13 rzeczy, których nie wiesz o sushi

Sushi to japońska potrawa potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym i najróżniejszych dodatków staje się coraz bardziej popularnym daniem. 

Ciekawostki na temat sushi

1. Sushi to jedna z najzdrowszych potraw na świecie. Jest bogata w żelazo, witaminy, składniki mineralne, enzymy i kwasy omega-3. Ma bardzo mało tłuszczu, cholesterolu i przede wszystkim kalorii. Standardowa porcja sushi (czyli 6 krążków) ma od 130 do 200 kalorii.

2. Japończycy jedzą sushi codziennie.

3. Sushi jest uważane za tajemnicę długowieczności Japończyków – żyją bowiem średnio aż 84 lata. Dla porównania: Polacy żyją 76 lat a Amerykanie 78 lat.

4. Dlaczego sushi jest drogie? Oczywiście płaci się za wysoką jakość składników – głównie ryb. Warto dodać, że w ciągu ostatnich miesięcy ceny ryb wzrosły o 70%, więc nie ma co liczyć na to, że sushi stanieje.

5. Najdroższa ryba z jakiej przygotowuje się sushi to węgorz unagi. Jeszcze niedawno kosztował 180 zł za kilogram, obecnie cena tej ryby jest dwukrotnie wyższa.

6. Kupując sushi na wynos nigdy nie wkładaj go do lodówki. Ryż po włożeniu do lodówki natychmiast traci wszystkie najcenniejsze walory.

7. Jeśli podczas uczty sushi przedawkujesz wasabi, możesz ratować się marynowanym imbirem. Działa on jak neutralizator smaku.

8. W restauracjach serwujących sushi podczas spożywania sake lub zupy można siorbać, ale nie wolno bekać. Nie wolno też pozostawiać nadgryzionego kawałka sushi na talerzu.

9. W restauracjach sushi odradza się picie wody podczas spożywania sushi. Kelnerzy najczęściej podają zieloną herbatę.

Sprawdź szczegóły

10. Panuje przekonanie, że świeże sushi można kupić tylko w czwartki. To mit! Kilka lat temu rzeczywiście świeże ryby były dostarczane do restauracji w czwartki (czasem również we wtorki). Obecnie managerowie lokali gastronomicznych mogą zamawiać świeże ryby w dowolny dzień tygodnia (nawet soboty).

11. Największą tajemnicą mistrzów sushi są proporcje octu i cukru dodawanego do ryżu. Dla przykładu: w jednej z najlepszych i najdroższych restauracji w Japonii do ryżu nie dodaje się w ogóle cukru.

12. W XIX wieku sushi było większe niż to, które możemy kupić dzisiaj. Jako, że ludzie nie znali jeszcze lodówek i zamrażarek, serwowane w nim ryby były marynowane w sosie sojowym, zasalane lub gotowane, by przedłużyć ich okres przydatności do spożycia.

13. Sushi powinny unikać osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi czy tendencją do obrzęków ponieważ sos sojowy zawiera sporą ilość sodu.

Autor: Agnieszka Śliwińska

New call-to-action

3 thoughts on “13 rzeczy, których nie wiesz o sushi

  • 6 podpunkt zaprzecza 12…

    Reply
    • czytamy ze zrozumieniem, w 6 mowa o ryżu a w 12 o rybach 🙂

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *