11. Małopolski Festiwal Smaku – Wielki Finał!

29 i 30 sierpnia plac Wolnica zmienił się w wielką kulinarną ucztę. A to za sprawą zakończenia tegorocznej kulinarnej podróży po regionie. Na placu w Krakowie pojawiło się mnóstwo budek, w których można było skosztować wszystkich smakołyków, nagradzanych przez ostatnie dwa miesiące przez gości Małopolskiego Festiwalu Smaku i komisję konkursową.

Gości przybyłych na krakowski Kazimierz karmili producenci lokalnych specjałów, m.in z Wieliczki, Oświęcimia, Wadowic, Miechowa, Nowego Targu, Tarnowa i Starego Sącza.

Na straganach można było znaleźć prawdziwe rarytasy, np. pierogi domowe z Witowa (koło Zakopanego) o zaczepnej nazwie "Pierogi po Zbóju", pierożki ze szpinakiem i fetą czy pierożki z soczewicą i wędzonką.

[banner id=”5424″]

Dla tych, którzy wolą bardziej nietypowe smaki, wystawcy przygotowali czekoladowe pierożki z bananem i białą czekoladą, pomidorowe, z kaczką i morelą, nadziewane cukinią i czarnuszką oraz pokrzywowo-czosnkowe.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również różnego rodzaju pieczywa – jedne fantastycznie udekorowane, inne leżące w wielkich, wiklinowych koszach, inne pokrojone w drobną kosteczkę, przygotowane do degustacji.

Można było skosztować m.in pieczywa na zakwasie bez drożdży z tarnowskiej piekarni Błajan, pajdę zbója Wasyla (Mc Wasyl) z wołowiną, domową musztardą i sosem z czosnkiem niedźwiedzim, tortu chlebowego z twarożkiem i warzywami czy tradycyjnego chleba ze smalcem.

Miłośnicy ryb również mogli znaleźć coś dla siebie. Dumnie prezentował się bowiem pstrąg ojcowski z wyjątkowej hodowli w Ojcowie a spiżarnia Doliny Karpia w Brzezince przygotowała na tę okazję pyszne ryby w zalewie lub pomidorach.

Nie zabrakło też stoisk z pachnącymi, regionalnymi serami. Prócz popularnych oscypków i bunców można było skosztować m.in szaszłyki z serów owczych oraz mozarelli owczej z różnymi dodatkami, np. z czarnuszą, czosnkiem niedźwiedzim i suszonymi pomidorami lub z chili i pietruszką.

Pragnienie gości skutecznie gasili gospodarze z Małopolskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych "Natura", którzy serwowali świeże, tłoczone soki z Tłoczni Chocznia.

Gwoździem programu był jednak baran po szczawnicku, dumnie pieczony na ruszcie.

Imprezie towarzyszyły pokazy gotowania, liczne konkursy i koncerty lokalnych artystów.

Małopolski Festiwal Smaku to największe regionalne wydarzenie, które co roku promuje małopolskich producentów i ich wyroby. Organizatorem Festiwalu jest Województwo Małopolskie a partnerem Strategicznym Delikatesy Alma.

Cieszymy się, że kolejny raz moglibyśmy w nim uczestniczyć. Tymczasem zapraszamy na fotorelację i do zobaczenia za rok!

 

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *