Wyższy podatek VAT dotknie Food Trucki

O tym jakie są obecne stawki VAT wgastronomii pisaliśmy tutaj. Niemniej pod koniec czerwca 2017 Minister Finansów wydał interpretację ustawy o VAT, z której wynika, że właściciele małych punków gastronomicznych takich jak budki z zapiekankami, kebabami, czy food trucki będą musieli zapłacić wyższy podatek VAT.

Dotychczas drobni przedsiębiorcy, sprzedający jedzenie na wynos mogli skorzystać z 5% stawki VAT, pod warunkiem, że nie świadczyli usługi kelnerskiej. Fakt ten wynikał z interpretowania usługi jako dostawy towaru. Klienci owych budek nie byli więc w myśl ustawy obsługiwani przez kelnera, a otrzymywali wyłącznie gotowe posiłki. Stawka w wysokości 8% VAT za jedzenie jest pobierana w przypadku większych przedsiębiorstw gastronomicznych, takich jak restauracje czy pizzerie, gdzie można zjeść na miejscu, będąc dodatkowo obsłużonym przez kelnera. Teraz taki sam podatek zapłacą również właściciele kebabów, food trucków czy innych punktów z fast foodami. Znawcy tematów podatkowych podkreślają, że ta informacja to zupełna nowość, gdyż interpretacje organów podatkowych były dotychczas korzystne dla przedsiębiorców. Teraz okazuje się, że będą oni musieli odprowadzać większy VAT co z pewnością przeniesie się na zwiększenie cen ich usług.

New Call-to-action
Aby lepiej zrozumieć temat, warto zapoznać się z pojęciem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, czyli klasyfikacji, znajdujących się w polskim obiegu gospodarczym produktów. Jako produkty rozumiemy tutaj zarówno wyroby jak i usługi. Budowa PKWiU składa się z działów, grup, klas czy kategorii, w których znajdują się odpowiednie zestawy produktów. Interpretacja ministerstwa finansów bazuje właśnie na prawidłowym rozróżnieniu tych elementów, a tym samym ustaleniu właściwego ich opodatkowania w kontekście usług gastronomicznych.

“Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że dla określenia prawidłowej stawki podatku jaka ma zastosowanie przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy dokonać prawidłowego zaklasyfikowania tej czynności wg PKWiU. Dla uznania czy dana czynność będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do działu PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji – np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.”

Interpretacja jasno wskazuje, że dania z naszych przysłowiowych budek nie są zaliczane do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, dlatego też uzasadnionym będzie nałożenie na nie podatku w wysokości 8%, utożsamiając je tym samym z restauracjami.

Zdania na temat kontrowersyjnych zmian w małej gastronomii są podzielone. Okazuje się, że gro przedsiębiorców, nie wiedziało, bądź bało się korzystać ze stawki 5% VAT, gdyż nie była ona jasno doprecyzowana co do tego, kto może z niej korzystać.

Interpretacja ustawy o VAT nie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, uważam, że nareszcie zasady zostały jednoznacznie sprecyzowane, co do wysokości podatku. Dotychczas każdy interpretował ją na swój sposób, a tak naprawdę wszystko leżało w rękach urzędników. Wiele było w tym niejasności, a wizja ewentualnych roszczeń organów podatkowych wobec mojej firmy, przekonała mnie by od początku odprowadać 8. proc. stawkę VAT  – mówi nam przedsiębiorca z Krakowa

Niektórzy  natomiast już zapowiadają wzrost cen na swoje usługi. Natychmiastowo, głos w sprawie zabrał polityk partii Razem, Adrian Zandberg “W ramach szukania kasy cicha podwyżka VAT na kebaby, tanie jedzenie z budek…Ale za to PiS dalej przeciw podatkom dla milionerów”

Prawdopodobnie zmiany nie będą zbyt poważne dla samych przedsiębiorców, którzy zapewne zdecydują się podnieść ceny. Szczególną różnice w tym przypadku poczują stali konsumenci, którzy zapłacą za posiłki więcej. A u Was jak wygląda sytuacja? Podzielcie się z nami Waszymi opiniami w komentarzach.

Czytaj również: Czy Food Truck to opłacalny biznes?

Autor: IzabelaGłód

Źródła: tvn24bis.pl, onet.pl, posbistro.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *