Bikony w restauracjach? Nowy trend marketingowy

Pomysłów na otwarcie własnej gastronomii jest naprawdę wiele. Koncepcje lokali są wdrażane w życie w błyskawicznym tempie, a co za tym idzie miejsce na mapie kulinarnej Polski jest już w znacznym stopniu zagospodarowane. Każdy z lokali “walczy” z konkurencją o uwagę i zainteresowanie klientów. Coraz więcej restauratorów stara się przyciągnąć i zatrzymać Gości lokalu korzystając z dobrodziejstw technologicznych m.in. z bikonów. Czym są bikony (z ang. beacony) i jak mogą pomóc w wypromowaniu restauracji? O tym poniżej.

Czym jest bikon?
Bikon (beacon) to mały nadajnik, który emituje sygnał przy pomocy bluetooth. Mechanizm ten cechuje się długą żywotnością baterii i daje gwarancję działania nawet do 2 lat! Kilkucentymetrowe urządzenie może przybierać formę naklejki, lub małego pudełka. Gdzie można je umieścić? Praktycznie wszędzie – na przedmiotach, na terenie marketów, na ulicy, a nawet na opasce na ręce.

Czemu służy ten niepozorny przyrząd? Odpowiedzi jest kilka. Bikon wspomaga marketingowo, wpływa na statystyki sprzedażowe, pełni funkcję informacyjną, ale również może być używany indywidualnie. Ten nowoczesny mechanizm pomoże nam znaleźć zagubione rzeczy, czy też poinformuje, że nasze dziecko oddaliło się od nas za daleko. Jak bikon może współpracować ze sklepami, restauracjami? W jaki sposób ten nadajnik może “nakręcać” machinę sprzedażową? Na to pytanie z miłą chęcią odpowiemy w dalszej części artykułu.

Jak wygląda proces nawiązywania połączenia naszego telefonu z bikonem, a następnie przesyłania informacji? Wystarczy, abyśmy na naszym urządzeniu mobilnym (smartfonie, bądź tablecie) zainstalowali odpowiednią aplikację. Dzięki oprogramowaniu, nasze urządzenie (z włączonym bluetooth) “wyłapie” znajdujące się  w pobliżu bikony. Jakie informacje zostaną nam przekazane? W zależności jaka branża nas interesuje, możemy przeglądać oferty promocyjne sklepów, składać zamówienia w restauracji przed pojawieniem się w niej, czy też znaleźć zagubiony przedmiot. Skoncentrujmy się jednak na wykorzystaniu bikonów w gastronomii.

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

Bikon-rewolucja w gastronomii

A co jeśli nasi Klienci uwielbiają naszą kuchnię, ale jednocześnie nie czują się doceniani za swoją lojalność w stosunku do naszego lokalu? A może w naszej restauracji jest dość tłoczno i stali klienci są sfrustrowani czasem oczekiwania na zamówione dania? Jeszcze innym problemem jest brak kontaktu z klientem poza obszarem restauracji – konsumenci nie otrzymują bezpośrednio informacji o promocjach, organizowanych wydarzeniach, czy też dedykowanych dla nich personalnie rabatach.
Na rynku dostępnych jest kilka aplikacji dla użytkowników, które pozwalają na “pozostanie w kontakcie” ze swoimi klientami. My jednak skoncentrujemy się na opisaniu aplikacji DirectBistro. Jak oprogramowanie działa w połączeniu z aktywnym bikonem? Uchylimy Wam rąbka tajemnicy, jak cała interakcja wygląda “od kuchni”.

Directbistro
Aplikacja DirectBistro zadziała, tylko w momencie gdy zainstalujesz w lokalu odpowiednią infrastruktuję opartą na bikonach. Wtedy wystarczy, że Twoi klienci pobiorą apikację, a gdy znajdą się w pobliżu Twojej restauracji, otrzymają powiadomienie o aktualnych promocjach i rabatach, które oferujesz. Potencjalni klienci, będą mogli również sprawdzić dostępność miejsc w restauracji i dokonać rezerwacji poprzez aplikację. Ponadto, aplikacja DirectBistro daje możliwość przywołania kelnera do stolika lub złożenie zamówienia bezpośrednio w lokalu i przypisanie go do stolika przy którym siedzi klient.

New Call-to-action

Wykorzystując DirectBistro restauracja może doceniać swoich stałych klientów. W jaki sposób? Już tłumaczymy – aplikacja gromadzi informacje o częstotliwości odwiedzin lokalu. Statystyki te są przekazywane do danego punktu gastronomicznego, który w efekcie przygotowuje rabaty i oferty promocyjne indywidualnie dopasowane do Klienta. Stali bywalcy otrzymują również tzw. Karty lojalnościowe.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj również: Ciekawe pomysły na marketing w restauracji

POSbistro system dla gastronomii na tablety

One thought on “Bikony w restauracjach? Nowy trend marketingowy

  • fajny artykuł
    Każdy sposób walczenia o nowego klienta i utrzymania starego jest dobry 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *