Bemary gastronomiczne – co musisz wiedzieć zanim je kupisz
Serwowanie potraw w odpowiedniej temperaturze to znak rozpoznawczy dobrej restauracji i hotelu. W chwili obecnej, rynek oferuje nam szeroki wybór bemarów gastronomicznych, które pozwalają nam tę temperaturę utrzymać. Poniżej przedstawiamy porady jak wybrać bemar, który będzie niezawodny dla Twojego biznesu.
W czasie przyjęć lub śniadań serwowanych dla większej liczby gości przyda się wyposażenie, które pomoże zachować odpowiednią temperaturę, czyli bemary i podgrzewacze. Utrzymują one ciepło na odpowiednim poziomie, przez co potrawy będą dłużej gotowe do spożycia.
Przyjęte temperatury potraw serwowanych w restauracji:
- dla gorących dań głównych i deserów gorących – min. 63ºC
- dla zup – min. 75ºC
- dla gorących napojów – min. 80ºC
- dla potraw na zimno (od surówek, po wędliny, napoje i desery) – ok. 4ºC
Temperatura dla gorących dań powinna być wyższa, jeżeli zostały one wcześniej schłodzone i potem odgrzane. W takim przypadku podaje się je w temp. 75 ºC, aby zapewnić bezpieczeństwo produktów. Potrawy serwuje się w osobnych pojemnikach, które chronią przed zanieczyszczeniami. Należy pamiętać, że ciepłe dania podane w podgrzewaczu należy trzymać góra dwie godziny. Później nie nadają się do spożycia. Do każdego pojemnika w bemarze lub do podgrzewacza winny znaleźć się osobne sztućce – łyżki lub szczypce do nakładania, tak aby zachować podstawowe zasady higieny i przepisy Sanepidu.
Zachować ciepło
Bemary gastronomiczne to urządzenia kuchenne zaprojektowane w formie wózków na kółkach. Posiadają naczynia utrzymujące wysoką temperaturę, a niektóre z nich mają dodatkową grzałkę. Na stołówkach czy w restauracjach samoobsługowych bemary mają dodatkowo ladę (tzw. bufet) lub zostały zamontowane na stałe – tzw. bemary stacjonarne. Na zapleczu restauracji wykorzystuje się bemary elektryczne stołowe.
W tradycyjnych bemarach pojemnik z żywnością otacza ciepła woda, która utrzymuje temperaturę. Woda może być podgrzewana elektrycznie – w mniejszych bemarach, stojących na stołach lub ladzie, które przydają się w kuchni. Drugą opcją jest palnik gazowy, który pozwala na kontrolowanie ciepła. Bemary gazowe można podłączyć do instalacji elektrycznej.
Bemary są produkowane ze stali nierdzewnej, która zapobiega szkodliwemu działaniu wody i chroni przed korozją. Do tego utrzymują ciepło. Stalowe urządzenia są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne.
Bemar gastronomiczny nie jest tani – najmniejsze i najprostsze kosztują kilkaset złotych, bufet nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto w niego zainwestować tylko w przypadku, gdy jest naprawdę potrzebny w naszej restauracji.
Autor: Anna Motyka