakiej zostały przyjęte do lokalu. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności zużywasz towary z krótszą datą ważności, dzięki czemu nie dajesz im szansy się zmarnować. Sprawdzaj z jakimi datami dostawcy przywożą do Ciebie produkty i dbaj o to, by te mniej świeże zawsze wychodziły pierwsze. 

Zalety reguły FIFO

Reguła FIFO to doskonałe narzędzie nie tylko do zapobiegania stratom, ale także do tego, by nie marnować żywności. Największe zalety tej metody to:

  • idealna rotacja produktów – umożliwia organizację i wydawanie produktów według kolejności przyjęcia towaru, 
  • mniejsze ryzyko przeterminowania produktów – towary są składowane przez ograniczony czas, dzięki czemu zapobiega się ich zestarzeniu lub przeterminowaniu,
  • utrzymana jakość – poprzez monitorowanie przyjęć i wydań towaru w magazynie maleje ryzyko wystąpienia strat w produktach.
New call-to-action

Zasady LIFO i FEFO – pozostałe techniki składowania

Reguła LIFO jest zupełnym przeciwieństwem FIFO, dlatego rzadko się ją stosuje. Według tej metody wykorzystujemy to, co jest pod ręką –  ostatnie przyszło, pierwsze wyszło. Taką metodę można stosować wyłącznie w przypadku towarów, które nie ulegają szybkiemu zepsuciu. 

Inną metodą, jest również metoda FEFO –  pierwsze traci ważność, pierwsze wychodzi. Według tej koncepcji w pierwszej kolejności zużywa się produkty, które mają najkrótszą datę ważności i mogą najszybciej się popsuć. 

Reguła FIFO a system POS

Warto dowiedzieć się, czy oprogramowanie, które chcemy wybierać posiada funkcję kontrolowania FIFO, gdyż może to mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku zmieniających się cen od dostawców. W systemie POSbistro, za ten dział odpowiada moduł zamówień. Na bieżąco kontroluje on Twoje stany magazynowe i tworzy listy zakupów, gdy kończą się niezbędne produkty. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnych narzędziach dla restauratora? Pobierz darmowe demo systemu POSbistro i testuj samodzielnie przez 14 dni!

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

One thought on “Reguła FIFO w gastronomii – pomoc przy kontrolowaniu dat przydatności do spożycia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *