Gdzie zaparkować Food Truck?

Food trucki, czyli popularne „samochody” z jedzeniem opanowały Polskę. Główną zaletą food trucka jest jego mobilność. Gdzie zatem można legalnie zaparkować food truck w Polsce? Oto studium kilku przypadków i rozwiązań, jak i gdzie zaparkować nasz biznes na kółkach zgodnie z prawem.

  1. Przed biurowcem

Wiadomo, że w wielkich biurowcach i przed firmami jest najwięcej głodnych osób. Zwłaszcza w porze lunchu. W przypadku postawienia food trucka w okolicach biura, należy wcześniej upewnić się, do kogo należy plac przed budynkiem. Jeżeli właścicielem jest ta sama osoba, co budynku, możemy od niej podnająć miejsce – na przykład raz w tygodniu na kilka godzin. Dzięki mobilności food trucka, codziennie można stanąć w innym miejscu, a więc zebrać większą liczbę klientów. Warto jednak w tym przypadku przyzwyczaić klientów, w który dzień tygodnia mogą liczyć na pyszne posiłki z naszej ciężarówki. Pamiętajcie jednak, że jeżeli jest to parking płatny, to nie można tam postawić food trucka! Opłacie na takim parkingu podlega postój, a nie handel, więc w przypadku sprzedawania jedzenia, postój jest nielegalny.

  1. Przed szkołą

Nie poleca się postawienia food trucka w okolicach szkół. Można to jednak z powodzeniem zrobić blisko uczelni czy akademików. Studenci z chęcią skuszą się na burgera albo wegetariańskie przysmaki. W przypadku terenu komunalnego, należy zwrócić się z pytaniem o możliwość jego użytkowania do urzędu miasta. Gdy okolica jest zarejestrowana jako teren niekomunalny, zwracamy się do właściciela – spółdzielni mieszkaniowej, czy uczelni (w przypadku terenu kampusu lub bezpośredniej lokalizacji budynku uniwersyteckiego).

 

New Call-to-action

 

  1. Blisko atrakcji turystycznej lub w parku

Świetny pomysł, ale w tym przypadku najlepiej postawić swoje auta na prywatnym terenie. Niektóre miasta w Polsce mają specjalne tereny czy miejsca wyznaczone dla food trucków, ale rzadko są one blisko atrakcji turystycznych. Kiedy nie mamy możliwości wynajęcia miejsca blisko zabytków, można zrobić to na trasie dojazdowej lub spacerowej. Należy pamiętać, że nie można stawiać food trucków w okolicy lokali gastronomicznych, które wystawiają letnie ogródki.

W przypadku parku należy zwrócić się do zarządcy osiedla, spółdzielni mieszkaniowej lub instytucji miejskiej, której podlegają tereny zielone. Food trucki mają też dotrzeć do… Parków Narodowych! Niedawno Tatrzański Park Narodowy ogłosił przetarg na mobilne punkty gastronomiczne przy wejściach do parku. Warunkiem jest jednak podawanie jedzenia zdrowego, regionalnego i świeżego. Pozostaje się tylko zgłosić!

  1. Blisko przystanku, węzła komunikacyjnego

Najlepiej wykorzystać tereny komunalne, lub prywatny parking. Ważne, aby był swobodny dojazd lub dojście do naszego food trucka i aby był on widoczny dla oczekujących na przystanku. Sprawdzi się też postawienie samochodu blisko dworców dla busów czy kolejek.

  1. Na imprezie

Często w miastach organizowane są „zjazdy” food trucków. W jednym miejscu na zorganizowanej imprezie spotyka się kilka lub kilkanaście samochodów. Teren jest ogrodzony, są zapewnione stoliki, krzesła i wystrój. W tym przypadku należy dogadać się z organizatorem imprezy. W takim miejscu przydaje się POSbistro, dzięki któremu szybciej obsłużymy większą liczbę klientów, co jest bardzo ważne w przypadku długich kolejek.

Zdarza się, że takie „food truckowe miejsca” czy „ogródki” w miastach są dostępne przez cały okres letni, nie tylko w czasie cyklicznych imprez. Nie pozostaje nic innego, jak wybrać najlepsze miejsce w mieście, zaparkować i nakarmić chętnych 🙂

Czytaj również: Czy Food Truck to opłacalny biznes?

New Call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *