Jak otworzyć małe bistro?

Jak otworzyć małe bistro

Własny lokal jest marzeniem wielu osób. Trzeba jednak przygotować się na kilka skomplikowanych kwestii do załatwienia, aby to pragnienie stało się faktem. Wystarczy tylko właściwie się do tego przygotować. Co zrobić, aby otworzyć małe bistro?

Własny biznes to nie zabawa. Formalności, papierkowa robota, zatrudnianie ludzi. Tak będzie wyglądała Twoja codzienność, jeżeli zdecydujesz się otworzyć bistro. Musisz być przygotowany na ciężką pracę, nawet jeżeli restauracja ma być mała i kameralna. Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz stworzyć miejsce wyjątkowe, niepowtarzalne i faktycznie dobrze funkcjonujące, musisz być codziennie w swoim bistro. Musisz mieć pod kontrolą to, co dzieje się w Twoim lokalu. To podstawa sprawnie działającego biznesu.

Wszystko zaczyna się od pomysłu

Zacznijmy jednak od początku. Przede wszystkim, aby otworzyć lokal gastronomiczny, musisz mieć pomysł na bistro, a także przygotować biznesplan. Warto stworzyć jak najbardziej oryginalną koncepcję, nieco odbiegającą od utartych schematów. Powinno to być miejsce spełniające Twoje marzenia, a jednocześnie skierowane do konkretnej grupy docelowej. Musisz wziąć pod uwagę potrzeby swoich gości, ponieważ to oni zapewnią zyski Twojemu lokalowi. Sprawdź gdzie otworzyć bistro, aby grupa docelowa miała do niego łatwy dostęp, a Twój lokal zawsze był wypełniony po brzegi zadowolonymi klientami. Dlatego rusz teraz głową, zbadaj lokalny rynek. No i zacznij planować.

Kwestie finansowe

Gdy już będziesz miał całą koncepcję lokalu w głowie i na papierze, trzeba przejść od marzeń do spraw nieco przyziemnych, czyli finansów. Należy zgromadzić odpowiednie środki na otwarcie lokalu. Trzeba zaplanować swoje możliwości finansowe zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie. Musisz dokładnie określić, jakie nakłady finansowe będą potrzebne do rozkręcenia bistro w pierwszym roku jego działalności. Warto także oszacować, ile oszczędności posiadasz oraz czy masz szansę na otrzymanie kredytu na rozwój działalności gospodarczej (sprawdź programy unijne oferowane w Urzędzie Pracy w Twoim mieście).

Papierkowa robota – formalności i jeszcze raz formalności

Pomysł to nie wszystko. Teraz trzeba go zalegalizować. W tym celu należy udać się do urzędu, aby założyć działalność gospodarczą. Wiąże się to z koniecznością wypełnienia sterty dokumentów m.in. potrzebnych w ZUS-ie czy w Urzędzie Skarbowym. Kolejnym krokiem będzie także załatwienie dokumentów wymaganych do odbioru lokalu przez Sanepid czy Ochronę Przeciwpożarową.

Wnętrze, sprzęt i ludzie – o to musisz zadbać

Po załatwieniu wszystkich kwestii formalnych i finansowych, warto przystąpić do najprzyjemniejszej części – wyposażania lokalu w sprzęty i dekoracje. Podstawą jest zaaranżowanie przestrzeni zgodnej z serwowaną kuchnią. Powinno to być wnętrze klimatyczne i po prostu piękne na swój sposób. Pamiętaj, że restaurację tworzą przede wszystkim ludzie. Zatrudniając profesjonalną załogę i świetnego kucharza osiągniesz naprawdę duży sukces. Ludzie będą chcieli się u Ciebie stołować, bo będzie panowała tam świetna atmosfera. A będzie ona jeszcze lepsza, jeżeli zainwestujesz w  nowoczesne aplikacjie, które usprawnią obsługę klientów, przyjmowanie zamówień, a także wszystkie kwestie związane z zarządzaniem lokalem, jak np. POSbistro.

Miej oko na swój biznes

Popularnym trendem na polskim rynku jest zakładanie restauracji przez celebrytków. Często jednak firmują oni to miejsce jedynie swoim nazwiskiem. Nie można ich tam jednak spotkać na co dzień. Zwykle są jedynie na pierwszym otwarciu lokalu i sporadycznie na jakichś większych eventach, jeżeli są one organizowane w tym miejscu.

Przeczytaj również: Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *