Polacy jedzą coraz mniej ryb i ziemniaków!

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny Polacy jedzą coraz mniej ziemniaków. Dla porównania: statystyczny Polak 15 lat temu jadł o 22 kg ziemniaków więcej, niż obecnie.

Centrum Badania Opinii Społecznej donosi, że Polacy jedzą najwięcej pieczywa, kasz i innych produktów mącznych. Tylko połowa naszej populacji pije butelkowaną wodę mineralną.

Wolimy drób od wieprzowiny i wołowiny

63% Polaków kilka razy w tygodniu kupuje mięso i jego przetwory, a co czwarty Polak je mięso codziennie! Spadła jednak ilość spożywanej wołowiny i wieprzowiny na rzecz drobiu. Czternaście lat temu przeciętny Polak zjadał prawie 15 kg drobiu rocznie, obecnie kupujemy go ponad 26 kg.

Jemy dużo mniej warzyw i owoców

Niemal połowa Polaków spożywa produkty mleczne, ale tylko 1/3 z nas przyznaje, że kupuje warzywa i owoce i dba o to, by włączać je do codziennych posiłków. Dla porównania warto zaznaczyć, że 13 lat temu przeciętny Polak jadł rocznie o 20 kg warzyw i prawie 6 kg owoców więcej, niż obecne. Tylko 2% Polaków zjada zalecane 5 porcji warzyw i owoców dziennie, a najwięcej warzyw jedzą kobiety.

BLOG POSbistro - ryby

Nie lubimy jeść ryb

Ze wszystkich produktów, które spożywają Polacy, najmniej jest ryb. Rocznie na przeciętnym Polskim stole gości tylko 13 kg ryb (dla porównania, w Unii Europejskiej aż 22 kg).  Przyznajemy, że ryby są zdrowe i powinny być częstym składnikiem naszej diety, ale jemy je niestety okazjonalnie – głównie podczas świąt. Polacy najczęściej wybierają łososia i pangę.

A jak jest ze słodyczami?

Ponad połowa Polaków sięga po nie zbyt często. Co piąty Polak nie widzi umiaru w ilości spożywanych napojów typu Coca-cola, Fanta czy Mirinda.

Statystyczny Polak zjada 42 kg cukru rocznie. Dla porównania: Niemiec zjada 35 kg, Francuz 36 kg a Grek 30 kg.

Dlaczego jemy tak mało owoców i warzyw?

Warzywa i owoce zalicza się do najdroższej żywności. Przyjmuje się, że w pierwszej kolejności w razie pogorszenia sytuacji ekonomicznej rodziny, ograniczają oni spożycie owoców i warzyw.

Jeśli macie wątpliwości, czy dobrze się odżywiacie, mamy dla Was ściągę w postaci piramidy zdrowia.

BLOG POSbistro - piramida zdrowia
https://www.facebook.com/poradnikzdrowiepl

 

Autro: Agnieszka Śliwińska

Źródło: http://cbos.pl , http://stat.gov.pl/

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *