Jedzenie, które zmienia zapach Twojej skóry!

Na zapach jaki wydziela ciało człowieka wpływa wiele czynników. Przede wszystkim to higiena osobista, spożywane leki, alkohol, papierosy, kosmetyki, perfumy jakich używamy, ale nie tylko. Bardzo ważnym czynnikiem jest również nasza dieta.

Skąd bierze się zapach skóry?

Unikalny dla każdego człowieka zapach jest skutkiem interakcji między gruczołami skóry, wydzielinami ciała i aktywnością bakterii. To dlatego właśnie skóra niemowlęcia pachnie inaczej, niż skóra osób starszych.

Pod powierzchnią skóry człowieka znajdują się gruczoły łojowe, które uwalniają mieszaninę lipidów i kwasów tłuszczowych. Aktywność gruczołów łojowych zwiększa się z wiekiem i osiąga maksimum w wieku dorosłym, więc im jesteśmy starsi, tym bardziej zmienia się nasz zapach.

Tę zależność doskonale wykorzystują zwierzęta. Myszy, króliki, wydry i niektóre gatunki małp właśnie po zapachu wydzielanym przez skórę potrafią rozpoznać wiek innego osobnika.

BLOG POSbistro - czerwone mięso

Jakie produkty spożywcze powinniśmy ograniczać?

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Czech wynika, że pot o najbardziej przykrym zapachu wydzielają osoby jedzące dużo czerwonego mięsa.

Kolejnym produktem, który znajduje się na czarnej liście jest curry. Aromat kuminu i curry znacznie pogarsza zapach naszej skóry i sprawia, że niestety utrzymuje się na ciele nawet przez kilka dni.

Jesteś na diecie? Uważaj, żeby nie przesadzić z ilością spożywanego błonnika. Zjedzenie więcej niż 5 gramów błonnika na raz powoduje powstawanie dużej ilości gazów takich jak wodór, metan i dwutlenek węgla. Aby temu zapobiec, należy podczas diety pić dużo wody, co równoważy powyższe działanie błonnika.

BLOG POSbistro - czosnek

Nie mamy też dobrych wiadomości dla fanów czosnku. Po zjedzeniu czosnku, organizm uwalnia związki siarki, które w połączeniu z potem sprawiają, że skóra pachnie wyjątkowo nieatrakcyjnie.

To samo tyczy się cebuli. Podczas trawienia cebuli z płuc uwalniają się olejki eteryczne, które powodują brzydki zapach z ust. Nieprzyjemny zapach utrzymuje się jeszcze na długo po strawieniu warzywa.

Miłośnicy kawy powinni wiedzieć, że napój ten uaktywnia gruczoły potowe, więc bardziej intensywnie się pocimy. Dodatkowo wysusza jamę ustną, co powoduje szybkie namnażanie się bakterii i w konsekwencji nieświeży oddech.

Starajmy się ograniczać spożywanie smażonych potraw oraz produktów zawierających konserwanty. Sztuczne barwniki i dodatki aromatyzujące nasilają przykry zapach skóry.

BLOG POSbistro - kawa

Co jeść aby piękniej pachnieć?

Czescy naukowcy dowiedli, że najłagodniejszy zapach wydzielają wegetarianie.

Aby nasza skóra pięknie pachniała starajmy się jeść więcej owoców morza, ryb i owoców.

Polecamy przyprawy takie jak imbir, kardamon i galangal, które pozostawiają na skórze piękny i świeży zapach.

Pamiętajmy również, że na przykry zapach wpływa pokarm, który zalega w jelitach. Aby temu zapobiec róbmy przerwy między posiłkami, jedzmy w spokoju i bez pośpiechu. Wtedy nasz układ trawienny zdąży je przetworzyć.

Pijmy również dużo wody i uprawiajmy sport. To sprawi, że będziemy regularnie pozbywać się toksyn z organizmu i nie będą one zaburzać naszego naturalnego zapachu ciała.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: Mitro, S., Gordon, A. R., Olsson, M. J., Lundström, J. N. (2012). The Smell of Age: Perception and Discrimination of Body Odors of Different Ages. PLoS ONE DOI: 10.1371/journal.pone.0038110; The Daily Meal; http://mamzdrowie.pl/dieta-a-zapach-naszego-ciala/

 

Ebook_POSbistro_Food_Truck

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *