Jak wybrać zmywarkę gastronomiczną?

Naczynia się same nie umyją, więc każde zaplecze kuchenne potrzebuje zmywarki. Jaką wybrać, żeby była odpowiednio dobrana, a przy tym funkcjonalna i ekonomiczna? Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący zmywarek gastronomicznych.

Zmywarki dedykowane gastronomii zapewniają bezpieczeństwo konsumentów – gwarantują odpowiednią temperaturą wyparzana naczyń (80-90°C), która skutecznie zwalcza bakterie. Profesjonalny sprzęt jest również bardziej wydajniejszy. Taka zmywarka może wykonać cykl mycia nawet w minutę, oszczędzą czas, energię elektryczną i wodę.

Zmywarka do szkła

Zmywarka do szkła najczęściej przydaje się w barach i pubach. Ma słabszy strumień, bo jest dedykowana do mycia szkła. Także temperatura mycia i płukania jest dostosowana do kruchego materiału. Dodatkowo posiada wbudowany uzdatniasz wody, więc na szkle nie ma kamienia.

Do talerzy

Zmywarka do mycia talerzy posiada zawsze funkcję wyparzania. Jest otwierana od przodu. Zazwyczaj można w niej również umyć sztućce i szkło. W zmywarce uniwersalnej można umyć talerze do 32 cm. Czas trwania cyklu mycia to ok. 180 sekund. 

[banner id=”5267″]

Zmywarka kapturowa

Zmywarki kapturowe posiadają te same funkcje co tradycyjne, łącznie z wyparzaniem. Jednak są otwierane do góry, dzięki czemu można w nich umyć duże garnki, misy czy patelnie. Wyróżnia się zmywaki kapturowe przeznaczone do mycia talerzy, sztućców, szkła do 40 cm, oraz zmywarki dla garnków do wysokości 62 cm.

Do tac

To specjalistyczny rodzaj zmywarki, która jest w stanie zmieścić zarówno standardowe rodzaje tac, jak i te o większych wymiarach. Preferowana w większym lokalu gastronomicznym.

Zmywarka tunelowa

To najbardziej skomplikowana opcja zmywania, popularna na dużych stołówkach. Zmywarka jest zasilana elektrycznie lub parowo. W godzinę może umyć nawet kilka tysięcy naczyń, a jej konstrukcja przypomina taśmę fabryczną.

Na parze

Dodatkowo na zapleczu kuchni w restauracji przyda się wyparzacz. Jest on otwierany do góry i pomaga pozbyć się bakterii. Wcześniej naczynia powinny zostać umyte, dlatego w gastronomii stosuje się zestaw: zmywarka + wyparzacz.

Zakup zmywarki

Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki gastronomicznej:

  • twardość wody – im woda twardsza, tym należy używać więcej uzdatniaczy,

  • instalacje elektryczna i jej moc,

  • czas zmywania,

  • ciśnienie robocze zimnej wody,

  • wysokość przyłącza odpływu do kanalizacji,

  • naczynia, które będzie w niej zmywać – ilość i typy,

  • ilość gości w lokalu dziennie,

  • produkty do zmywania.

[banner id=”5004″]

 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *