Deserowe trendy 2016!

Gdy za oknem szaro i ponuro, czas na słodki deser! W 2016 roku restauratorzy prześcigali się w tworzeniu nowych smaków. Nie zabrakło starych znajomych odkrytych na nowo. Chimney bake, makaroniki, lodowe kanapki… czyli przedstawiamy deserowe trendy!

W tym roku desery przeżyły swój renesans. Restauratorzy wymyślali zupełnie nowe smaki ze znanych już składników. Przedstawiamy 10 najbardziej popularnych deserów:

  1. Makaroniki

Przybyły do nas z Francji, gdzie znane były już od XIII wieku. To słodkie ciastko zrobione z białek jaj, cukru pudru i migdałów, w środku skrywa masę. Makaroniki stały się hitem dzięki amerykańskiemu serialowi „Plotkara”, wystąpiły też filmie „Wilk z Wall Street”. Są pyszne i kolorowe, co pozwoliło im na zrobienie kariery na Instragamie. Ciastka potrafią mieć smak zielonej herbaty, czekolady, karmelu, truskawki, a nawet lawendy.

Zdjęcie nr 1, źródło: flickr.com, autor: Kasia.

  1. Chimney bake

Chimney bake to odświeżony przepis, pochodzący z Europy Środkowej. To ciastko kominkowe przypominające walec, puste w środku. Znane jest na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i Polsce. Chimney to nic innego jak walcowane ciasto, które owijane jest wokół kija i wypiekane. Tradycyjnie podaje się je obsypane cukrem, ale obecnie produkuje się różne warianty – z masą czekoladową, orzechami czy bitą śmietaną w środku. Bardziej wypasiona wersja obejmuje lody.

Źródło: flickr.com, autor: Marlon E

  1. Stożkowe gofry

Gofry od razu kojarzą się z wakacjami nad morzem. W Hong Kongu w 1950 roku wymyślono gofry podawane w stożku, jak lody. Są to tzw. gofry bąbelkowe. Układa się je w stożek, który wypełniony jest lodami, bitą śmietaną, cukierkami, czekoladą. Dzięki temu mamy połączenie ciepłego ciasta i zimnych lodów. Nietypowe gofry były w tym roku hitem w Nowym Jorku!

Źródło: flickr.com, autor: Jeff Amador

  1. Milkshake na słodko

Milkshake i inne koktajle są bardzo dobrze znane i lubiane przez klientów. Teraz shake zmienia się w deser i wcale nie będzie dietetyczny. Milkshake zwieńczony jest pączkiem, ciastem, lodami, ciastkami albo paluszkami – liczy się to, co na górze szklanki. Pierwszy raz tak bogaty milkshake pojawił się w tym roku w Australii.

Źródło: flickr.com, autor: Hunny Alrohaif

  1. Zawijane lody

Lody przypominające sushi? Zawijane jak rolada? Nic trudnego dla kucharzy z Nowego Jorku, gdzie w tym roku stały się ulubionym deserem. Tak naprawdę zawijane lody pochodzą z Tajlandii. Wykonuje się je wlewając krem na lodowatą patelnię i mieszając kilka smaków. Następnie lody spłaszcza się, zawija specjalną, metalową skrobaczką i podaje w filiżance. Wyglądają bardzo zabawnie.

Źródło: Instagram, autor: 10belowicecream

  1. Lodowe kanapki

Były już lody podawane na wiele sposób, teraz czas na lody w kanapce. Oczywiście bardzo słodkiej. Masę lodową umieszcza się pomiędzy warstwami ciasta. Mogą to być pączki, makaroniki, ciasteczka lub ciasto marchewkowe, a to wszystko z polewą lub posypane czekoladą.

Źródło: flickr.com, autor: Sweet Flour Bake Shop

  1. Mini desery

Mały deser, to mało kalorii. Podawane są w szklaneczkach, albo plastikowych kubeczkach wielkości kieliszka. W środku ciasto, masa, czasem lody lub jogurt. Świetne dla osób na diecie, które chcą pozwolić sobie na chwilę przyjemności.

Źródło: flickr.com, autor: kochkiste.de

  1. Churro

Hiszpański przysmak to podłużne ciastko, maczane w czekoladzie. Czasem posypane cukrem pudrem. Jest zrobiony z ciasta wyciskanego na głębokim oleju i smażonego w wysokiej temperaturze. Churros znane są w Ameryce Południowej, USA, Francji i Wielkiej Brytanii. Hiszpanie zajadają się tego typu ciastkami na śniadanie.

Źródło: commons,wikimedia.org, Irwandy Mazwir

  1. Słono – słodko

Koniec ze słodkimi deserami. Teraz słodkie łączy się z innymi smakami. Dodanie niepowtarzalnych przypraw, papryczek czy sosu tabasco sprawi, że nasze ciasto lub deser będzie wyjątkowy. Najważniejsze, żeby połączyć słodkie z pikantnym lub słodkie ze słonym.

Źródło: pixabay.com, autor: johnkamatsos4

  1. Lustrzane odbicie

Ciasto z galaretką to przeszłość. Teraz powierzchnia ma być tak gładka, że przypomina lustrzane odbicie. Autorem szklanego odbicia deseru jest Olga Noskova, która pokazała swoje dzieła na Instagramie. „Szklany” deser najprościej zrobić poprzez dodanie żelatyny, wody i cukru, choć receptura pani Olgi nadal pozostaje tajemnicą.

Źródło: flickr.com, autor: siesta jh

 

Autor: Anna Motyka

Źródło: thethings.com

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *