Wymogi sanepidu dla małej gastronomii – darmowa checklista

Jakimi prawami i wymogami rządzi się mała gastronomia? Czy w jej przypadku obowiązują takie same zasady sanitarno-higieniczne, jak w przypadku większych lokali? Czy istnieje definicja małej gastronomii? Z jakimi trudami wiąże się otwarcie swojego własnego (małego) lokalu? Na wszystkie z tych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej. Na dole artykułu można pobrać darmową checklistę przed odbiorem sanepidu!

Nadrzędnym celem lokalu gastronomicznego jest zaspokojenie potrzeb żywieniowych człowieka. Działalność takiego miejsca ma charakter usługowy. Lokale, które sprzedają jedzenie są podzielone na większe i mniejsze. W tym artykule skoncentrujemy się na funkcjonowaniu małej gastronomii. Czym więc ona jest? Jaka jest jej definicja?

Mała gastronomia – definicja

Mała gastronomia to nic innego, jak tzw. “bar szybkiej obsługi”, w którym można zamówić i zakupić gotowe (wcześniej przygotowane) lub na szybko przyrządzone przekąski, takie jak: burgery, tortille, hot-dogi, makarony, zapiekanki czy też kanapki. Najczęściej takim szybkim jedzeniem konsumenci zajadają się na ulicy, również “na szybko”.  Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, mowa jest tutaj o budkach, fast foodach, które mogą przybierać formę food truck’ów. Taki rodzaj lokalu w znacznym stopniu różni się od dużych gastronomii, typu restauracje, w których dania są przyrządzane i przygotowywane od podstaw. Zważając na to, zastanówmy się jak wyglądają regulacje prawne w zakresie spełnienia warunków sanitarno-higienicznych przez małą gastronomię? Czy są one podobne do tych, które obowiązują podczas otwierania restauracji? O tym poniżej. 

Jeśli interesuje Cię jak sanepid sprawdza food trucku przeczytaj nasz wpis: Odbiór Sanepidu w Food Trucku

New Call-to-action

Mała gastronomia pod lupą sanepidu

Jakie wymogi sanitarno higieniczne musi spełniać bar, stoisko serwujące szybkie przekąski? Założenia techniczne dotyczą dostosowania pomieszczeń/urządzeń do świadczenia usług gastronomicznych i przyjęcia pierwszych Gości. Na co trzeba zwrócić uwagę?

 • Powierzchnie podłóg, ścian i blatów w takim lokalu powinny być antypoślizgowe i wykonane z materiału łatwo zmywalnego, który nie wchłania nadmiernej ilości wody.
 • Umywalki i zlewy? Koniecznie – to must have w każdym małym barze. Z pewnością absolutnym wymogiem jest obecność umywalki do mycia rąk, jak i zlewu przeznaczonego na czyszczenie drobnych sprzętów kuchennych (deski, noże, łyżki, etc.). Zamierzasz przygotowywać różne warzywa okopowe? Zasięgnij porady urzędników, czy w Twoim małym lokalu będzie to możliwe. Zazwyczaj w celu obróbki warzyw/owoców konieczne jest posiadanie dodatkowego pomieszczenia.
 • Bar szybkiej obsługi powinien mieć dostęp do ciepłej i zimnej wody.
 • Lady sałatkowe/lodówki powinny zawierać termometr, który będzie kontrolował temperatury w chłodniach.
 • Minilokal powinien posiadać wszelkie sprzęty do obróbki cieplnej (grill, frytkownica, opiekacz do bułek, opiekacz do mięsa).
 • Wyposaż swój bar w blaty, szafki wiszące, kosze na śmieci i odpady z pokrywami, dodatkowe deski do krojenia.
 • Gdzie należy przechować odzież wierzchnią personelu? Gdzie najlepiej trzymać środki czystości? Pomyśl o dodatkowych szafkach w obszarze swojego stoiska.
 • W lodówkach powinna obowiązywać zasada segregowania żywności.
 • Naucz się regularnie opisywać żywność, którą chcesz przechowywać. Przy pomocy naklejanych etykiet zanotujesz maksymalny termin jej spożycia.

Ebook_POSbistro_Food_Truck

Formalności, ach te formalności…

Przed spotkaniem z urzędnikiem reprezentującym sanepid, pamiętaj o przygotowaniu kilku ważnych dokumentów. O jakich pismach i oświadczeniach mowa?

 • HACCP –  Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli (aby mieć pewność poprawności dokumentu, najlepiej zlecić przygotowanie HACCP firmie zewnętrznej).
 • Dokumenty wymagane do sprzedaży alkoholu w barze (nie obejdzie się bez przygotowania: wniosku o sprzedaż napojów alkoholowych, zaświadczenia o wpisie do KRS, zgody właściciela na świadczenie w/w usług, decyzji sanepidu)
 • Książeczki sanitarno-epidemiologiczne osób zatrudnionych, a mających styczność z żywnością.
 • Kasa fiskalna to obowiązek przedsiębiorcy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r, każdy lokal świadczący usługi związane z dystrybucją i sprzedażą jedzenia, musi posiadać kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży.

Tematyka wymagań sanitarno-higienicznych w przypadku lokali – zarówno tych większych (restauracje), jak i mniejszych (małe bary i stoiska typu fast food) – jest dość obszerna. W celu zdobycia wszystkich potrzebnych informacji i poznania nowinek prawnych, należy zwrócić się do jednostki sanitarnej i porozmawiać z urzędnikiem. Dzięki szczegółowo przeprowadzonemu wywiadowi, wizyta przedstawiciela sanepidu będzie jedynie formalnością. Poniżej możesz natomiast pobrać naszą checklistę przed odbiorem sanepidu, która pomoże ci się na niego przygotować i o niczym nie zapomnieć! Wypełnij formularz i pobierz darmowy materiał poniżej 

Podobał Ci się ten wpis? Przeczytaj również: Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *