Codzienność kierowcy dostarczającego jedzenie. Sprawdź nasze Q&A i dowiedz się jak zmienić ją na lepsze?

Wydawać by się mogło, że osoba dostarczająca jedzenie głodnym i zmęczonym klientom, zostanie przez nich powitana niczym legendarny bohater, ratujący ich z opresji. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na kuriera, przytłoczoną obowiązkami obsługę i zbyt długi czas dowozu, który negatywnie wpływa na jakość jedzenia, klienci nie odbierają swojego zamówienia z uśmiechem na twarzy. Ich niezadowolenie źle wpływa również na samopoczucie kierowcy, który swoją frustrację może następnie przelać na obsługę lokalu. To wszystko prowadzi do pogorszenia się warunków w pracy, wzmaga stres i zmęczenie. 

Jak temu zapobiec? Jak polepszyć atmosferę w lokalu, ułatwić pracę kierowcy, kelnera i pracowników kuchni, a tym samym usprawnić realizowanie zamówień w dowozie? Na początku należy przeanalizować każdą problematyczną sytuację, a następnie znaleźć najlepsze rozwiązanie tej kwestii. Poniżej prezentujemy zbiór pytań i odpowiedzi, w których znajduje się wiele przydatnych informacji na temat tego, jak radzić sobie z dowozami. Rynek dowozu jedzenia w Polsce z roku na rok się powiększa, dlatego warto postarać się o jak najlepszą obsługę zamówień w dostawie. 

Q: Gdy w lokalu panuje duży ruch, uwaga kelnerów w całości skupia się na obsłudze gości na miejscu. Cierpi na tym koordynacja zamówień na dowóz i marnuje się czas kierowcy. Jak temu zapobiec?

A: Oprogramowanie POS dla gastronomii znacząco usprawnia proces składania zamówień i ich realizowania – kelner obsługuje intuicyjne menu, a dane są na bieżąco przesyłane do miejsca przygotowywania posiłków. Przekazywanie informacji jest szybkie, wyklucza pomyłki i oszczędza czas kelnera – może on zająć się serwisem gości, ale też przyjmować zamówienia telefoniczne i te złożone za pomocą aplikacji. 

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z rozwiązań, które pomagają obsługiwać zamówienia w dowozie. Przykładem takiego rozwiązania jest POSdriver – aplikacja na urządzenia mobilne dedykowana kierowcom. Pomaga ona nie tylko zaplanować trasę, ale wysyła również na smartfon kierowcy powiadomienia o zamówieniach gotowych do odbioru, co ułatwia organizację kursu i unikanie tzw.“pustych przebiegów”. Wyręcza kelnera z obowiązku informowania kierowcy o statusie zamówienia – powiadomienia są wysyłane przez aplikację automatycznie.

Q: Przygotowane zamówienie stygnie na kuchni, ale kelner nie może go przekazać kierowcy, bo ten wciąż się nie pojawia. W rzeczywistości utknął w korku, ale nikt z obsługi nie jest tego świadomy. Jak obejść złe planowanie i skoordynować pracę kierowcy z wydawaniem zamówień?

A: POSdriver umożliwia kelnerowi śledzenie trasy kierowcy, dzięki czemu może ocenić kiedy dostawca pojawi się w lokalu i będzie w stanie zabrać kolejne zamówienia w trasę. Ponadto na smartfonie kuriera wyświetla się informacja o złożonych zamówieniach na dowóz i o ich statusie – co jest właśnie przygotowywane, a co gotowe do odbioru. Dzięki temu wie czego może się spodziewać po przyjeździe do lokalu i czy powinien się spieszyć czy ma akurat wolniejszą chwilę.

Q: Przy odbieraniu zamówienia kelner podaje nierealny czas dostawy, ponieważ nie jest w stanie ocenić na jakim etapie rozwożenia jedzenia jest kierowca i nie może sprawdzić, który kierowca jest już wolny. Jak ulepszyć komunikację pomiędzy lokalem a dostawcą?

A: To kolejny problem, który rozwiązuje funkcja śledzenia kierowcy na mapie – kelner może ocenić ile czasu zajmie dostawa, a dzięki temu precyzyjniej określić czas dowozu. Wie gdzie obecnie znajduje się kierowca, czy utknął w korku lub czy któreś zamówienie znacząco się przedłużyło, przez co opóźniło się kolejne. 

Q: Klienci chcieliby być informowani o konkretnym terminie dostawy, żeby lepiej zaplanować swój czas. Jak możemy odpowiedzieć na ich potrzeby?

A: Duży przedział czasowy, w którym zamówienie może zostać dostarczone, powoduje, że klienci podejmują się różnych czynności w trakcie oczekiwania na kuriera. Może się zdarzyć, że w momencie odbioru zamówienia są czymś zajęci – zdecydowali się na “szybkie” wyjście do sklepu, biorą kąpiel albo zapomnieli przygotować pieniądze. Powoduje to sytuację, w której kierowca spędza u danego klienta więcej czasu niż powinien. Rozwiązaniem jest wysyłanie powiadomień, gdy kurier już się zbliża. Dzięki wiadomości SMS klient wie, że za kilka lub kilkanaście minut powinien być gotowy na przyjęcie kierowcy. 

Q: Kierowca ma problemy z rozliczeniem się na koniec dnia, szczególnie gdy nie pamięta ile pieniędzy miał w kasie przed rozpoczęciem kursów. 

A: W aplikacji POSdriver kierowca ma dostęp do własnego raportu sprzedażowego, który znacznie ułatwia mu rozliczenie w lokalu. Raport zawiera podsumowanie płatności w zależności od typu (karta, gotówka itp.), liczbę rachunków oraz liczbę kursów oraz podsumowanie generalne. 

Q: Mam kilka lokali i we wszystkich oferuję opcję jedzenia na dowóz. Jak efektywnie i w prosty sposób zorganizować dostawy w sieci lokali? 

A: Jeśli prowadzisz sieć lokali lub franczyzę, aplikacja POSdriver pomoże Ci zarządzać dostawami w najbardziej optymalny sposób. Jeden kierowca, będzie mógł obsługiwać dostawy z kilku miejsc jednocześnie, co daje Ci pewność, że czas jego pracy będzie w pełni wykorzystany, a ty zaoszczędzisz na dodatkowych kosztach. Aplikacja udostępnia również raporty dostaw dla każdej z lokalizacji osobno.

Podobno proste rozwiązania są najlepsze. Aplikacja, która ułatwi pracę twojego kierowcy i kelnera, może w znaczący sposób wpłynąć na usprawnienie ruchu w restauracji, a tym samym zwiększyć zadowolenie klientów. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach dowozu jedzenia, serdecznie zapraszamy na odbywające się w Krakowie Targi HORECA. 21 listopada odbędzie się prelekcja organizowana przez naszą firmę. Jej temat to “Dowozy jedzenia – na własną rękę czy poprzez serwis online?” Zapraszamy do Sali Wiedeń w godzinach 10:20 – 11:25. Na miejscu będą Państwo mogli zapoznać się z naszym oprogramowaniem i wypróbować je na żywo. Zachęcamy również do odwiedzin naszego POSbistrowego stoiska (C13 w sektorze HORECA/GASTROFOOD).

 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *