Jak powinna wyglądać dobra karta dań w restauracji?

Restauratorzy, którzy odnieśli sukces wierzą, że dobrze skomponowane menu sprawia, że goście stają się głodni. Nie każdy wie, że błędy popełniane przy projektowaniu karty bezpośrednio przekładają się na spadek sprzedaży w danym lokalu gastronomicznym. Czy karta dań w Twojej restauracji jest skomponowana prawidłowo? Sprawdź!

Podstawowe dane

Na okładce karty powinna znaleźć się nazwa restauracji i jej logo. Na pierwszej stronie umieść imię i nazwisko szefa kuchni oraz jego zdjęcie. Dzięki temu zabiegowi zyskasz większe zaufanie klientów. Goście będą wiedzieć, kto przygotowuje dla nich dania i przestaną postrzegać restaurację jako anonimową.

Umieść również godziny i dni otwarcia restauracji, aby te informacje utrwaliły się w świadomości Twoich gości.

Krótka karta

Jeśli karta naszej restauracji jest krótka, daje to sygnał gościom, że serwowane przez nas potrawy są przygotowywane ze świeżych produktów.

Aby zmniejszyć ilość podawanych dań, wykreśl przede wszystkim te dania, które najrzadziej się sprzedają. W karcie nie powinny znaleźć się też potrawy, które niczym się nie wyróżniają i te, które z jakiś względów nie smakują Tobie lub obsłudze. Zachęć do weryfikacji karty również personel restauracji. Jeśli kucharze i kelnerzy będą czuć się odpowiedzialni za komponowanie menu lokalu, zaczną pracować z większym zaangażowaniem.

Pobierz kalkulator FC

Spójny wygląd

Wygląd karty powinien nawiązywać do restauracji i podkreślać jej styl. Tyczy się to wszystkich detali – nie tylko rodzaju potraw, jakie  się w niej znajdują, ale również warstwy prezentacyjnej. Dlatego też warto wcześniej przemyśleć grafikę, dobór czcionki, zdjęć i opisów poszczególnych dań.

Jeden rodzaj kuchni

Karta definiuje restaurację, jak również samego szefa kuchni. W większości przypadków specjalizuje się on tylko w jednym rodzaju kuchni. Nie powinno się więc mieszać dań z różnych rodzajów kuchni, bo w oczach gości będziemy mało wiarygodni. Klientom będzie trudno też dostrzec to, czym restauracja ma się wyróżniać. W efekcie będzie postrzegana jako jedna z wielu i nie zapadnie gościom w pamięci.

Różnorodność dań

To, że karta jest krótka i dotyczy tylko jednego rodzaju kuchni, nie oznacza, że nie może być różnorodna. Pamiętaj o tym, że osoby odwiedzające restauracje mogę mieć różne preferencje. Jedni prowadzą zdrowy tryb życia i uwielbiają dietetyczne potrawy, inni zaś nie liczą kalorii, chcą zjeść „po domowemu” i nie wyobrażają sobie obiadu bez mięsa.

Pobierz e-book o BDO

Możliwość wymiany składników

To bardzo ważne, szczególnie w przypadku krótkich kart. Jeśli danie zwykle podawane jest z kluseczkami, zaznaczmy możliwość zamiany tego składnika na ziemniaki, frytki lub ryż. To duże urozmaicenie dla Twoich gości, które sprawi, że karta „optycznie się powiększy”, a menu stanie się bardziej atrakcyjne.

Oczywiście te informacje powinny być jasno i czytelnie zaznaczone w karcie. Klienci z pewnością docenią taką możliwość i będą częściej Cię odwiedzać.

Dodawanie nowych dań do karty

W ostatnich czasach bardzo modne staje się komponowanie potraw z sezonowych produktów i dodawanie ich do menu w formie wkładki. W ten sposób możesz przetestować jakość i smak proponowanych przez nas dań. Jeśli goście je pokochają, zawsze możesz włączyć je na stałe do menu.

Czytelna karta

Czcionka nie może być ani zbyt skomplikowana, ani zbyt mała, żeby każdy gość mógł swobodnie przeczytać nazwy wszystkich potraw. Karta powinna mieć dużo światła, więc zachowaj odpowiednie odstępy między poszczególnymi potrawami. Przy każdym daniu umieść cenę i w miarę możliwości informacje o podstawowych składnikach, z jakich jest przygotowywane.

New call-to-action

„Sektor sprzedawalny”

Sektor sprzedawalny to miejsce w karcie, które zwraca największą uwagę czytającego. W karcie jednostronnej to miejsce dokładnie w środku. W karcie dwustronnej to środkowa część w górnej części karty. W karcie trzystronnej zaś – to środkowa część w dolnej części karty.

W tym sektorze umieść dania, które są wizytówką lokalu i najbardziej zależy Ci na ich sprzedaży. Mogą to być specjalności szefa kuchni lub dania dnia.

Zdjęcia dań

Umieszczając menu również na stronie internetowej lokalu postaraj się opublikować galerię ze zdjęciami potraw. Będzie to silna zachęta dla potencjalnego klienta, żeby odwiedził lokal.

Gratisy

Jeśli masz gratisy w swojej ofercie, koniecznie umieść informacje o nich w karcie. Drobne przystawki podawane w oczekiwaniu na zamówienie nie kosztują wiele, a powodują, że klienci czują się wyjątkowi. W rezultacie zostawiają większy napiwek i wracają.

Dbanie o czystość kart

Regularnie przeglądajmy wszystkie karty sprawdzając, czy są czyste i niezniszczone. Karty odzwierciedlają bowiem jakość serwowanych przez nas potraw i zaangażowanie personelu.

Miesięczne podsumowania

Co miesiąc rób statystyki sprzedaży. W podsumowaniu uwzględnij potrawy, które sprzedawały się najczęściej, oraz te, które cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem. To da Ci możliwość poznania preferencji smakowych gości i szybkiego reagowania w razie potrzeby. Proces tworzenia menu jest ciągły i nieskończony. Wymaga sporego nakładu pracy i cierpliwości, ale daje wymierny efekt w postaci powracających, zadowolonych gości. Dobra karta powinna rozwijać się wraz z lokalem.

New call-to-action

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: Papaja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *